Bonfile – Lokum

BONFİLE-LOKUM

Lokum,  Dana bonfilenin tam göbek kısmıdır. Adı üstünde lokum gibi yumuşacıktır. Kesinlikle çok pişmiş tavsiye edilmez. Çok pişerse bütün suyunu kaybeder. Suyunu kaybetmiş lokum hem lezzetsiz olur hem de besleyici olmaz.

Nasıl olması gerekir?
İçi sulu, pembe ve yumuşacık olmalı. Etin sertleşmemesi için pişirirken tuz atmayınız

MALZEMELER: (2 Kişilik servis içindir.)

  • 1/2 kg dana bonfilenin orta kısmı, kasabınızdan lokum diyerek isteyebilirsiniz.
  • Bir tutam biberiye
  • 6-7 adet karabiber tomurcuğu
  • Zeytinyağı
  • Piştikten sonra üstüne serpmek için kaya tuzu

HAZIRLANIŞI:

Öncelikle etlerinizi hazırlayacağız sos içerisinde en az 1 gün buzdolabında marine etmeniz gerekmektedir. Marine için etlerinizi cam ve düz bir kaba alarak tabanını kaplayacak kadar zeytinyağı ilave edin. Etlerinizi zeytinyağına iyice bulayın. Üzerine biberiye yaprakları ve karabiber tohumlarını ilave ederek tekrar alt üst edin ve üzerini streç film ile kaplayarak buzdolabında dinlenmeye bırakın.

Etleriniz dinlendikten sonra pişirmeden 10 dk önce buzdolabından çıkararak oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bu arada etlerinizi pişirmek için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Püf Noktası-1: Unutmayın et pişirmenin püf noktası iyi seçilmiş bir tavadır (döküm olması tercih edilir), Püf Noktası-2:  Ve bu tavanın istenilen sıcaklığa geldikten sonra pişirme işleminin başlamasıdır. Bu etlerinizi mühürlemenizi sağlayacak etin lezzetini koruması için suyunu içinde hapsedecektir.

Tavanızı ister yağ koymadan isterseniz az miktarda zeytinyağı kızdırarak hazırlayın. Sonrasında marine edilen etlerimizi tavada pişirmeye başlayın. Bu aşamada Püf Noktası-3: etleriniz mühürlenecektir. Lokum yumuşak bir et olduğu için çok çabuk pişer, bu yüzden her iki tarafını yaklaşık 1-2 dakika tavada tuttuktan sonra servis etmek üzere tabaklarınıza alabilirsiniz. (Etlerin tavadaki pişme kıvamı için aşağıdaki fotoğrafa bakabilirsiniz.) Üzerine kaya tuzu ilave etmeyi unutmayınız  🙂

Bu güzel pişmiş etlerin yanına karamelize edilmiş soğan ve kızartılmış kırmızı biber çok yakışacaktır.

Afiyet olsun.

LOKUM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TARİFLER

PİŞİ
ÇILBIR
TUZLU KURABİYE
VİŞNE REÇELİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir