Köfteci Tahsin Çine

IMG_2101

Yol lezzetlerini denemeyi sevdiğimi hepiniz biliyorsunuz artık. Bu sefer yolumuz bir köfte cenneti olan Çine den geçti. Ve Çine köftesinin yaratıcısı olan “Köfteci Tahsin”de harika bir köfte yedik.

Çine ismini köfte ile anıldığını pek duymuş olmaya bilirsiniz ama mutlaka denenmesi gereken bir lezzet. Şimdiye kadar yediğim birçok köfteden daha iyiydi. Yol üzerinde geçerken farklı isimlerde ve daha büyük belki de biraz daha lüks köfteciler görebilirsiniz ama tavsiyem “Köfteci Tahsin”i denemeniz. Çünkü Çine köftesini rahmetli Tahsin Işık 1900 lü yıllarda birçok deneme sonrasında icat etmiş. 1930 da da ilk köfte lokantasını açmış. Tahsin Işık bulduğu bu köfte tarifini herkese vermemiş. Tarifi bilenler bu gün bile 50-60 kişiyi geçmiyormuş, onlarda ya akrabaları ya da yanında çalışan kişilermiş. Bu gün lokantayı 3. Kuşak aile fertleri işletiyor. Bana anlattıklarına göre köftenin sırrı lezzetli etlerden geliyormuş. Çünkü hayvanları 3-6 ay arası yaylaya salıyorlarmış ve tamamen doğal besleniyormuş bu hayvanlar. Tarifi vermeseler de lezzetlerinin sırrını biraz paylaştılar bizimle yani.

KÖFTECİ TAHSİN

Ege genelde çöp şişi ile meşhur olsa da Çine’de köfte tercih edilmeli ve damaklar bu güzel köfte tadını mutlaka tatmalı. Aslında ben çöp şişi de denedim ama çokta lezzetli bulmadım. Zaten fiyat olarak karşılaştırıldığında da köfte çok makul fiyatlı kalıyor. Bir porsiyon köfte 18 TL, çöp şiş 24 TL, ege usulü piyaz 10 TL, açık ayran ise 3 TL. Ayrıca yanında bolca kızarmış ekmekte servis ediyorlar.  Yani çok cüzzi fiyatlarla damaklara şenlik bir sofra kurabilirsiniz.

Benden önermesi, sizden denemesi. Hadi hepinize afiyet olsun.

Adres: Yeni mahalle 342 Sk. No:1 Çine Aydın

Telefon: 0256 711 99 68

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

KAYIKHANE
ORİENT EXPRES LOKANTASI
MÜKELLEF OCAKBAŞI
ROP COFFEE

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir