Kaşıbeyaz Bosphorus

57559dacc03c0e30346a30dc[1]

1974 yılında Aksaray’da kurulan ve 1987 yılından itibaren Florya’da hizmet vermeye başlayan Kaşıbeyaz, kendine has geleneksel Güneydoğu mutfağı ile sadece damaklara değil, boğazda balık keyfinin tahtına oturarak Yeniköy sahilde gönüllere de hitap ediyor.

Kaşıbeyaz Bosphorus misafirlerini eşsiz boğaz manzarasıyla doyumsuz bir lezzet şölenine davet ediyor.

Etkileyici ve ödüllü bir mimariye sahip olan mekan 4 katlı ve büyük bir alanı kaplamakla birlikte açık ve kapalı alan kullanımına sahip. Ayrıca bizim gibi çocuklu aileler için en büyük avantajı da bir çocuk oyun alanına sahip olması. Gerçekten de bir süre sohbet edebilmek için harika bir imkan veriyor bu oyun alanları. Umarım diğer işletmelerde örnek alarak bu uygulamayı yaygınlaştırırlar.

*Mekan içi fotoğraflar Kaşıbeyaz internet sitesinden alınmıştır.

Gelelim yiyeceklerinin lezzetine. Daha önce de bir iki kez gittiğim mekanda denediğim lezzetlerin gayet lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle masaya ikram olarak tereyağı, tulum peyniri ve pufidik – sıcacık ekmek getiriyorlar. Tulum peynirinin favorim olduğunu söylemem gerekiyor. Beni bıraksan yemek istemeden sadece böyle doyabilirim. Ayrıca başlangıçlarda yer alan çiğ köftesinin de iyi olduğunu söyleyebilirim. Ara sıcaklara geçecek olursak; Mesela içli köfte istediğinizde hem kızartma hem haşlama olarak hazırlayabiliyorlar ve bir çok yere göre gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Lahmacunda ise sadece fındık lahmacun var menülerinde ama oda makul bir lezzette. Antep mutfağının vazgeçilmezi kuru dolma da denenmesi gereken lezzetlerden olmuş. Mezelerden çok geniş bir seçeneğe sahip değiller balık restoranlarındaki gibi ve açıkçası garsonlarda meze tepsisi hakkında menüde yer alan diğer yemekler kadar bilgi sahibi değiller zaten ama denediğimiz şakşuka, atomda normal bir lezzetleri vardı, güveçte humus ise pastırma ile tatlandırılsa daha lezzetli olabilirdi diye düşünüyorum. Salata olarak denediğimiz gavur dağı salata da bolca yer alan ceviz harika olmuş ve bence salata yardımcı lezzetlerde masanın yıldızıydı. Ana yemek konusunda bence kebaplarda gayet iyiler sadece porsiyonlar biraz küçük geliyor. Ek tatlar olmasa sadece kebapla doyamayabilirsiniz. Kebaplara göre köfte daha doyurucu olabilir(her ne kadar ben fotoğrafını çekmeyi unutsam da gelen köftenin lezzetli ve doyurucu olduğunu söyleyebilirim.), ayrıca kuzu şiş ve ciğer şişte denenebilir.

Tatlı olarak baklavada kuru baklavadan, şöbiyete kadar geniş bir yelpazede seçim yapabiliyorsunuz. Ama bence katmerini denemelisiniz derim.

Mekan ayrıca hafta içi ve hafta sonu 30 çeşitle serpme kahvaltı ve hafta sonu kurulan açık büfesine bir de hamur işi alternatiflerini ekleyerek sabah saat 10.00’dan itibaren kahvaltısı ile de hizmet veriyor. Ben kahvaltısını da deneyimledim ama reçel konusunda çok iyi değillermiş gibi geldi bana çünkü tatlar daha çok hazır reçel gibiydi ve bal-kaymak içinde yeterli büyüklükte bir servisleri yok ama peynir tabakları gayet göz doyurucu ayrıca gözleme, pişi ve sigara böreğini sıcak sıcak servis yapmaları da güzeldi.

Fiyat konusuna gelecek olursak; bulunduğu mevki gereğince biraz yüksek gelebilir. İki kişi için akşam yemeği alkollü ortalama 250 TL diyebilirim. Kahvaltıları ise kişi başı 65 TL

Sizde Kaşıbeyaz Bosphorus’u tercih edip 180 derece boğaz manzaralı şık terasta birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 10, Sarıyer, İstanbul 34464

Telefon: 0212 299500

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir