İzmir’de En İyi 4 Kokoreççi

23

İsterseniz şimdi öncelikle size iyi kokorecin tabiki İzmir de yeneceğini belirterek konuyu açmak isterim. Bence bu gerçek büyük bir çoğunluğumuz tarafından da su götürmez bir realite olarak kabul edilmiş durumda.

Peki nedir İzmir’i kokoreçte özel yapan derseniz.

Öncelikle süt kuzu olacak bu şart,

Sonra efendim ikincisi usta farkı; burada yetişmiş ve işi pirinden öğrenmiş ustalar var,

Üçüncüsü kokorecin pişirilme tarzı ve sunumunda kullanılan baharatlar; İzmir de kokoreç dış kısmı bir miktar daha fazla pişmiş ama içinde suyunu hiç kaybetmemiş oluyor, ekmeyi iyi kızarmış ve kokorecin iştah açıcı kokusuyla bütünleşmiş oluyor ve önemlisi de kokorece eklenen baharat kimyon. Kimyon kokorecin en sevdiği ve en yakışanıdır. İstenirse biraz pul biber eklenir ama sonrası gereksizdir.

Gelelim bu eşsiz lezzetleri İzmir de en iyi yapan 4 mekana;

1-Kokoreççi Baki Usta – Karşıyaka: Akıllara ziyan, damaklara şenlik kokoreç ve İstanbul’da bulması zor atom burada yenir diyorum ve noktayı koymak istiyorum. Bir yarımın sizi asla kesmeyeceğini söyleyip aç gitmenizi öneririm. Ustanın maharetinden midir, yoksa kuzunun tazeliğinden mi ama şimdiye kadar yediğiniz tüm kokoreçleri size unutturacak bir tat olduğunu söyleye bilirim. Mutlaka denemelisiniz.

Adres: 6221 Sokak No. 8 /2 Şemikler Karşıyaka /İZMİR (Merkez) – Telefon: 0232 330 5918, Adres: Cemal Gürsel Caddesi No. 500 / B Bostanlı / İZMİR (Şube)

2-Kokoreççi Asım Usta – Çamdibi: Yine İzmir’in parmaklarınızı yedirtecek cinsten kokoreçlerinden birini yiyeceğinizi garanti ederim. Burada kokoreci sadece ekmek arası değil porsiyon olarakta alabiliyorsunuz. Ayrıca süt kuzu badem’i de denemenizi öneririm. Onu da ister ekmek arası ister porsiyon isterseniz de özel sunum şeklinde alabiliyorsunuz.

Ama demedi demeyin fiyatlar biraz normalin üzerinde gelebilir, mesela kokoreç tek tabak 25 TL.

Not: Pazar günleri gitmeyin çünkü kapalı, Pazartesi-Cumartesi ise 11:30-20:30 arası hizmet veriyor.

Adres: Burak Reis Cad. No:194 Çamdibi – IZMIR – Telefon: 0232 462 02 14

KARTAL KOKOREÇ KARTAL KOKOREÇ

3-Kartal Kokoreç – Çamdibi: İri kıyım İzmir kokorecini hakkıyla ve güler yüzle yapan noktalar biri Kartal Kokoreç. Gecenin bir vakti gitseniz de yorgun değil aksine misafir ağırlamaktan mutlu olan çalışanlarla karşılaşıyorsunuz. Eğer yolunuz düşerse kokoreci birde burada deneyin derim.

Adres: Kamil Tunca Bulvarı No:47 Çamdibi, İzmir – Telefon: 0232 435 48 35

4-Akın Kokoreç – Ulukent: son zamanlarda İzmir de açılan en iyi kokoreççilerden biri Akın Kokoreç. İşe ilk başladığında sadece tek bir tezgahta tek halka kokoreç satan Akın Usta, sonrasında kokoreçinin lezzeti yayılmaya başlayınca önünde kuyruk oluşamaya ve artık tezgah yetmemeye başladı. Şimdilerde ailecek gidebileceğiniz ve en başta ki lezzeti hiç kaybetmeyen kokoreçlerini yiyebileceğiniz bir mekan oldu. Menemen tarafına geçerseniz denenmesi gereken bir nokta olduğunu unutmayın derim.

Adres: 29 Ekim Mh. 180. Sk. No:7, Ulukent, Menemen, İzmir.

İzmir’in şahane lezzetlerini anlatmakla bitmez dedikleri bu oluyor işte. Düşündükçe uykuları kaçıyor insanın ve son söz olarak şunu demek isterim anlatmak ya da okumak yetmez mutlaka denemelisiniz, o zaman şimdiye kadar yedikleriniz konusunda şüpheye düşeceğiniz konusunda emin olun.

Afiyet olsun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

FIREROOM ZÜRÜM DÜRÜM BOMBA NAR ÇİÇEĞİ

Mekan Keşifleri

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir