Divan Çukurhan Butik Otel

DİVAN ÇUKUR HAN DIŞ MEKAN

Ankara seyahatimde en memnun kaldığım anlardan biri de otelimizde geçirdiğimiz saatler oldu. Divan Çukurhan, gerçekten çok konforlu ve bir o kadar da otantik bir otel.

DİVAN ÇUKURHAN

Tarihin Küçük Bir Yansıması Divan Çukurhan

Divan Çukurhan, 1522 yılında geleneksel Anadolu kervansarayları mimarisinde inşa edilmiş ve Ankara’nın ilk Osmanlı binalarından biri imiş. 16. YY.’da inşa edilen bu kervansaray Koç Grup bünyesinde aslına sadık kalınarak restore edilerek 19 adalı Divan Çukurhan butik otel olarak hizmete açılmış. İyi ki de açılmış, ben şahsen çok beğendim, çünkü burası tarihi solumak isteyenler için güzel bir seçenek oluşturmuş. Hem makanın kendi hem de bulunduğu yer tam bir tarihi yaşayabileceğiniz yerler.

ÇUKUR HAN ODA 1 ÇUKURHAN ODA2

Otelde bulunan 19 oda 19 farklı tarzda dekore edilmiş. Mesala kullanılan konsepler içinde Bambu, Hint, İngiliz, Osmanlı, Tibet, Venedik, Boğaz, Pekin, Kraliyet Odası gibi birbirinden farklı tarzlar var. Her oda ayrı bir hava veriyor insana ve en küçük oda 20 m2, en büyüğü ise 85m2. Odaların 11’i deluxe, 5’i grand ve 3’ü de süitmiş. Bizim kaldığımız colonial süitte gerçekten konforlu ve çok iyi dekore edilmişti. Her odaya serpiştirilmiş antika eşyalar gerçekten çok hoş.  Zaten otele girdiğinizde sanki film setinde hissediyorsunuz kendinizi. Üzeri camla kaplı yüksek bir tavan ve gün ışığı karşılıyor sizi. Ortaya konumlandırılmış havuz ve oturma alanları, karşınızda İngiliz tarzı küçük bir pub ve efsane bir kütüphane. Buralarda da yine Rahmi Koç’un özel antika koleksiyonuna ait parçalar yer alıyor. 

ÇUKURHAN KAHVALTI

Otelin mutfağına gelince açıkçası akşam yemeğini Ankara’nın değişik mekanlarında değerlendirdiğim için bu konuda yorum yapamayacağım ama kahvaltısı çok şık bir şekilde servis ediliyor. Tüm ürünler gayet taze ve sizin istediğiniz şekilde pişirilip sunuluyor. Ayrıyeten istediğiniz bir şey olursa sipariş edebiliyorsunuz. Ayrıca  Ankaralı lezzet severlerin senelerdir müdavimi olduğu Çengelhan Brasserie de, Divan Çukurhan içerisinde yer alıyor.

ÇUKURHAN 1 KOÇ MÜZESİ

Her ne kadar ayrıca bir yazıda tanıtacak olsamda Divan Çukurhan otelinin hemen yanında bulunan ve Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan “Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi”nden de bahsetmeden edemeyeceğim.  1522 yılında yapılmış Çengel  Han’ın içinde bulunan müze 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Toplam 32 odaya sahip ve denizcilik, karayolu taşımacılığı, havacılık gibi pek çok sanayi kolunun geçmişini anlatan 3000’den fazla objeyle ziyaretçilerini karşılıyor. Müze’de Vehbi Koç’un iş yaşantısının ilk yıllarında kullandığı bir dükkan da bulunmakta. Dediğim gibi müze hakkında ayrıntılı bir yazıyı yakın bir zamanda paylaşıyor olacağım.

En son olarak bir not eklemem gerekirse bu güzel otelin  2013 yılında Trip Advisor’dan mükemmeliyet sertifikası almış olduğu belirtmek isterim.

Ankara gezisi düşünüyorsanız bu otel tam sizlik olacaktır çünkü hem tarihi Ankara kalesi, hem de 3 ayrı müze tamda bu lokasyonda bulunuyor. Ankara’da gezilecek yerlere mesafeler ise şöyle;

Anıtkabir 3 km(detaylı yazı için tıklayınız)

Rahmi M. Koç Müzesi 20 mt

Anadolu Medeniyetleri Müzesi 100 mt (detaylı yazı için tıklayınız)

Etnoğrafya Müzesi 1.5 km (detyalı yazı için tıklayınız)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. Meclis) 1.5 km (detaylı yazı için tıklayınız)

Cumhuriyet Müzesi (II. Meclis) 2 km (detaylı yazı için tıklayınız)

Ankara Kalesi 10 mt

Şimdiden herkese mutlu bir tatil ve konaklama dilerim.

Adres: Tarihi Ankara Kalesi Necatibey Mahallesi Depo Sokak No: 3 Ulus  Ankara, Türkiye

Telefon: +90 312 306 6400

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR TBMM 1. MECLİS ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ ANKARA’DA ÜÇ MEKAN

Mekan Keşifleri

Mekan Keşifleri

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir