Çeşme’de 1 Gün 5 Mekan

Tatile yeni çıkacaklar veya birkaç günlüğüne Ege de kaçamak yapacaklar için Çeşme de birkaç mekan önerim olacak.

Deniz ve kumun tadını çıkarmak için illa ki pahalı otellerde kalıp, pahalı mekanlarda yemek yemeye gerek yok. Biz küçükken her yaz annemlerle Çeşme de veya Seferihisar taraflarında ya bir pansiyonda kalırdık 15 gün kadar ya da sezonluk ev tutardık. Mangal, karpuz peynir, sahilde şemsiyemiz ve havlular, ne güzel geçerdi o yazlar. Ailecek bir arada ve tuzlu…

Sizde mesela günübirlik giderseniz Çeşme’ye veya bir pansiyonda kalırsanız Çeşme de birkaç yemek yenecek mekan önerim olacak;

Kumrucu Şevki: Şevki İzmir’de çok meşhurdur. Çeşme de de hem çarşıda hem Ilıca da rastlarsınız Şevki’ye. O zaman eğer sabah gözlerini Çeşmede açtıysan güne birkaç kulaç atıp hemen Şevki’ye “kumru” yemeye. İzmirli olmayanlar kumruyu bir kuş sanabilir ama kumru ekmek arası sıcacık bir lezzettir. Kumru ile ilgili olarak anlatılan bir çok efsane olsa da hepsinin ortak bir noktası var. Tüm hikayeler İzmir’e ve Çeşme’ye uzanıyor. Kumruyu kumru yapan ise mayasının farkı. Balkanlar’dan, Makedonya’dan geldiğine inanılan bu özel maya yapım tekniği, sadece un ve nohut suyuna dayanıyor. Günümüzde sadece bir ya da iki ustanın hatırladığı ve yapabildiği bu özel nohut mayası vaktinde evlerde yapılır ve kumru şeklini alırdı.İzmir’de yayılan kumru ilk halini, soğuk olarak, içine domates, tulum peyniri ve yeşil biber alarak buldu. Günümüzde halen İzmir deki tüm gevrekçilerde (simitçilerde) bu eski hali ile de satılmaya devam etmektedir. Kumrunun günümüzdeki halini alması yani ızgaraya girmesi ise, 1965 yılına uzanıyor. O yıllarda Çeşmeye de gelen bu kumru ekmeklerini, Erdoğan isimli bir usta ızgaraya atıyor ve içindeki malzemeleri ısıtmaya başlıyor. İşte o günlerden bu güne kadar Çeşme ile klasikleşen kumru yolculuğuna halen devam etmekte.

Adres:Ilıca Mahallesi, 5066. Sk., 35930 Çeşme / Ilıca

IMG_9229

Midye Evi: İzmir midyesi bir başka olur arkadaş, İstanbul’a geldim geleli bir çok yerde denedim şu canım lezzeti ama bir yer hariç hiç aradığım lezzeti bulamadım.(İstanbul’da iseniz Gabuk Midye yazıma göz atabilirsiniz) Neyse midye dedin mi İzmir gelir aklıma. Bembeyaz eti olmalı midyeyi açtığında, sonra öyle kuş üzümü, tarçın falan bunlar bozar midyenin tadını (İstanbul da ki midyecilere sesleniyorum vazgeçin bu alışkanlığınızdan yenmiyor dostum!)

İşte Çeşme çarşıda çok güzel midye yapan bir yer Midye evi. Taze ve sıcacık, ustada işinin başında İbrahim Usta. Küçücük bir dükkan önünde birkaç masa var, oturun şöyle masaya bir tabak midye yanına da buz gibi bira… değmeyin keyfinize.

Adres: 16 Eylül Mahallesi, 3010. Sokak, Çeşme

Asucan: Son zamanlarda Çeşme’de gençlerin en uğrak yerlerinden bir haline gelmiş durumda mekan. Denizden çıkan soluğu Asucan’da alıyor. Aman diyeyim Asucan’da atom yemeden dönmeyin.

Coleslaw salata ve ev yapımı schnitzel üzerine değişik soslar eklenerek yenen bir yemek Atom. Asu ise ustanın eşinin ismi. Yemek siparişinizi ve paranızı önceden sol taraftaki bölmeden veriyorsunuz sonra eğer sıra yoksa yemek yiyeceğiniz bölüme oturup bekliyorsunuz ki garson sizin isminizi söylesin, sizde el kaldırıp siparişinizi alın. Gerçekten önünde genelde kuyruk oluyor buranın. Çünkü hem lezzetli, hem müthiş doyurucu, hem de Çeşmeye göre fiyatlar çok uygun. Tavuk yemesem ne alabilirim derseniz de hamburgerini öneririm çünkü köftesini kendileri hazırlıyor.

Adres: 16 Eylül Mah. Kutludağ Sok. (3052 Sk.) Çeşme

Muqa Naturel: Buradan hiç dondurma almamıştım bu seneye kadar doğrusu ama çok büyük hata etmişim. Dondurma değilde meyva sorbeleri bir harika. Sanki gerçekten meyvanın kendisini yiyormuşsun gibi bir lezzet var. Dondurmada son nokta yani bence. Ve daha önce hiçbir yerde görmediğim incir sorbe yapmışlar ki dillere destan. Mutlaka deneyin derim. Topu 5 TL ye satıyorlar. Ben pek lezzetleri karıştırmayı sevmem ama ayrı ayrı yedim diğer çeşitlerinden de. Çilekli ve mandalinalı denenesi lezzetlerinden derim. İç tasarım olarakta gayet hoş bir yer yapmışlar, çarşıda gezerken biraz mola verilebilir. Ayrıca ev yapımı çeşitli tatlılar da denenebilir.

Rumeli Dondurma: Eğer bir klasikçiyseniz Çeşmenin en meşhur ve en eski dondurmacısı burası; gayet lezzetli dondurmalarını deneyebilirsiniz. Dondurmalarını doğal keçi sütünden, tatlılarını da keçi ve inek sütü karışık yapıyorlar. Kazandibi, tavukgöğsü denenecek tatlılarından.

Adres: İsmet İnönü Mahallesi, İnkılap Caddesi, No 46/A, Çeşme

Velhasıl kelam mevsim yaz, önümüz tatil, rotanızda Çeşme varsa umarım önerilerim işinize yarar. Herkese bol güneşli, eğlenceli bir tatil dilerim.

Sevgiler...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

1924 İSTANBUL
GARİPÇE KÖYÜ
SONBAHAR İÇİN 12 ROTA
IHLAMUR KASRI

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir