Ankara’da Üç Mekan

ANKARA'DA ÜÇ MEKAN

Ankara'da yemek değince fotoğrafta görüldüğü üzere benim aklıma döner geliyor. Şöyle kuzu etinden lezzetli bir Ankara döneri. yazarken karnım acıktı gerçekten. Bu sefer ki Ankara ziyaretim de deneme şansı bulduğum üç ayrı mekan hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. 

IMG_E5038

1.ŞİMŞEK ASPAVA

Bilirsiniz Ankara’nın Aspava’sı meşhurdur. Babamla ilk kez Ankaraya gittiğimizde Kızılay’da bir Aspava’da döner yemiştik. Şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyorum yıllar geçti üstünden ama babacığımla yediğim o döneri hiç unutamam.

Neyse bu gidişimizde de nerde yesek diye düşünürken tesadüfen yolumuza çıkan Şişek Aspava’ya denemekte fayda var deyip girdik. Öncelikle göstermiş oldukları İlgi ve alaka gerçekten çok güzel ve inanın kapıdan giren her müşteri için aynı özeni gösteriyorlar. Aspavaların değişmez özelliği bol ikram burada da geçerli. Önden getirilen cacık gerçek bir iştah açıcı. Sonra patates kızartması, salata(öyle küçücük değil kocaman bir tabak salata gibi salata yani),çiğköfte ve yemekten sonra ikram etikleri kocaman semaverde çay ve tereyağlı irmik helvası. İnsan daha ne ister. Daha yemeye geçmedik bu arada bunlar sadece ikramlar. Yemek olarak Ankara’da olduğumuzdan doğal olarak döner aldık ama bu sefer ben dönerini çok beğenmedim açıkçası ama çokta kötü değil. Karışık şiş ise çok lezzetliydi. Özellikle ciğer güzeldi. Ayrıca lahmacunda oldukça güzeldi. Künefemizse resimden de görüleceği üzere irmik helvası ve dondurma ile birlikte servis edildi. Çok lezzetli olmasına rağmen artık yemekten çatlamak üzere olduğumdan sadece tadına bakabildim ama çok zevk aldığım bir yemek oldu diyebilirim size. Ankara’ya gittiğinizde Şimşek Aspavayı deneyebilirsiniz.

ANKARA'DA ÜÇ MEKAN
IMG_E5047
IMG_E5041

Bu kadar anlattın da Aspava nedir? diye sorarsanız onu da açıklayayım. “Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” cümlesinin baş harflerinden geliyor Aspava ismi. Oldukça yaratıcı değil mi. Ve hepsi bir zincir değil. Gittiğinizde görecekseniz birçok Aspava var. Ve hepsi en güzelinin kendilerinin olduğunu iddia ediyor. Ama ben hepsini denemediğim için bu konuda size kesin bir şey söyleyemem. Bir Ankaralı bulursanız ondan dinlemek en iyisi olacaktır.

Adres: Kızılay Mahallesi Sezenler Cad. No:9/A Çankaya Ankara

Telefon: 0312 230 42 30

KAJUN BRING MORE

2. KAJUN BRING MORE

Ankara’da yeni açılan bir mekân, Kajun Bring More. Aslında müşterileri öğrenciler ve hızlı yemek yemek isteyenler. Ama akşam oturup sohbet etmek bir şeyler içmek ve gayet makul fiyatlarla lezzetli tavuk yemekleri yemek mümkün.

Genelde kajun sos ve baharatıyla hazırlanan tavuk yemekleri, atıştırmalıklar ve lezzetli küçük hamburgerleri var (ben ayrıca domates çorbasını da denedim ama çok iyi olduğunu söyleyemem sonuçta uzmanlık alanları da değil zaten). Ayrıca fiyatlar tam öğrenci işi. Ama denediğimiz tüm tavuk çeşitleri gerçekten çok lezzetliydi. Kesinlikle tavsiye ederim.

Adres: Kızılay Mahallesi, Selanik Cd No:61, 06420 Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 419 20 27

IMG_E4754
ANKARA'DA 3 MEKAN

NOT: Kajun kelime anlamı olarak bir baharat karışımının ismi aslında. Bu karışım Amerikan mutfağında yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Özellikle tavuk ve patatese çok yakışan kajun, et ve balık yemeklerine de lezzet katar. Kajunla etleri marine edebilir veya tuz gibi serpebilirsiniz. Salatalarda ve soslarda da kullanılır. Köriye benzer yoğun bir tadı vardır.

Kajun baharat karışımını evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için malzemeleri sizin için buraya yazıyorum ki sizde evde lezzetli tavuklar hazırlayabilin:

2 kaşık soğan tozu, 2 kaşık sarımsak tozu, 2 kaşık kurutulmuş kekik, 1 kaşık kuru fesleğen, 5 kaşık toz kırmızıbiber, 1 kaşık kimyon, 1 kaşık taze öğütülmüş karabiber, 1 kaşık öğütülmüş beyaz biber (yoksa yerine karabiber kullanın), 1/2 kaşık acı kırmızıbiber (isteğe göre ayarlanır), 1/2 kaşık öğütülmüş kereviz tohumu (isteğe bağlıdır), 1 kaşık deniz tuzu.

Hazırlanışı: Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ağzı kapalı bir kavanozda, buzdolabında muhafaza edilir.

Not: Çay kaşığı ya da yemek kaşığı kullanarak karışımı istediğiniz miktarda hazırlayabilirsiniz.

MEYDAN PİKNİK

3. MEYDAN PİKNİK

Ankara’ya gittiğimiz gün için aslında farklı bir adreste döner yemeyi düşünüyorduk ama düşündüğümüz mekanlardan biri ve en meşhuru(dönerci Dursun Usta) pazarları kapalı olduğu için, ikincisi ise (Osman Usta)pazarları döner takmadığı için otelimize en yakın yer olarak Meydan Piknik’i bulduk. Ama hiçte burada yediğimiz için pişman olmadım doğrusu. Çünkü döner gayet iyiydi.

IMG_E4373

Yer tam olarak Ankara Kalesinin karşısında meydanda bulmamanız imkânsız. Personel olarak öyle çok hoş sohbet olduklarını söyleyemem ama işlerini yapan yurdum insanı işte diyebilirim. Ama Pazar günü Ankara’daysanız ve yolunuz Ankara Kalesi, Rahmi Koç Müzesi, Erim Tan Müzesi istikametindeyse güzel bir Ankara kuzu döneri ile güzelce karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca benim asıl hoşuma giden dönerin yanında getirdikleri pirinç pilavını sade değil et suyu ile hazırlamış olmaları oldu. 

Adres: Kale Mahallesi, At Pazarı Meydanı, No 2, Altındağ, Ankara

Telefon:  0312 311 54 56

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR
FİREROOM
KABURGER 35
BOL PAZAR

Share This:

  1. Görüntüler nefis, afiyet olsun Ankara’lı biri olarak ilk fırsatta gideceğim. Fotoğrafları siz mi çektiniz kişisel merakımdan sordum?
    Selamlar Sevgiler

      1. fotoğraflar en az yemekler kadar şahane görünüyor. ışık ve pozlama harika. ellerinize sağlık
        Selamlarımla,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir