Akyaka’da Cennet Mekanlar

Daha Akyaka’ya inmeden kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan önerim var size; Muğla’dan yola başlayınca Sakar geçidi başlangıcında sağda küçücük bir tabela göreceksiniz seyir terası diye hemen yolunuzu değiştirin ve ormanın içine doğru süzülen bu yolu takip edin. Yol biraz uzun ve ıssız gelebilir ama yılmayın ve düşük viteste yola devam edin yolun sonunda karşınıza barakalardan oluşan bir işletme çıkacak arabadan inin ve barakaların arkasına geçin işte; eşsiz manzara sizi bekliyor. Harika bir Gökova manzarası. Ben hayran kaldım bakmalara doyamadım. Turkuaz bir su sanki seni senden alıyor. Rüzgar mis gibi bir tazelik veriyor insana. Daha ne olsun ki…

Gökova’nın 903 metre yüksekliğinde bulunan Sakartepe Muğla’nın dinlendiren noktalarının başında bence. İnsanlardan uzakta sessiz bir nokta. Bu eşsiz manzara da harika fotoğraflar yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

IMG_6760

Ayrıca işletmenin oldukça makul fiyatlı ve lezzetli bir kahvaltısı var mutlaka denemelisiniz. Kahvaltının yanında lezzetli otlu gözlemelerden de söylemelisiniz. Eşsiz manzara eşliğinde yemelere doyamayacaksınız. Çayı demlikle getiriyorlar biterse yenisini isteyebiliyorsunuz.

Buradaki işletme ve yollar valilik tarafından 2012 yılında yaptırılmış ve kullanımı da Kızılağaç Köyü muhtarlığına verilmiş. Ziyaretçiler üç tepe noktadan Ege Denizini ve orman manzarasını dürbünlerle seyrede biliyor.

Muğla’nın bu tepe noktasına bir uğramanızı tavsiye ederim. Yola devam edelim. Sakardan aşağıya inelim ve sağda yer alan Akyaka’ya girelim.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka cennetten bir parça misali çıkıyor karşımıza. Bu yazlık belde şirin Muğla evleri, pembe begonvillerle dolu sokakları, denizi ve Azmak Nehriyle masal gibi geliyor insan.

Akyaka’ya gelince sağdan devam ederseniz sahile ulaşırsınız. Eğer soldaki yolu seçerseniz Azmak çıkacak karşınıza.

Yol tabelalarında kadın azmağı yazılarını göreceksiniz. Bunun nedenine gelince; sodalı suyundan dolayı eskiden kadınlar buraya çamaşır yıkamaya gelirmiş bu yüzden bu isimle anılmaya başlamış. Suyun %60’ı bol mineralli su olup %40’ı Sakar’dan gelen kaynak suyu olduğu ve bazı hastalıklara iyi geldiği hatta gençleştirip güzelleştirdiği söyleniyor. Suyun sıcaklığı ise 6-12 derece arası değişiyor, derinliği bazı bölgelerde 8 metreyi bulmasına rağmen adeta bir akvaryum gibi nehir. Buraya kadar gelmişken mutlaka bir tekne turuna çıkın derim. Bilgi için Akyaka da Aktivite Zamanı yazıma bakabilirsiniz.

Azmak Nehri boyunca sıra sıra nehir kenarında lokanta ve kafeteryaları göreceksiniz. Eğer yemek değil de bir soluklanma yeri arıyorsanız size güzel bir tavsiyem olacak. Gerçi çok güzel yemekleri de yok değil ama yemek için balık restoranları tercih edersiniz diye düşünüyorum. Daha önce Datça da ekolojik tarım yapan zeytin bahçelerini, otelini ve satış bölümünü ziyaret etme ve bolca ekolojik sabun ve zeytinyağı aldığım Olive Farm Akyaka da da satış ofisi ve bir kafe açmış. Hem leziz tatlarla buluşup hem de ekolojik ürünlerden alabiliyorsunuz. Kafenin adı West Cafe Bistro…

Gerçekten insanı dinlendiren bir mekan, Azmak nehrinin kenarında nehrin huzur veren sesi ve güzel müzikler eşliğinde soluk alınabilecek bir yer olmuş burası. Ayrıca güler yüzlü personeli ve göz doyuran lezzetli sunumlarıyla kesinlikle tavsiye ediyorum.

Akyaka’dan ayrılmadan ne yazık ki hiç koruyamadığımız kaya mezarlarını da görebilirsiniz. Bu şekilde bir tarihi kalıntı başka bir Avrupa ülkesinde olsa inanın ne mükemmel bir koruma altına alınırdı. Yine ne yazık ki diyeceğim böylesine bir tarih bakımsızlıktan neredeyse yok olmak üzere. Sadece tanıtıcı bir yazı konularak kaderine terk edilmiş durumda. Umarım sayın yetkililerimiz bu alanı koruma altına alıp hak ettiği değeri verecektir.

Evet Akyaka’yı yaz yaz bitiremiyorum çünkü çok seviyorum. Hala tatil planları yapmadıysanız Akyaka’yı listenize ekleyin derim. Ne Alaçatı kadar pahalı, ne de Bodrum beachleri gibi tıklım tıklım. Yeşil ve mavinin en güzel buluşma noktası. Cennetten bir parça…

Kocaman sevgiler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

AKYAKA MEKANLAR 2 AKYAKA’DA AKTİVİTE ZAMANI FOÇA URLA

Mekan Keşifleri

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir