1924 İstanbul

1924 İSTANBUL

Rus İhtilali’nde Kızıl Ordu’dan kaçıp İstanbul’a sığınan Beyaz Rusların, Pera’da kurdukları bu entelektüel ambiyanslı restoran, Rus lezzetleri ve buzlu limonlu votka ile dönemin en popüler mekanları arasında ilk sırada yer almış.

Bolşevik Devrimi’nden kaçan Rusların, arkalarında bıraktıkları hayatı ve geleneksel lezzetlerini tekrar yaşatmak için kurdukları restoran; diplomatlar, siyasetçiler, bohemler, memurlar gibi farklı kesimden insanları ağırlamış.

İşte İstanbul’un en eski (86 yıllık) lokantası o zaman ki ismiyle Rejans,1932’den 2011 yılına kadar faaliyetine devam ediyor. Ancak 2011 yılında mal sahibiyle yaşanan anlaşmazlık nedeniyle kapanmak zorunda kalıyor. 2016 yılında ise 1924 Rejans olarak eski yerinde(İstiklal Caddesi üzerindeki Olivya Geçidi’nde) tekrar açılıyor. Ancak isim konusundaki anlaşmazlıklar sonrasında ismi 1924 İstanbul olarak değişiyor.

IMG_3717

Başta da belirttiğim gibi Rejans açıldığında çok ünlü oluyor; mekanı o dönem ziyaret edenler arasında; Mata Hari, Greta Garbo, Agatha Christie, Muhsin Ertuğrul, Cahide Sonku ve modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’te yer alıyor. Ki restoranın sol köşesinde Atatürk’ümüzün hep oturduğu masa sonsuza kadar rezerve olarak hala korunmakta.

Başta da belirttiğim gibi Rejans açıldığında çok ünlü oluyor; mekanı o dönem ziyaret edenler arasında; Mata Hari, Greta Garbo, Agatha Christie, Muhsin Ertuğrul, Cahide Sonku ve modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’te yer alıyor. Ki restoranın sol köşesinde Atatürk’ümüzün hep oturduğu masa sonsuza kadar rezerve olarak hala korunmakta.

Mekan eski dekorasyonunu tamamen korumuş sadece arka kısma yeni bir bar eklenmiş ki harika kokteyler burada hazırlanıyor. Ayrıca canlı olarak akordiyon ve piyano müziği de o dönemki gibi yine yemeklere eşlik ediyor.

Menüye gelince şimdiye kadar denemediyseniz denemeniz gereken birçok Rus kökenli, Doğu Avrupa yiyeceğine ulaşabileceğiniz, eskiden günümüze aktarılmış lezzetler var. Ayrıca günümüz fine-dining restoranların baş aktörü tadım menüsü de listede yer alıyor.

IMG_E3730

Benim denediğim lezzetlere gelince…

Her masaya gelen ikramlar olan harika ekmekler ve enfes tereyağları deneyimledikten sonra meze olarak;  Piroshky Dana(pişinin daha büyüğü ve kalınını anımsatan bir lezzet, ki ben çok beğendim), Tarama(küçük köpükler halinde balık yumurtası), Rus Salatası(ama şimdiye kadar yediğim en iyi hatta onunda iyisi bir Rus salatasıydı ki içinde kış sebzeleri, dana dili, tavuk ve yumurta var.), keçi peynirli, cevizli Izgara Patlıcan, Füme Somonlu Blini ve Çerkez Tavuğu(çok lezzetli tavsiye ederim) aldık. Ayrıca ünlü salatalık turşusu da masaya ikram olarak geldi.

Naz hanım ise Rus Mantısı olan Dana Pelmeni yedi. Mantı severlerin pelmeniyi de seveceğinden eminim ama porsiyon olarak biraz az. (ki Naz bile daha istedi.)

Ana yemekler de ise Süt Dana Şinitzel ve yine çok meşhur olan Kuzu Ciğerini denedik. Her ikisi de gayet başarılı lezzetlerdi.(Ama asıl iddialı oldukları lezzetlerin Tavuk Kievsky, Dana Strogonof ve Portakallı Ördek olduğunu da belirtmek isterim.)

Tatlıya yer kaldı mı derseniz denemeden olmazdı derim ve çok güzel sunulan 1924 Çikolata Faberje öneririm size. Biz yemekle birlikte klasik Türk olarak rakı tercih ettik. Menü de yer almıyor ama istendiğinde getirilebiliyor. Ayrıca tatlı ile çok iyi yaptıkları meyvelerle infüzyon ederek hazırlanan votkalardan Sarı Votka ve Vişne Votkayı denedik.  Votka konusunda da çok başarılı olduklarını mutlaka söylemeliyim.

Bu kadar uzun uzun anlattıktan sonra İstanbul 1924 Restorana mutlaka gidin derim. Yer konusu sıkıntı olacaktır, bu nedenler önceden rezerve etmekte fayda var. Ama bir akşam mutlaka klasik ile modernin kucaklaştığı bu harika fine-dining restoranı deneyin.

ADRES: Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435Beyoğlu/İstanbul

TELEFON: 0212 243 83 60

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

GARİPÇE KÖYÜ İNCEDEN MEYHANE DEVELİ FLORYA BOL PAZAR

Mekan Keşifleri

Ana sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir