Mustafa Kemal

IMG_E5517

Aylardır beklediğim kitap sonunda 2018 yılının Ekim ayında yayımlandı. Mustafa Kemal; Yılmaz Özdil ’in uzun çalışması sonrasında yazdığı ve yine Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan, bir tarihçi olmamasına rağmen akıcı dili sayesinde çabucak okunacak bir çok tarihi detayı ve Mustafa Kemal’i anlattığı çok iyi bir kitap.

Kitabın bir başka özelliği ise yayınevinin basımını yaptığı 1000. Kitap olması.

Kitap Özdil’in alışıla gelmiş kitaplarından farklı olarak 

bu sefer köşe yazılarından oluşmuyor. Ata’mızın doğduğu pembe boyalı evden başlayıp vefatına kadar süren ve tarihten çarpıcı örnekler veren bir araştırma kitabı. Ama bir eksikliği ne yazık ki; kitabın yazılması sırasında 2500’ü aşkın kaynaktan yararlanılıp 10 yıl gibi bir sürenin sonunda yazılmasına rağmen, bu eserlere kaynakça olarak yer verilmemiş. Ama bence bu Özdil’in bir tarihçi değil bir gazeteci olmasından kaynaklanıyor yani kitaba uzun bir köşe yazısı gibi bakabiliriz.

Kitapta Mustafa Kemal’in hayatının detaylarına değil Türk devrimi ve Cumhuriyetin detaylarını bulacaksınız daha çok. Zaten sözde tarihçilerin insan Atatürk deyip saçma iddialar ortaya attığı bir çok sözde kitap varken ihtiyacımız olan tam da buydu bence.

İtiraf etmeliyim yine kitabın sonunda göz yaşlarıma hakim olamadım. Mavi gözlü sarışın kurdun çok erken ayrılışı beni yine derinden etkiledi. Özellikle kitabı 10 Kasım da bitirmiş olmam daha da duygusallaştırdı beni sanırım.

Kitabın son bölümü ise Atatürk ülkemiz için mücadele ederken dünya tarihinde neler oluyordu yıl yıl verilmiş. Dünya ülkemizin durumunu karşılaştırmam konusunda oldukça faydalı bir bölüm olmuş bence.

Bazıları he ne kadar Mustafa Kemal adını zihinlerden silmeye çalışırsa çalışsın bizler asla unutmayacağız. Her kütüphanede O’nun adıyla başlayan kitapları yok edemeyecekler. Bu güzel kitabı Mustafa Kemal’i okuyalım ve okutalım.

İyi okumalar.

Kütüphaneye geri dön...

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir