Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

IMG_0642

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan bir biyografi kitabı. Ama alışıla gelmiş biyografilerden olmadığı kesin.  Çünkü Atatürk’ün doğup büyüdüğü evden başlayıp, günümüze gelirken Atamızın biyografisine odaklanmanın dışında Türkiye ve Dünya da olan olaylara da yer veriyor. Hatta bence biraz fazla yer verdiğini söyleyebilirim.

Açıkça ben okumaktan zevk aldığım bir kitap olarak

nitelendiremem. Aslını söylemek gerekirse birçok kişiden duyduğum ticari kaygılarla kaleme alınmış bir kitap nitelendirmesine katılamasam da, bu aralar dillere pelesenk olmuş “zamanlaması manidar ” değimini kullanmadan da edemeyeceğim.

Ayrıca İlber Ortaylı gibi işi tarih anlatmak olan birinin ülkemizin kurucusu hakkında kitap yazmak ve onu anlatmak için 70 yaşına kadar beklemiş olması da bana oldukça ilginç geliyor.

Kitabın kapak fotoğrafı ise başlı başına çok iyi düşünülmüş bence. Atatürk’ün o güzel duruşunun çok iyi sergilendiği bir fotoğraf. Kitap hakkında bilgisi olmayan birini bile cezbedip bu kitabı almasını sağlayabilir.

Her ne kadar çok iyi eleştiriler yöneltmesem de, günümüzün Türkiye’si düşünüldüğünde kesinlikle Atatürk hakkında çıkan tüm kitapların okunması taraftarıyım. Çünkü her kitapta mutlaka atladığımız bir detaya ulaşırız. Bu ülke aydınlığa tekrar ulaşacaksa bu yine Atatürk ve açmış olduğu aydınlık yol sayesinde olacaktır.

Herkese iyi okumalar diliyorum.

İlber Ortaylı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Kronik Kitap, 1.Baskı, Ocak 2018, İstanbul.

Kütüphaneye geri dön...

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir