Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri

IMG_E1156

Çocuk doğduğunda tüm ihtiyaçları gibi sevgiyi de anneden karşılar. Hepimiz bunu yaşadıkça deneyimliyoruz, değil mi? Çocuk büyümeye başladığında ise bu sevgi ve ilgisi çevreye doğru kaymaya başlıyor. İlk çevresi baba ve evde bulunan bir hayvan olacaktır. Mesela bizim bir muhabbet kuşumuz var, daha Naz doğmadan yıllar önce edindik onu. Ciciş, bizim küçük oğlumuz. İnanın, küçücük bir kuş bile olsa evcil bir hayvan, tüm ailenin hayat kalitesini arttırmaya, stres ve depresyonu azaltılmaya, fiziksel ve zihinsel dengesinin geliştirilmesine ve aile bağlarını güçlendirmeye fayda sağlıyor. Bunları yalnız ben değil birçok pedagog da aynı şekilde dile getiriyor. Ayrıca en çok okuduğum pedagog olan  Adem Güneş’in belirttiği gibi, yaşa göre çocuğun kişiliğine katkı sağlayan hayvanlar;

 • 4-7 yaş; kuş, balık, ipek böceği
 • 7-14 yaş; kedi, tavşan, su kaplumbağası
 • 14 yaş ve üzeri; köpek, kuzu ve at olarak sıralanıyor.

Bu kısa açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, çocuğun tüm gelişim aşamalarında(zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal ve dil gelişimi)evde bir hayvanın bulunması onu artı yönlü etkileyecektir.

Detaylı olarak inceleyecek olursak;

 • Hayvanlarla büyüyen çocuklar dışa dönük olur: Yapılan araştırmalar, evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik durumlarının daha iyi olduğunu, fiziksel olarak daha sağlıklı ve fit olduklarını, olumsuz duygularla daha kolay baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olup, kendilerini daha az yalnız hissettiklerini gösteriyor.
 • Çocuğun kendine saygısı ve özgüveni artar: Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine saygı gösterir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olur.  Yararlı hisseden çocuk, iyi bir iş çıkardığını bilir ve böylece kendine ve yeteneklerine güvenir.
 • Aile ilişkileri güçlenir: Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırıp ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimini arttırır. Böylece aile birliğinin güçlenmesini ve çocuğun aileye bağlanması sağlanır. Bir hayvan, aile üyeleri arasında kuvvetli bir birlik oluşturur.
 • Çocuk kendi kararlarını kendi verebilmeyi başarır: Evcil hayvanı olan çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde bir diğer önemli nokta, özerkliğin gelişimidir. Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerisini arttırır. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alması, onların özerklik kazanımını destekler.
 • Sosyal becerileri olumlu gelişme gösterir: Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal becerilerinde de olumlu gelişme göstermektedir. Evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülmektedir. Sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara girmesini kolaylaştırır, böylece sosyal desteğin daha fazla hissedilmesine olanak sağlayarak stres azaltıcı bir etki yapar. Dolayısıyla, ruhsal sağlığına olumlu bir katkı sağlar.

kırp

 • Empati kurmayı sağlar: Sosyal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir beceridir. Hayvanla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma yeteneğini de geliştirir. Ayrıca yardımseverliği de arttırır. Empati gelişimi beslediği evcil hayvana görede değişiyormuş bu arada. Araştırmalar; çocukların köpek beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati geliştirdiğini göstermiş.
 • Çevreye saygı duymayı öğrenir: Evcil hayvana, genç yaştan itibaren saygı göstermeyi öğrenmek, çocuğu diğer insanlara, çevresindekilere ve çevreye saygı duyulması ihtiyacının farkına vardıracaktır.
 • Paylaşmayı öğrenir: Hayvanlarla kurulan bağ, çocuğun arkadaşlık duygusunun gelişimine de katkıda bulunur. Bu ilişki sayesinde, çocuk daha hoşgörülü, verici, paylaşımcı, anlayışlı, farklılığa açık bir kişilik geliştirir. Böylece genele oranla küçük ya da büyük farklılıkları olan başka çocuklara (örneğin zihinsel ya da bedensel engelli; başka bir millete, dine mensup, farklı bir dil konuşan vb.) çok daha hoşgörülü olacaktır. Hayvan sevgisinin, çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde de büyük faydası vardır.
 • İnsanın doğanın parçası olduğunu anlar: İnsanlar gibi olmasa da, hayvanın da acı çekebildiğini, üzülebildiğini, sevinebildiğini, sevgi ve bağlılık hissedebildiğini, hastalanabildiğini, insanlar gibi bir vücut çalışma sistemi olduğunu, hatta benzer organları olduğunu öğrenir.
 • Doğum, üreme, ölüm gibi yaşamsal kavramları tanır ve deneyimler: Ortalama ömürleri insanınkinden kısa olan hayvanlar sayesinde çocukların doğumun ve ölümün, doğal bir denge olduğunu anlarlar. Çocuk, doğumla ölüm arasındaki ilişkiyi, insanın diğer canlılarla olan bağını ve ahlâklı bir yaşamın temellerini hayvanla ilişkisi sayesinde pekiştirir.

Hayvan beslemek ve onlara sevgiyle bakmak çocuklar için bu kadar yararlıyken çocuğumla, evcil hayvanlar arasındaki bağı nasıl sağlarım? Diye sorarsanız;

Çocuğunuzun evcil bir hayvanla bağ oluşturmasına yardımcı olmak için şöyle bir önerim olabilir.

Onu asla zorlayamayın. Bu sevgi ve birliktelik doğal olarak ortaya çıkmalıdır. Bu da sizden başlıyor. Çocuk gördüğünü yapacaktır. Siz hayvanlara nasıl davranırsanız onu görecektir.

Bununla birlikte, çocuğun, hayvanın beslenmesi, ona temiz su verilmesi ya da banyo yaptırılması gibi sorumlulukları üstlenmesi durumunda, bağ muhtemelen büyümeye başlayacaktır. Evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkarırken, çocuğun birlikte gelmesi ve bu tecrübeye katılması önemlidir. Bu aynı zamanda bağın doğal olarak ortaya çıkmasına da yardımcı olacaktır.

Çocuk, bir sorumluluk üstlenmenin yanı sıra, evcil hayvanları neşeli ve eğlenceli bir kaynak olarak görmelidir. Böylelikle, kırılmaz ve zenginleştirici bir bağ oluşturacaklardır.

IMG_E0920

Bazen çocuklar siz istemeseniz de hayvanlardan korkabilir.  Çocuklar hayvan korkusunu nasıl yener?

Eğer çocuğunuz hayvanlardan korkuyorsa birkaç basit yöntemle hayvan korkusunu yenmesine yine siz yardımcı olabilirsiniz.

 • Hayvanlardan siz korkuyorsanız, bunu çocuğunuza yansıtmayın. Olumsuz hisleriniz çocuğunuzu da etkileyecek. Unutmayın çocuk hep sizi taklit eder.
 • Çocuğunuzun bir hayvan tarafından tırmıklandığını varsayalım, böyle bir durumda aşırı bir tepki vermekten kaçının. Vereceğiniz aşırı bir tepki onlarda kalıcı korkular oluşmasına neden olur. Mesela Naz mahallede bir anne kedi tarafından tırmıklandı. Ama biz üzerinde çokta durmadığımız için hala tüm kedileri sevmek için can atıyor.
 • Çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvanları tanıtan türde kitaplar okuyun. Hayvanlar hakkında bilgileri arttıkça, daha fazla ilgi duyacak ve merak edecekler. Hatta bunun için açılır pencereli veya kürkünü hissedeceği kitaplar var şimdi onlardan edinebilirsiniz.
 • Kedi, kuş veya su kaplumbağası gibi bir evcil hayvanı sahiplenmeyi deneyin. Çocuğunuzla birlikte evcil bir hayvan ile ilgilenmek, onların hayvanlara olan sevgilerini artıracak. Diğer hayvanlara karşı daha olumlu bir bakış açısı geliştirmeleri daha kolay olacak.       

Bunca faydasını saydıktan sonra bir hayvan edinesiniz geldi biliyorum ama herhangi bir sebepten eve hayvan edinemiyorsanız, sokak hayvanlarını sevin onları yavrularınızla birlikte besleyin, böylece çocuğunuz hayvan sevgisinin temellerini alacaktır. Böylece tüm ömrü boyunca daha renkli, daha sevgi dolu bir hayatı olmasına elinizden geldiğince yardım etmiş olursunuz.

Sevgi; bu dünyadaki en güzel duygu. Paylaştığımız bu dünyayı ancak ‘sevgi’ ile daha yaşanabilir hale getirebiliriz gerçeğini unutmamamız gerek. Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey. Sadece insanları değil hayvanları ve tüm canlıları sevmek onlara kalbimizde yer açabilmek bu dünyayı daha yaşanılası yapacaktır.

Sevgilerimle,

Haziran 2018

dönüş


Hayata Notlar

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir