Topkapı Sarayı Müzesi

TOPKAPI SARAYI

Görsel Topkapı Sarayı Müzesi resmi wep sitesinden alınmıştır.

600 YILLIK BİR GEÇMİŞ:

Topkapı Sarayı; Osmanlı Devleti’nin yönetim, eğitim, sanat merkezi ve bunların yanı sıra padişahın evi olarak kullanılmıştır. 19. Yüzyılın ortalarında Hanedan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmış, ancak Hazine ve Kutsal Emanetler ’in burada kalması sebebiyle Topkapı Sarayı önemini her zaman korumuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 yılında, müzeye dönüştürülmüştür. Topkapı Sarayı Müzesi, mimarisi ve saraydan gelen eserlerden oluşan koleksiyonları ile dünyanın sayılı saray müzelerinden biridir.

TOPKAPI SARAYI

ŞEHİR İÇİNDE AYRI BİR ŞEHİR

Sarayburnu’nun da yer alan Topkapı Sarayı adeta İstanbul’un içinde ayrı bir şehir. Bu ihtişamlı saray Osmanlı Devleti'nin idari yapısını anlamak, saray yaşamını gözlemlemek ve olağanüstü koleksiyonlarına tanıklık için görülmesi gereken nadide bir yer. Sade mimarisinin ardındaki ışıltılı hazineler ve ilgi çekici hikâyelerle şaşırtan Topkapı Sarayı, ziyaretçi sayısı en yüksek müzelerden.

TOPKAPI SARAYI

İSTANBUL’UN FETHİNDEN SONRAKİ İLK SARAY

Fatih Sultan Mehmed’in fetihten sonra yaptırdığı ilk saray, Bayezid’de İstanbul Üniversitesi’nin yerinde ve “Eski Saray” diye anılandı. Ardından 1460 yılında, Sarayburnu’ndaki Bizans akropolü üstüne Çinili Köşk’ü ve yerleşeceği Topkapı Sarayı’nı inşa etti. İlk adı “Yeni Saray” (Saray-ı Cedid) olan bu eser, Fatih’in babası Sultan II. Murad’ın günümüze sadece kalıntıları ulaşan Edirne Sarayı’nın ihtişamından esinlenilmiş.

Sarayın isminin “Topkapı” olması I. Mahmud döneminde olur. Sultan’ın Bizans surları yakınındaki ahşap sarayından, bir yangında geriye sadece “Topkapusu Sahil Sarayı” adı kalınca, bu ad Yeni Saray’da yaşatılır. Kül olan saraysa, önündeki selam topları nedeniyle bu ismi almış.

1478 yılından itibaren devletin idari merkezi ve padişahla ailesinin yaşam yeri olan Topkapı Sarayı; yüzyıllar içinde sürekli gelişmiş, büyümüş ve ilaveler yapılmış. Planında Osmanlı devlet felsefesi ve saray-tebaa ilişkisinin büyük rolü var. Sultanlar 1850’lerde Dolmabahçe Sarayı’na taşınsa da; saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri nedeniyle devlet törenleri devam edilmiş.

TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI’NIN BÖLÜMLERİ

Yaklaşık 700 bin metrekarelik alana yayılan Topkapı Sarayı’nın önemli bir bölümü Hasbahçe’ye ayrılmış.  Saray “Bâb-ı Hümâyun”, “Bâbüsselâm” ve “Bâbüssaâde” adlı üç ana kapı; dört avlu, Harem, Hasbahçe’den (Gülhane) oluşur. Planı; avlular ve bahçeler arasında devlet işlerine ayrılmış daireler, hükümdarın ikametgâhı bina ve köşklerle, Saray’da yaşayan görevlilere mahsus binalardan oluşmuş.

Sarayda sergilenen eserler arasında; Hazine, Kutsal Emanetler, Saatler, Padişah Portreleri, Padişah Elbiseleri, Silahlar yer alıyor. Tüm bu eserler içinde benim en çok ilgimi çekenlerden biri; Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı oldu: demir ve altın kullanılarak yapılan kılıcın tarihi olarak 15. Yüzyılın 2. Yarısı denmiş.

Arz Odası, III. Ahmed Kütüphanesi, Köşkler (Bağdat, Revan, Mustafa Paşa Köşkü) ve Mutfaklar bölümü gezilebilen yerler arasında. Harem Dairesi’ni görmek içinse, ayrıca bir giriş yapıp ücret ödemek gerekiyor.

Sarayın gezilecek bölümlerini kısaca anlatacak olursak;

I.AVLU

Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda (Alay Meydanı) Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane, Odun Ambarı, Hasırcılar Ocağı gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu.

II.AVLU

Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun (Kubbealtı) ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan yapısının arkasında ise Sultanın Adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Kubbealtı'nın yanında Harem Dairesi girişi ile Zülüflü Baltacılar Koğuşu bulunur. Zülüflü Baltacılar Koğuşu ile aynı yönde bulunan Has Ahırlar ise aynı yönde, bir avlu etrafında yer alır. Adalet Meydanı’nın Marmara Denizi yönündeki revakların arkasında ise saray mutfakları ile ek hizmet binaları bulunmaktadır. Adalet Meydan’ının kuzey yönünde cülus, arife, bayram ve cenaze törenlerinin yapıldığı, Sancak-ı Şerif’in Serdar-ı Ekrem olarak savaşa giden Sadrazam'a teslim edildiği yer olan Babüssaade yer alır.

III.AVLU

Üçüncü Avlu, Enderun (iç saray) padişaha ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırır.

Padişahın devlet adamlarını ve bazı yabancı elçileri kabul ettiği Arz Odası, Fatih Köşkü / Enderun Hazinesi ve Has Oda padişaha ait mekanlar olarak önce çıkarken, Küçük Oda, Büyük Oda, Seferli, Kilerli, Hazineli, Has Oda isimleriyle anılan Enderun Saray okuluna ait koğuşlar, Babüssaade girişinden itibaren avlunun etrafına sıralanmıştır.

Avluya diagonal olarak yerleştirilmiş 15. yüzyıla ait Ağalar Camii ile, III. Ahmed döneminde havuzlu köşkün yıkılmasıyla yaptırılan III. Ahmed Kütüphanesi, Enderun eğitimine verilen önemi vurgular.

IV.AVLU

Enderun Avlusu'ndan sonra, padişaha ait köşklerin ve asma bahçelerin bulunduğu IV. Avlu'ya geçilir. Has Oda'nın Mermer Sofa'ya açılan kapılarıyla da ulaşılan bu mekanda Osmanlı sanatının klasik köşk mimarisinin en seçkin örnekleri olan, Sünnet Odası, Bağdat ve Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi yer alır. IV. Avlu'nun bir alt kotunda asma çiçek bahçesi, ahşap Kara Mustafa Paşa Köşkü, Hekim Başı Kulesi, en alt katta ise Sofa Camisi, Sultan Abdülmecid döneminde inşa edilen ve Saray’ın son yapıları olan Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası vardır.

Topkapı Sarayının etrafını kuşatan Hasbahçeler içindeki köşklerden Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk’ün alt yapısı hariç günümüze ulaşmayan çok sayıda köşk ve kasır olduğu bilinmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.topkapisarayi.gov.tr adresini tıklayabilirsiniz. Harem bölümü için ayrı bir yazı hazırlamayı düşündüğüm için burada çok değinmedim. Çünkü buradaki hayat başlı başına bir yazıyı hak ediyor bence.

TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI’NA GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR? 2019

Normal girişler 72 TL. Ancak müze kart sahibiyseniz müzeye ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Harem Bölümü(42 TL) ve bahçede yer alan Aya İrini Anıt Müzesi(36 TL) için ayrıca ücret ödemek gerekiyor.

TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI ZİYARET SAATİ VE GÜNLERİ

Yaz Dönemi(1 Nisan - 1 Ekim);  Açılış Saati: 09:00 Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi(1 Ekim - 1 Nisan);  Açılış Saati: 09:00 Kapanış Saati: 16:45

Müze Salı günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

 

NOT 1: Hazine Bölümü 1- 2-3-4- Salonları Ve Revak Bölümü şu an kısmen kapalı.

NOT 2: Kutsal emanetlerin ziyaret bölümünde şort, askılı ve mini etek giyilmemesi rica ediliyor.

NOT 3: Müze içerisinde eser bulunan bölümlerde fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

NOT 4: Müze bölümlerine girişte bebek arabalarına izin verilmiyor.

 

Adres: İstanbul Fatih Cankurtaran Mahallesi

Tel 1: 02125120480

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ
SALT GALATA
SABANCI MÜZESİ
IHLAMUR KASRI

Share This:

  1. Yazınıza bayıldım çok güzel ve anlaşılır bir dil ile yazılmış beklediğime değmiş gerçekten tekrardan emeğinize sağlık??

    1. Okuyup beğenmenize çok ama çok sevindim. Böyle güzel dönüşler alınca çok mutlu oluyorum ve gerçekten birilerine ulaşmış olmaktan gurur duyuyorum. Gezip, gördüklerimi paylaşmak ve insanlarla aynı noktada buluşmak inanın çok keyif aldığım bir şey. Güzel yorumlarınız için tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir