Side Antik Kenti

SİDE ANTİK KENT

Antalya’ya sadece deniz kum tatili için gitmediyseniz ve tarihe meraklı iseniz Side Antik kenti tam size göre. Tarihi Tiyatrosu, tarihi kalıntıları, Apollon Tapınağı, Büyük İhtişamlı Kent Kapısı, Hamamları, Agorası, Eski Evleri ve müzesi ile size tarihi en ince ayrıntılarına kadar yaşatacak bir mekan Side.

Bu eşsiz tarihi kent bu dokusuyla yılda 3 milyondan fazla turist çekiyor.

IMG_5704

Side Antik Kentinin kısa Tarihi

Side, antik dönemde Pamfilya Bölgesinin en önemli liman kentidir. Side Antik Kenti Manavgat İlçesi'nin sahil kesiminde bir yarım ada üzerinde kurulmuştur. M.Ö. 8 yy dayanan bir tarihe sahiptir. Nar anlamına gelen “Side” ismini Luviceden almıştır. M.Ö. 7 yy'da tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiştir. Bunu Pers ve Büyük İskender egemenlikleri takip etmiştir. M.Ö. 78 yılında Romalı konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine Side de Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

M.S. 7. yüzyıldan itibaren başlayan Arap akınları, Rodos, Venedik, Ceneviz korsanlarının saldırıları, talanları ve Kıbrıs Krallarının saldırıları ile Haçlı Seferleri sırasındaki yağmalarla zayıflayan Side Antik Kenti; 12. yy' dan itibaren tamamen terk edilmiş ve yerli halkı Antalya’ya göç etmiştir.

Side Antik Kenti kalıntılarının deniz tarafı üzerinde 1890’ lı yıllarda Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bugünde kentte yerleşim sürmektedir.

IMG_5728

Antik Side

Antik Side ziyaretçilerini geçit vermez surlarının iki kule arasındaki ana kapısı ve karşısındaki anıtsal çeşme kalıntıları ile karşılıyor. II. Yüzyılda yapılan bu ana kapı önünde yer alan sütunlarla süslü at nalı şeklindeki avlu ile birlikte tören alanı olarakta kullanılmış.

Side Antik Kenti iki kuleli ana giriş kapısının karşısında yer alan ve M.S. 2. yüzyıla tarihlenen üç geniş kemerli ve havuzlu Roma eseri Anıtsal Çeşmesi (Nymphaeum) Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşmedir. Normalde üç katlı ve mermer süslemeli olan çeşme günümüzde sadece tek katlı ve havuzundaki bazı süslemeler görülebiliyor.

Ana kapıdan geçince meydandan sonra solumuzda ve önümüzde sütunların dizi olduğu iki cadde uzanıyor. Bu cadde üzerinde dükkanlar, evler ve galerilerle dolu ana cadde, agora, hamam, tiyatro, çeşmenin yer aldığı bu yol tapınak ve denizde son buluyor.

IMG_5659

Side Antik Tiyatrosu

Side Antik Kenti'nin merkezinde Roma mimarisi geleneğinde inşaa edilmiştir. Tiyatronun oturma sıralarının basamakların ortasındaki yola kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmışdır. Oturma sıralarının üst kısımı ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur. Side Antik Tiyatro'su bu özelliği ile Anadolu'nun tek yapı örneğidir. Tiyatronun sahne binası üç katlıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği görülmektedir. Side Antik Tiyatrosu Kolezyum'la mimari açıdan benzerlik taşımaktadır. 17 Bin kişilik tiyatronun Geç Roma Dönemin'de glagyatör ve hayvan dövüşleri içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Tiyatro'ya giriş 20 TL ücretlidir ancak Müzekart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Side Müzesi

Side Müzesi, Side girişinde yer alan M.S 5-6.yüzyıldan kalma antik agora hamamının restore edilerek müze haline getirilmiş halidir. Bahçesi ve salonları ile çok büyük olmasa da çok güzel bir müzedir.

Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından,1947-1967 yılları arasında Side antik kentinde yapılan kazılarda, çıkarılan buluntulardır. Hellenistik, Roma ve Bizans Devrinden; yazıtlar, silah kabartmaları, Roma Devrinden yapılmış Grek orijinallerinin kopyası olan heykeller, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amphoralar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergilenmektedir.

Filmlerden aşına olduğumuz tanrılar Zeus, Afrodit, Ares, Nike, Hygeia, Apollon, Hermes, Herakles, Athena hepsi yan yana bu müzede hikayelerinin anlatılmasını beklemekte.

Müze girişinde 10 TL ücret alınmakta MüzeKartlılar ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

SİDE ANTİK KENTİ VE ASPENDOS

Apollon Tapınağı

Roma Barışı olarak bilinen dönemde inşa edilen iki tapınaktan biri Side Apollon Tapınağı’dır. Bu tapınak adını; ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak hafızalarımıza kazınmış, Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan alır. Tapınak üzerinde Korint başlıklı sütunlar bulunmaktadır. Bizans bazilikasının tam ortasında kalan Apollon Tapınağı’nın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak için sökülür. Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde yapılandırılan bu tapınağın büyük sütunlarından bazıları restore edilip yerlerine konmuştur. M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır.

Bu tapınak bize Side Limanının Tanrılara emanet edildiğini göstermektedir. Athena ve Apollon’dan önce Kybele ve Men’e inanan Side de Ay Tanrısı Men’e adanmış tapınak kalıntıları da bulunmaktadır.

Side’ye Ulaşım

Antalya Havalimanı’ndan Side’ye ulaşmak için, havalimanı ile Side arası karşılıklı seferlerin düzenlendiği havalimanı servislerini kullanabilir, yaklaşık 1.30 saatte Side’de olabilirsiniz. Yine Antalya Havalimanı’ndan araç kiralayarak 60 km uzaklıktaki Side’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Side’ye kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side (775 km)istikametini kullanabilir, Ankara‘dan yola çıkacaksanız Ankara-Konya-Akseki-Side(527 km) güzergâhını kullanabilirsiniz.

Eğer Manavgat’ta iseniz ulaşımınız daha kolay olacaktır. 7 km uzaklıktaki Side’ye düzenlenen dolmuş seferleriyle gidebilirsiniz demektir.

Ayrıca Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Manavgat ve Side yönüne hareket eden minibüsleri kullanarak Side’ye gelebilirsiniz.

Hepinize şimdiden iyi tatiller dileyip Türkiye’min bu eşsiz güzellikle dolu kentinde mutlu günler diliyorum.

24.04.2018

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir