Salt Galata

orig_1537[1]

SALT Galata, Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlanmış ve 1892 yılında hizmete açılmış. Bina, anıtsal ölçeğinin yanı sıra ön ve arka cephelerde kullanılan neoklasik ve oryantalist mimari üsluplardaki şaşırtıcı farklılık dolayısıyla İstanbul'da benzersiz bir yapı. Zaten sokağa girince tüm ihtişamıyla ben buradayım diyor.

Bina bugünkü haline gelmesi, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin yönetiminde Mimarlar Tasarım tarafından yürütülmüş.

Peki neler var şuan SALT Galata da, kâr amacı gütmeyen SALT’ta sergiler, konuşmalar, söyleşiler, konferanslar, film gösterimleri, performans ve atölyeler düzenleniyor. Kapsamlı bir kütüphaneye sahip olan SALT’ta arşivi birlikte sunan SALT Araştırma ile Osmanlı Müzesi bulunuyor. SALT, koleksiyon ve arşivlerin ortak kullanımını öngören Avrupa müzeler Müzeler Konfederasyonu L’Internationale üyesi.

SALT Araştırma, fiziki ve dijital belge ve kaynaklardan oluşan bir kütüphaneye sahip. Kütüphane, 19. yüzyıl sonlarından günümüze başta İstanbul olmak üzere; Türkiye, Güneydoğu Akdeniz havzası ve Güneydoğu Avrupa’ya dair kaynakları barındırıyor. Türkiye sanat tarihi, mimarlık, tasarım gibi başlıklarda geniş arşivinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılından Türkiye Cumhuriyeti’nin 1990’lı yıllarına dair yazılı, görsel belge ve kaynaklar web sitesinde erişime açık halde bulunuyor.

Restoranları:

Salt Galata Cafe: Çalışma arasında kullanılabilecek günün her saati hizmet alabileceğiniz güzel bir mekan.

Neolokal: Türk ve Ege mutfağından örnekler sunan mekan Salt Galata da yer alıyor ve akşam saat18:00 ve 02:00 arası hizmet veriyor.

Adres: Bankalar Caddesi 11Karaköy 34420 İstanbul Türkiye

Telefon: +90 212 334 22 00

SALI-CUMARTESİ 12.00-20.00 PAZAR 12.00-18.00

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir