Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Notları

KKTC GEZİ NOTLARIM

KUZEY KIBRIS’A NASIL GİDİLİR?

Öncelikle şunu belirteyim KKTC’ye gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Kimliğinizin yanınızda olması yeterli. Ayrıca yurt dışı çıkış pulu da almıyorsunuz. Hava alanında pasaport kontrol noktasına gidip kimliğinizi veriyorsunuz. Geriye size üzerine damga basılmış bir kart veriyorlar. İşte bu kartı saklayın. Çünkü Kıbrıs’a giriş ve çıkışta bu kartları kontrol ediyorlar. İşte hepsi bu kadar.

Uçağa bindikten sonra yaklaşık 1,5 saat sonra Ercan Havaalanındasınız. Ercan Havaalanı Başkent Lefkaşa’ya 23, Girne’ye 44 ve Gazimağusa’ya  50 km uzaklıkta. Buradan ulaşım için en iyi yapılacak şey bence araç kiralamak. Bu işlemi gitmeden birkaç gün önce şirketlerin internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz. Kıbrıs ta şehir içi ulaşımda biraz eksiklikler olduğundan en iyi yol araç kiralamak oluyor. Ama dikkat edilmesi gereken Kıbrıs’ta trafiğin tersten aktığı. Adapte olmak gerçekten çok zor ama trafik kurulları konusunda çok iyi olduklarından yavaş sürerseniz rahatça aracınızı kullanabilirsiniz. Kıbrıs trafik konusunda gördüğüm en iyi ülkelerden biri. O kadar az trafik ışığı var ama trafik çok düzenli.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerededir?

Sicilya ve Sardunya’dan sonra 3. Büyük ada olan Kıbrıs adası Doğu Akdeniz’de yer alır. Türkiye, Suriye, Lübnan, Mısır, Yunanistan, İsrail ile komşudur. Adanın yüz ölçümü 9251 kilometrekaredir.  Bunun 3355 kilometrekaresi Türk kesimine, 5896 kilometrekaresi Güneye aittir.

KKTC GEZİ NOTLARI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üç gün boyunca üç ayrı şehrini dolaştım KKTC’nin. Ama ilk olarak şunu belirtmek istiyorum. Etiketleme yapmak istediğimde hiçbir yer imi KKTC olarak çıkmıyor. Onu geçtim telefondaki hava durumu aplikasyonunda bile bulamıyorsunuz burayı ancak haritada işaretlerseniz çıkıyor. Neden böyle derseniz?

15 Kasım 1983’de Kıbrıs Türk Federe Devleti, meclisi Self-determinasyon hakkını kullanarak oybirliği ile aldığı bir kararla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiş ve KKTC’nin kuruluş bildirgesini kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından okunmuştur. Bu kuruluş ile KKTC’yi sadece Türkiye, Pakistan ve Bangladeş tarafından tanınmıştır. Anacak daha sonra gelen baskılar üzerine bu iki devlette kararından vaz geçmiştir. Şuan Türkiye dışında KKTC’yi resmi olarak tanıyan ülke bulunmamakta. Ancak “de facto”(fiili) olarak kabul edenler var. Uluslararası toplum tarafından KKTC halen “de jure”(hukuki) olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı kabul ediliyor. Bazı devletler ve uluslararası kurumlar, KKTC yetkililerini Kıbrıs Türk Toplumu Yetkilisi, KKTC Cumhurbaşkanını ise Kıbrıs Türk Toplumu Lideri olarak tanıyor.

KKTC’nin kuruluşu verilen milli mücadelenin tüm safhaları ile Turgut Özakman’ın yazdığı “Şu Çılgın Türkler Kıbrıs” kitabında çok etkili ve tüm açıklığıyla anlatılmış. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Adanın bir başka özelliği de Dünya üzerinde Yeşil Hat diye adlandırılan sınırla ikiye bölünmüş tek başkente sahip ülkesi olmasıdır. Lefkoşa bu özelliği ile tektir.

KKTC yukarıda bahsettiğim gibi Türkiye dışındaki ülkelerce tanınmadığından ekonomik olarak Türkiye’den destek almaktadır. Neredeyse tüm ithalat ve ihracatı Türkiye üzerinden yapmaktadırlar. Tedavüldeki para Türk Lirasıdır. Adada başlıca gelir kaynağı ise turizm ve eğitimdir. Adada 23 adet üniversite bulunmakta.

SALAMİS

KUZEY KIBRIS KÜLTÜRÜ

Adada gördüğüm kadarıyla Kuzey Kıbrıs kültürü diye bir şey var. Herkes birbirine oldukça saygılı. Hırsızlık ve kapkaç olayları neredeyse yok diyebiliriz. Ki bunu bizzat yaşadım. Mağusa’da çantamı ziyaret ettiğimiz caminin önündeki bankta unuttum tam 1,5 saat sonra çantam aklıma geldi. O kadar kamera kayıtları falan inceledik, polise sorduk ama çantam olduğu yerde duruyormuş. Türkiye de en işlek yerde çantanızı unuttuğunuzu düşünsenize!

Kuzey Kıbrıs sıcak bir iklime sahip olduğundan pek çok yerde mağaza ve devlet daireleri dahil olmak üzere öğleden sonra kapalı oluyor. Bu yüzden gezmeyi istediğimiz bir iki müzeyi saat 15:30 da kapandığı için ziyaret edemedik.

Benzin istasyonları da gece 01:00 ve 07:00 arası genelde kapalı oluyormuş.

Ve Kuzey Kıbrıs ta unutulmaması gereken en önemli şeyse trafiğin soldan akıyor olması. Alışmak oldukça zor olmasına rağmen, çok düzenli bir akış var.

ŞEFTALİ KEBABI ŞEFTALİ KEBABI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Ne yenir? KKTC Mutfak Kültürü

Bir ülkenin mutfak kültürü içinde yaşadığı toplumdan etkilenmesiyle şekilleniyor. Kıbrıs yüzyıllar boyunca Mısır egemenliğinden Hitit egemenliğine, Roma egemenliğinden Luziyanların egemenliğine ve en nihayetinde Venedik, Osmanlı ve İngiliz egemenliğine birçok medeniyetten etkilenmiştir. Dolayısıyla bu çeşitlilik mutfak kültürünü de etkilemiştir.

Kendisi küçük ama lezzetleri büyük olan bu adanın özel lezzetlerden bahsedecek olursak. Sadece adaya özgü olarak yiyebileceğiniz bazı lezzetler bulunuyor.

En ünlü KKTC yemeği Şeftali Kebabı

Şeftali kebabı hakkında birçok rivayet var ve fakat en çok inanılanı; vaktiyle Şef Ali denen Kıbrıs’lı bir vatandaş tarafından yapılıp seyyar arabasıyla sattığı şeklinde olanı. Şef Ali’nin kebapları zamanla söylene söylene “Şeftali Kebabı”na dönüşmüş. Köftenin harcı kuzunun gömleği diye adlandırılan iç zara sarılmasıyla yapılan bu kebap daha çok bir mumbar veya şırdana benzemekle birlikte şişe geçirilip mangal ateşinde pişiriliyor. İç harçta kuzu ve dana eti birlikte kullanılıyor. En iyisini Girne de yiyebilirsiniz (bknz Girne yazım).

 Ceviz macunu

Aslında bizdeki ceviz reçeline verdikleri isim bu. Reçeli sönmemiş kireç ile hazırlıyorlarmış. Eskiden evlere ziyarete gidildiğinde misafire suyla birlikte önce ceviz macunu ikram edilirmiş. Dönüşte eşe dosta getirmek için iyi bir hediyelik olabilir.

Molehiya

Bu bir sebze. Yemeğini kuzu eti ile hazırlıyorlar ve evlerde en çok tüketilen yemeklerden biri. En iyisinin Lefkoşa da yeneceğini söylüyorlar. Kurutularak saklandığından yaz kış gittiğiniz de bu yemeği yiyebilirsiniz.

Pirohu

Bir çeşit Kıbrıs mantısı diyebiliriz buna. İçinde lor peyniri ve nane var. Hemen hemen bir çok yerde yapılıyor.

Kleftiko, Fırın Kebabı

Kemikli kuzu etinin, patates, soğan ve defne yaprağının folyoya sarılarak taş fırında pişirilmesi ile lezzetlenen yine adaya özgü bir yemek.

Bulgur Köftesi

Sanırım en sevdiğim bulgur köftesi oldu. Bizim içli köftenin daha uzunu ama dışında kıyma olmayanını düşünün. Gayet lezzetli bir ara sıcak.

Ballı Hellim Böreği

Her şeyi bizde olan bir şeye benzetiyorum ama ne yapayım nasıl anlatayım başka türlü bilemedim. Adından da anlaşılacağı gibi içinde hellim var ama tek başına değil kuru nane ile birlikte. Küçük kareler şeklinde peynirli gözleme yani. Yanında bal ile servis ediliyor ve ılıkken tüketiliyor.

Vazgeçilmez Tat Hellim

Sanırım Kıbrıs denince ilk önce akla gelen lezzet tüm yemeklerden önce Hellim Peyniridir. Hatta dünya çapında ün yapmış olan bu peynir birçok yemekte kullanıldığı gibi ızgarada pişirip gayet güzel bir ara sıcak olarak sofraları şenlendirebiliyor. Ve Kıbrıs’ta hellim olmadan bir kahvaltı düşünülemez tabi.

Koyun ve keçi sütünün birlikteliği ile ortaya çıkan peynir, adaya özel teknikler ile hazırlanıp sunuluyor. Fabrikasyon değil de köy yapımı olanları ise ayrı bir lezzetli. Bu gün Türkiye’de de üretimi yapılan peynirin adada lezzeti bir başka. Siz de adaya gitmişken, bu güzel peyniri almadan dönmeyin derim.

KKTC de Nereleri Gezelim?

KKTC başkenti dahil olmak üzere beş şehirden oluşmakta. Bunlardan 45 000 nüfusu ile Lefkoşa başkent, Gazimağusa çok şirin ve küçük bir liman kenti(gezip en beğendiğim şehir oldu), Kıbrıs’ın en turistik liman şehri olan Girne ayrıca Güzelyurt ve İskele şehirlerinden oluşmakta. Aşağıda ki başlıklardan ilgili yazılarıma ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İZMİR’E BİR BAKIŞ MEHMET AKİF ERSOY EVİ AKYAKA MEKANLAR 2 ANTALYA kALE İÇİ GEZİSİ

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir