Kurşunlu Şelalesi/Antalya

KURŞUNLU ŞELALESİ

Antalya’da saklı bir cennet keşfettim. Gerçekten çölde vaha gibi bir yer Kurşunlu Şelalesi. 1986 yılında tabiat parkı haline getirilen Kurşunlu Şelalesi, yemyeşil ağaçlarla çevrili patika yollar arasından yürüyerek ulaşılabilen saklı bir cennet.

Antalya Aksu’da yer alan Kurşunlu Şelalesi, yeşilin ve mavinin ahenkle buluştuğu büyüleyici doğal güzelliği ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan şelale, 1986 yılında keşfedildikten sonra tabiat parkı haline getirilip ziyarete açılmış.

IMG_3157

SAKLI CENNET

Kurşunlu Şelalesi’nin en büyük özelliği 4 mevsim suyunun akıyor olması. Tabi bizim gibi yaz ortasında ziyaret edecek olursanız suyu biraz azalmış olabilir ama bu muhteşem doğa harikasını Antalya’ya gittiyseniz mutlaka görmelisiniz.

Şelale Antalya Aksu’da yer alan şelale kent merkezine sadece 20 km uzaklıkta. Ve yolda giderken böyle bir yerde nasıl şelale olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama arabadan inip de yürümeye başladıktan sonra bu güzelliğe hayran olacaksınız.

Yürüyüş parkuru bir elips şeklinde uzanıyor. Şelale ve oluşturduğu küçük göletin çevresinde bir tam tur atıyorsunuz. Oldukça yorucu bir yürüyüş alanı olduğunu söylemeliyim. Tamamen doğal ortamda biraz merdiven çıkarak ama çokça rahatlayarak yürüyeceğiniz bir alan. Tamamen ağaçlar ve sarmaşıklarla kaplı olduğundan kendinizi tropikal bir ormanda zannedebilirsiniz.

Kurşunlu ana şelalesi 18 metrelik yükseklikten dökülmektedir. Nispeten daha küçük şelaleciklerle birlikte meydana gelmiş 7 adet gölet, kurşunlu şelalesinin bütünlüğünü oluşturmaktadır. Gölcükler yaklaşık 6 metre derinliğinde olup 1600 metrekarelik alanı kaplamaktadır. Kuşunlu şelalesinin zengin bitki örtüsü ve maki oluşumunun çeşitliliği doğal güzelliğini arttıran ayrı bir unsurdur. Kızılçamın ağırlıkta olduğu bölgede birçok farklı ağaç türü ve irili ufaklı bitki topluluğu mevcuttur. Kurşunlu şelale alanı yabandomuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan gibi familyalara ev sahipliği yapmaktadır.  Bunun yanında su altı canlılığı geniş spektruma yayılan ilgi çekici biçimlenmelerin gelişimini sağlamıştır.

IMG_3167

KURŞUNLU ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR?

Kurşunlu şelalesine ulaşmak için Antalya merkezden sırasıyla Aspendos bulvarı ve Serik caddesi  takip edilerek  Antalya-Isparta yoluna girilir. Bu yolda 5 Km kadar ilerledikten sonra Kurşunlu şelalesi tabelası görülür. Hafif sağa kıvrılarak, kurşunlu belediyesi yolu takip edilerek piknik alanına ulaşılır.

Alana girişte 2019 itibariyle 8 TL tam, 6 yaşından büyük çocuklar ve öğrenciler için ise 4 TL ücret ödenmekte. Bu alanda müze kartlar geçerli değil.

Kurşunlu şelalesinden geçen otobüs ve minibüs hatları: Kurşunlu şelalesi için toplu taşıma hizmetleri de bulunmaktadır. Antalya’nın merkezinden her saat başı bölgeye otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir. 524, 524 A, 519 numaralı belediye otobüsleri ile 230 ve 231 numaralı minibüs hatları kullanılarak kurşunlu şelalesi girişine ulaşılabilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:00-19:00

Kurşunlu Şelalesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:00-18:00

Kurşunlu Şelalesi Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.

 

NOT: Kurşunlu şelalesi youtube videomu mutlaka izleyin! https://youtu.be/lZC6loKBHvo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

DÜDÜEN ŞELALESİ MANAVGAT ŞELALESİ SİDE ANTİK KENT ASPENDOS

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir