Kaş Rehberi

KAŞ REHBERİ

Tatilin Yeni Adı Kaş

Türkiye’nin en güzel gün batımına ve turkuaz sularına sahip Kaş’ı yakından tanımaya ne dersiniz. Bu yazımda sizlere;

 • Kaş’a nasıl gidilir?
 • Kaş’ta nerede kalınır?
 • Kaş’ta gezilecek yerler
 • Kaş’ta neler yapılır?
 • Kaş’ta ne yenir?

Kısaca anlatmak istiyorum.

Öncelikle neden Kaş sorusuna cevap verecek olursak: Doğanın, yeşilin, denizin, lezzetlerin keyfini çıkarırken çok kalabalıkta kaybolmadan bir yer arayanlar için ideal bir yer Kaş. Ayrıca uzun bir tatil planlayanlar için birçok koy ve yapılacak aktivitenin yanı sıra tarihi sevenler içinde birçok antik kent barındırıyor.

Kaş Nerede?

Kaş Antalya’nın en batı ucunda yer alan ilçesidir. Doğuda Demre, batıda Muğla Fethiye ilçesi ile komşu olan Kaş Antalya merkeze 170 km. uzaklıktadır. Akdeniz’e 70 km’lik kıyı şeridi bulunan Kaş aynı zamanda Türkiye’ye en yakın Yunanistan adalarından biri olan Meis Adasına 2,1 km. mesafede yer alıyor.

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a en yakın hava limanı Muğla Dalaman’da yer alıyor. Buradan Kaş’a ulaşım 150 km. bir diğer havalimanı Antalya Havalimanından ulaşım ise 200 km’den fazla.

Karayolundan kendi aracınızla gitmek isterseniz İstanbul-Kaş arası 850 km ve yaklaşık 10 saat sürüyor. İzmir- Kaş arası 430 km ve yaklaşık 5 saat sürüyor. Ankara’dandan ise mesafe 680 km olup yaklaşık 8-9 saat sürüyor.

Ayrıca kendi aracınız dışında büyük şehirlerden birçok otobüs firmasının özellikle yaz aylarında sıkça olan otobüslerini de kullanabilirsiniz

MEİS EXCLUSİVE HOTEL

Kaş’ta Nerede Kalınır?

Kaş konaklama açısından birçok alternatife sahip. Zaten halkının büyük bölümü turizmle uğraşıyor. Bu yüzden kalacak yer sıkıntısı çekmezsiniz. İster butik oteller, ister moteller, isterseniz kamp alanları birçok seçenek var. Ama unutmadan oteller sadece sabah kahvaltısı olarak hizmet veriyorlar. Bence tam pansiyon büyük tatil köylerinden daha iyi çünkü birçok lezzeti ayrı ayrı tatma fırsatı elde edebiliyorsunuz.

Biz bu geniş yelpaze içinde konaklama için Meis adası manzaralı Meis Exclisive Otel’i tercih ettik. Harika bir manzaraya sahip olan otel hakkında detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

IMG_2813

Kaş’ta Gezilecek Yerler

 • Uzun Çarşı

Adında var diye uzun bir çarşı zannetmeyin sağlı sollu uzanan eski cumbalı evlerinde dükkanların ve soluklanacak küçük mekanların olduğu çarşı eski Kaş’ı yaşamak ve hatıralar satın almak için ideal. Sadece bu yolu değil ara sokakları da gezmeyi unutmayın.

 • Aslanlı Lahit

Uzun Çarşı sokağının bitiminde yer alan lahit kapak kısmında yer alan dört aslan başından dolayı bu adı almış. Lahit MÖ4. Yüzyıl olarak tarihlenen bir Likya mezarı ve Kaş’ın simgelerinden biri. Aslında çarşının tam ortasında kalmış bu lahit sanki ben buradan değilim der gibi duruyor. Sanki biraz daha koruma altına alınabilirmiş gibi geldi bana açıkçası.

KAPUTAŞ PLAJI KAŞ KAPUTAŞ PLAJI KAŞ
 • Kaputaş Plajı

Özellikle instagramın hayatımıza girmesiyle daha da popüler olan bir plaj Kaputaş.

Kaş ile Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajı turkuaz sularıyla dünyaca ünlü bir nokta. En önemli özelliği kanyon ağzında bulunan bir plaj olması. Çünkü bu özelliği sayesinde yapılaşmadan koorunmuş ve doğal yapısıyla korunmakta. Karayoluyla bölgeye geldikten sonra tam 187 basamaklı bir merdivenden inilerek plaj bölümüne ulaşılıyor.  Bu plajı güzelleştiren bir başka özelliği ise yer altı sularının kumların altından süzülerek denize ulaşması. O muhteşem turkuaz renginin ve Akdeniz’de olmasına rağmen deniz suyunun oldukça serin olmasının nedeni de bu yer altı suları.

Şemsiye ve şezlong fiyatları 10’ar TL. ayrıca az geride yer alan sosyal tesisten su ve yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş biraz dalgalı ve taşlık küçük çocuklara dikkat.

Not: hemen yanında Mavi Mağara var. Burası eskiden fokların saklanma alanıymış. Sadece tekne ile ulaşım sağlanabiliyor.

PATARA ANTİK KENTİ KAŞ PATARA ANTİK KENTİ KAŞ
 • Patara Antik Kenti ve Patara Plajı

Kaş merkeze 40 km uzaklıkta olan antik kent Gelemiş Köyü yakınlarında geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Dünyanın en eski deniz fenerlerinden sayılan 2000 yıldır ayakta kalmayı başarmış Patara Deniz Feneri ise bu antik kentte bulunuyor. Doğal güzelliklerin hiç bozulmamış olarak sizi karşıladığı antik kentte 10.000 kişilik kapasiteye sahip Patara tiyatrosu ise gerçekten görülmeye değer.

Patara Plajı ve Patara Antik Kenti girişi yol üstündeki tek bir gişeden yapılıyor. Müzekart’ınız yoksa 20 TL giriş ücreti var Müzekart’ınız yoksa buradan 70 TL ye alabilirsiniz(2019 fiyatı) Şemsiyeniz varsa plajın plastik şezlonglardan uzak, en beğendiğiniz yerine kurulabilirsiniz. Şemsiyeniz yoksa plaj girişindeki tesisten sadece şemsiye kiralayıp yine plajda dilediğiniz yere gidebilirsiniz. (2019 plaj fiyatları; şezlong 7,5TL, şemsiye 7,5TL) Plajın hemen arkasında yer alan belediyenin sosyal tesisleri yeme içme için ideal. Saat 19:00 da palaj kapanıyor çünkü artık sahil asıl sahipleri olan caretta carettalar ‘a bırakılıyor.

 •  Büyük Çakıl Plajı

İlçenin yaklaşık 2 km doğusunda bulunan ve bir koy içerisinde yer alan sessiz ve eşsiz güzellikte bir plaj. Adından da anlaşılabileceği gibi çakıl taşları dolu olan plaj kaynak suları nedeniyle soğuk bir suya sahip. Diğer plajlara oranla daha sessiz ve ıssız olan plajda akşamları zaman geçirebileceğiniz birkaç güzel işletme de mevcut.

ANTİPHELLOS ANTİK KENTİ KAŞ ANTİPHELLOS ANTİK KENTİ KAŞ
 • Antiphellos Antik Kenti

Likyalılar zamanında Phellos adı altında kurulan şehrin karşısına kurulmuş olmasından dolayı Antiphellos adını almıştır. Ve zamanla gelişerek Phellos kentini her bakımdan geride bırakmayı başarmıştır. İçinde bir de antik tiyatrosu bulunur ve aslında görüp görebileceğiniz tek sağlam yapı bu tiyatrodur.  Tiyatronun en üst noktasına ulaştığınızda ise muhteşem Meis Adası ve Kaş manzarası ile karşılaşacaksınız.

26 oturma sırasına sahip tiyatronun sahne binası yok. Zaman zaman şenlik ve festivallerde bu tiyatro kullanılıyor. Yakındaki Antiphellos Nekropolü çevresinde antik mezar kalıntıları yer alıyor. Bir kısmı yerleşim alanının altında kalmış. Giriş ücreti yok.

 • Küçük Çakıl Plajı

Küçük Çakıl bölgesi, plajlar ve otelleri ile Kaş’ı ziyaret eden tatilcilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Meis Adası manzarası sunan, kayalıklar üzerine kondurulmuş tesisler, şezlong ve yeme içme hizmeti sunuyor. Kayalıklardan inip denize giriliyor. Deniz oldukça berrak ve temiz. Kayalıkların hemen dibinde ise çok küçük, az çakıllı bir plajı var.

 

HİDAYET KOYU KAŞ HİDAYET KOYU KAŞ
 • Çukurbağ Yarımadası

Kaş’ın Meis Adası’na en yakın konumdaki yeri olan Çukurbağ Yarımadası. Antik Tiyatro’nun bulunduğu noktadan başlayan yarımadada ünlü Hidayet Koyu ve iki tarafı da plaj olan İnceboğaz Mevkii Kaş’ın en gözde yerlerinden biri.

Çukurbağ Yarımadası ile Akçagerme arasında kalan bölge Bucak Denizi olarak adlandırılıyor. Doğal konumu nedeniyle sakin ve ılıman bir yer olan Bucak Denizi’nde Akçagerme Plajı ve İnceboğaz Plajı, kalabalıktan uzak huzurlu zaman geçirmek isteyen tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Çukurbağ Yarımadası’nın açık denize bakan bölümünde yer alan Hidayet Koyu, Kaş’ın en ünlü koylarından. Zengin su altı yaşamıyla dalış sporuyla ilgilenenlerin akın ettiği koyda her seviyeden kişiye dalış eğitimi veriliyor. Çevresindeki oteller manzarası ve imkanlarıyla iyi birer konaklama alternatifi sunuyor.

 • Kekova

Kekova’ya tekne turları, Üçağız’dan, Kaş’tan ve Demre’den kalkıyor. Kaş ve Kalkan’dan tekne turu satışı yapan firmalar Üçağız’a sizi otobüsle götürüyor. Üçağız’dan kalkan Kekova tekne turunu tercih ederseniz Kekova’da ve Kaleköy’de daha fazla zaman geçirebilir (Kaleköy’ün eski adı Simena Antik kenti. Burada konaklama seçeneği de var ve dondurması çok meşhur), Korsan Mağarası, Gökkaya Koyu, Burç Koyu’nu görebilirsiniz. Ama Kaş’tan kalkan tekneler de var. Bu defa Kekova’ya denizden geldiğiniz için yolda biraz vakit kaybediyorsunuz fakat bu sayede Kekova’nın doğusundaki koylardan (Korsan Mağarası, Gökkaya Koyu, Burç Koyu) çok daha ilginç olan Yağlıca Koyu’nu ve İnönü Koyu’nu görebiliyorsunuz.

Ama Batık Şehir, mutlaka rotanızda olsun. Rehber, Batık Şehri anlatırken detaylıca etrafı gözleyebilirsiniz. Bazı teknelerin alt kısmında camlı bölmeden şehrin deniz altında kalmış kısmını da izleme fırsatı doğuyor. Bu kısımda yüzmek yasak.

SAKLIKENT KANYONU FETHİYE
 • Saklıkent Kanyonu

Hem Fethiye hem Kaş sınırları içindeki Saklıkent Kanyonu kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri asma bir köprüden başlayan ve soğuk sular çamur banyoları yapabileceğiniz 18 km uzunluğunda bir kanyon. Detaylı yazım için burayı tıklayınız.

Kaş’ta Neler Yapılır?

 • Tüplü ve tüpsüz dalış

21 farklı dalış noktasıyla Türkiye’nin en ünlü tüplü dalış merkezlerinden biridir.

 • Yamaç Paraşütü

Yeşil ve mavinin en güzel seyrini yapacağınız noktalarından biri Kaş. Eğer yamaç paraşütü merakınız varsa burası tam yeri

 • Likya Yolu Yürüyüşü

Dünya’nın en güzel 10 yürüyüş yolu arasında gösterilen Likya yolunda hem traking yapmanın keyfine varabilir hem de muhteşem manzara ve Likya kalıntılarını görebilirsiniz.

LAPERO KAŞ

Kaş’ta Ne Yenir?

Kaş çarşıda bir çok yeme içme noktasından seçtiklerimi size anlatmak isterim.

 • Bir Fransız Dokunuşu Lapero

Fransız bir şefin ellerinden çıkan lezzetleriyle, şirin bir Fransız restoranı. Özellikle tatlıları, soğan çorbası, ballı hardallı tavuk göğsü ve Fransız usulü bifteğini tatmalısınız.

OBURUS MOMUS / KAŞ
 • Oburus Momus

Vejeteryan bir restoran olan Oburus Momus adını obur mitolojik tanrıdan alıyor. Doyurucu ve lezzetli tabaklar sunuyorlar. Hiç etisz yemek denemediyseniz burası ideal bir nokta olacaktır. Özellikle siyez bulgurlu risotto ve falafeli denemelisiniz.

 • Amazon Gelato Dondurma

Akşam yemeğinden sonra Kaş’ın güzel çarşısında dolaşırken buradan dondurma almayı unutmayın. 24 çeşit dondurmasıyla sizin için ideal dondurmayı bulacağınıza eminim.

 

Ağustos 2019

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

OLYMPOS ANTİK KENTİ ÇIRALI-ANTALYA SİDE ANTİK KENT KİMERA HOTEL ÇIRALI

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir