Kariye Müzesi

KARİYE MÜZESİ

Kariye Müzesi İstanbul’da Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii gibi sayılı yerden olmasına rağmen ismini hiç duymadığımız müzelerden biri. Oysaki ülkemizi ziyaret eden turistler tarafından oldukça rağbet gören ve mutlaka rehber eşliğinde ziyaret edilmesi gereken bir müze. Nedir burayı önemli yapan derseniz?

Kariye Müzesi İstanbul’da mozaik ve fresko sanatının en güzel örneklerinin bir arada görülebileceği tek müzedir.

Kariye Müzesi olarak anılan yapı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir yapı kompleksi olan Khora manastırının merkezini oluşturan ve İsa’ya adanmış olan bir kilise yapısıdır. Konstantinos surlarının dışında kalması sebebiyle binaya Grekçe "Kırsal alan" ya da "Kent dışı" anlamına gelen "Khora" ismi uygun görülmüştür.

IMG_9482

KARİYE MÜZESİ KISA TARİHÇESİ

Aziz Babylas'ın, 4.yüzyılın başlarında röliklerinin olduğu süreülüldükten sonraki 4.30yılın sonlarında yaşamış olan yazar aziz Symeon Metaphrastes'in anlatımına göre 298 yılında, Nikomedia (İznik) da 84 müridiyle birlikte şehit edilen Khora manastırının etkili olduğu, kutsal mezarlık alanı (necropol) olarak önem kazanmaya başladığı anlaşılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet'in (1451-1481) 1453 tarihinde İstanbul'u fethi altında yapı, hiçbir zarar görmemiyor. Khora Manastırı Kilisesi, Sultan II. Beyazıd devrinde (1481–1512), Sadrazam Hadım Ali Paşa (Atik Ali Paşa) tarafından 1511 yılında camiye çevrilmiş ve yanına bir de medrese eklemiştir. Türk devrinde, kilise ortamında manastır yapıları zamanla yıkılır kaybol.

Yapı cami olduğu dönemlerde mozaiklerin açılıp kapanabilen ahşap kapaklarla örtülmüş olduğu düşünülmelidir.

18.yüzyılın ilk yar yayın yapıya, Kızlarağası Hacı Beşir Paşa (ölümü 1746) tarafından bir mektep ve aşevi eklenmiştir. Bugün bu ek yapılar da yok.

Kariye Cami'si, Bakanlar Kurulunun 29/08/1945 tarihli karar ile Müzeye dönüştürülür. Günümüzde Kariye Müzesi olarak adlandırılan bu anıt müze, Doğu Roma sanatında gerek mimarisi, gerek mozaik ve freskolarıyla oldukça ilgi çeken bir yapıdır.

KARİYE MÜZESİ

KARİYE MÜZESİNİN BÖLÜMLERİ

Kariye, naos, kuzey taraftaki iki katlı ek yapı (anneks), iç narteks, dış narteks ve güney taraftaki mezar şapeli (parekklesion) ile beş ana mimari birimden oluşmuştur.

Şu an restorasyon dolayısıyla sadece naos bölümü ziyaret edilmektedir.

KARİYE MÜZESİ NEREDE?

Adres: Kariye Mahallesi, Kariye Camii Sokak No.18 Fatih İstanbul/Türkiye

Metrobüsün Edirnekapı durağında indikten sonra yürüyerek 14 dk. uzaklıkta yer alıyor.

IMG_9486

KARİYE MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ

1 Kasım - 31 Mart tarihleri arası her gün 09.00–17.00 saatlerinde

1 Nisan- 31 Ekim tarihleri arası her gün 09.00–19.00 saatlerinde gezilebilir.

KARİYE MÜZESİ
KARİYE MÜZESİ

KARİYE MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

Kariye müzesine giriş ücreti 45 TL ancak Müze kart sahipleri ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İZMİR MASK MÜZESİ
TÜRK VE İSLAM MÜZESİ
ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir