İzmir’e Bir Bakış

İZMİR'E BİR BAKIŞ

İzmir; güzeller güzeli prenses İzmir,

Ahhh, benim canım şehrim…

Sokakta simit değil gevrek, börek değil boyoz, poğaça değil kumru yenen, gazozun yanında çiğdem yenen şehir. Çekirdekte neymiş arkadaş? Erik mi bu içinden çekirdek çıksın?

Deniz kokulu şehir; denizi kız, kızı deniz kokan şehir. Her daim berrak, ufku açık insanların şehri İzmir.

İmbat rüzgarları esen, aydınlığın başkenti şehir. Ve işgaliyle bir savaşı başlatıp, kurtuluşuyla bir savaşı sonlandıran, dağlarında alkanlardan çiçekler açan şehir…

Tatil bahane memleketim şahane deyip sizler için birkaç mekan önerim olacak; mesela Alsancak’ta boyoz, Kameralında şambali gibi. Hadi başlayalım o zaman.

İzmir'e Bir Bakış

Sabah kalkınca en güzel boyoz ve yumurta gelir akla İzmir’de. Yıllardır hiç kalitesini bozmayan ve her İzmirlinin bildiği bir fırın vardır Kıbrıs Şehitleri Caddesinde, Dostalar Fırını. Gerçi son gittiğimden beri işleri baya büyütmüşler, mesala eskiden sadece alt katta yaparlardı boyozu şimdi ise üste oturmalı çok güzel bir yer açmışlar, daha ferah olmuş, birde Karşıyaka’m da birde şube açmışlar. Boyozun aslı sade olanıdır. Hamur sadece yağ ile açılır ve pişirilir. Ama şimdi birçok çeşidi var dostlar fırınında çikolatalalısı, ballısı hatta patlıcanlısı. Ama bir önerim var hiç boyoz yemediyseniz önce sade bir tane alın yanında yumurta. Yumurta haşlanmış değil bu arada fırında pişer onun özelliği budur. Çayla harika bir kahvaltı olacaktır. Allahım ne çok istedi canım şimdi. Olsa da yesek. Denerseniz şimdiden afiyet olsun.

Kıbrıs şehitleri caddesinde banka sokağında bir kafe önerim var sırada. Münire, ismi çok güzel değilmi? Kendileri eskici, kahveci, gazozcu olurlar. Küçücük, samimi bir dükkan ama içinde yok yok. Bildiğiniz antika dükkanı ama içinde gazoz içiyorsunuz ve yanında da leblebi ikram ediyorlar. Bir sürü çeşit gazoz var dolapta. İçmeyi sevdiğiniz gazozu seçmede zorlanıyorsanız hemen bir gazoz seçici geliyor, çeviriyorsunuz ve şansınıza hangisi geliyorsa onu içiyorsunuz. Çok güzel değil mi. İzmir gazozu hangisi diye sorarsanız hemen Su-Ga gelir akla çocukluğumuzun gazozu. Hey gidi günler hey. Tanrım çok mu yaşlandım ben?..

Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bir tur attıktan sonra Konak’a gidin çarşı çok güzeldir. Hatta atlayın Alsancak’tan vapura püfür püfür geçin Konak’a. Tarihi saat kulemiz var mesala altında herkesin buluştuğu, sonra Kemeraltı Çarşısı. Aradığınız her şey vardır. Yorulunca Kızlarağası Hanına gelin güzel bir kahve için burada sevdiklerinize birkaç hediyelik alın birde İzmir’den. Çok güzel gümüşler vardır ve küçük İzmir hatıraları. Kahveden sonra bir tatlıyı hak ettiğinizi düşünüyorsanız, yıllardır hisar önünde olan bir meşhur şambaliciyi tavsiye edeceğim size. Tarihi Hisarönü Şambalicisi. 1942 yılından beri hep aynı yerde ve hep aynı lezzette, mutlaka kaymaklı yiyin ve tarçınıda es geçmeyin derim. Çok tatlı geldiyse hemen sebilden bir tas su tamam tatlıya devam.

Bu yazımız bu kadar olsun aslında vazgeçilmez birkaç yer daha var ama onlarda bir başka yazının konusu olsun.

Kucak Dolusu Sevgiler...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

SONBAHAR İÇİN 12 ROTA
VOODOO BEACH
EVRENSEL ÇOCUK MÜZESİ
İZMİR ATATÜRK MÜZESİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir