İstanbul Oyuncak Müzesi

IMG_50852222

Küçük büyük her yaştan insanın ilgisini çeken İstanbul Oyuncak Müzesi, şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulmuş. Müze, kapılarını 2005 yılında Atatürk’ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği günde 23 Nisan da ziyarete açmış.

Müzede sergilenen oyuncaklar Sunay Akın tarafında dünyanın çeşitli yerlerinden açık arttırmalarda edinilmiş veya antikacılardan satın alınmış, müzenin açılışında bu şekilde edinilmiş 1000 civarında oyuncak varken, şuan oyuncakların sayı 4000’e çıkmış. Ki oyuncaklar 20 yılda 40’ı aşkın ülkeden toplanmış. Müze adeta  1700’lü yıllardan günümüze dünyanın gelişimini oyuncaklar üzerinden anlatıyor. Naz’a bizim zamanımızın çizgi filmlerini ve oyuncaklarını anlatmak çok güzeldi. Özellikle en sevdiğim Ayşegül serisi kitaplarının fotoğraflarını görmek beni çok mutlu etti.

IMG_5268

Müzenin her odası adeta bir tiyatro sahnesi görünümünde ve bu odalar sahne tasarım sanatçı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış. Odalara girdiğinizde sergilenen oyuncak camekânlarının üzerinde barkotlar göreceksiniz. Bu barkotları telefonunuzdan okuttuğunuzda sanatçının kendi sesinden o oyuncaklarla ilgili hikâyeyi dinleyebiliyorsunuz.

Müze,2009 yılında ICOM’a (Uluslar Arası Müzeler Birliği) üye olmuş. Avrupa Müzeler Forumu’nun faaliyetlerine katılmaya başlamıştır.2010 ve 2011 yıllarında ”Avrupa’nın En İyi Müzesi” yarışmasında ödüle aday gösterilmiştir.

IMG_5114

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ 2019

Oyuncak müzesi bilet fiyatları için tam ve indirimli olarak iki farklı giriş ücreti bulunuyor. Oyuncak müzesi giriş ücretleri;

Tam Bilet: 18 TL

İndirimli: 12 TL (3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü)

Ücretsiz: Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları.

IMG_5104

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ ve GÜNLERİ

Müzeyi Pazartesi günleri hariç 09:30 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİNE’NE NASIL GİDİLİR?

Otobüs ile gelmek isterseniz; Kadıköy’den  10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı otobüslerle “Göztepe”, GZ1, GZ2 numaralı otobüslerle “Tütüncü Mehmet Efendi Camii”, ER1, ER2 numaralı otobüslerle “Erenköy İstasyonu” durağında inebilirsiniz.

Metro kullanmak isterseniz; Kartal-Kadıköy Metrosu ile de Yenisahra Durağı’nda inip yine kısa bir yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracı ile gelecek olanlar için şunu söyleyeyim müzenin olduğu sokakta park sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için Göztepe Tren İstasyonuna kadar gelip oradan yürüyerek müzeye ulaşmak daha kolay bir yol.

IMG_5091

MÜZE CAFE’DE DOĞUM GÜNÜ VE KAHVALTI ORGANİZASYONLARI

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin alt katında bulunan ve bir bebek evinin içindeymiş hissini yaşatan Müze Cafe, doğum günü, kahvaltı ve kurumsal organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 15 kişilik gruplar ve üzeri için kahvaltı hizmeti de sunuluyor. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Kahvaltı ücreti olarak yetişkinler için 85 TL, 6-12 yaş arası çocuklar için 60 TL, 3-6 yaş arası çocuklar için 20 TL talep ediliyor.

Ayrıca belirli tarihlerde İstanbul Oyuncak Müzesi’nde çocuklar için interaktif masal etkinlikleri atölyeler ve etkinlikler de düzenleniyor. Detaylı bilgiyi müzenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu etkinliklerden bazıları ücretli olarak bazılarına ise sadece müze giriş ücreti ile katılabiliyorsunuz.

Not: Müze içerisinde oyuncaklara zarar verebileceğinden flaşlı fotoğraf çekilmesi yasak.

Adres: Ömer Paşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok.No:15 Göztepe / İstanbul

Telefon : (0216) 359 45 50

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

TOPKAPI SARAYI GALATA MEVLEVİHANESİ FOÇA GEZİ NOTLARI HİDAYET KOYU KAŞ

Gezi Notları

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir