İstanbul Deniz Müzesi

IMG_3820

Tarihin hep ilgimi çeken bir yanı olmuştur. Özellikle de Türk tarihi konusunda bilgi edinmeyi seviyorum. Bu yüzden müze gezilerini severim. Bu gün ki müze durağımda ise Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Deniz Müzesi oldu.

İstanbul Deniz Müzesi’nde yaklaşık 20 bin eser bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu güzel müze bünyesinde barındırdığı eserlerin çeşitliliği ve ülkemizde kurulan ilk askeri müze olma özelliğine de sahip. Bu kadar öneme sahip olmasına ve çok işlek bir yer alan Beşiktaş iskelenin hemen yanında olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görebildiğini söylemek zor. Bunun bir nedeni de hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmaması ve yeteri kadar reklamının yapılmaması bence. Gerçi ülkemizde müzelere karşı ilgisizlik sadece deniz müzesiyle sınırlı değil tabi ki ama belki bu yazım bir nebze olsun ilgi çeker...

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgi:

1897 yılında büyük uğraşlar neticesinde İstanbul’daki küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi ismiyle temelleri atılmıştır. İlk zamanlar müze deposu olarak sergiye açılmış.

1914 yılına gelindiğinde ülkede yapılan reformlara paralel olarak müzede de reforma gidilmiş, müze bilimsel ve teknik anlamda yeniden yapılandırılmış. 2. Dünya Savaşı dönemine gelindiğinde savaşın oluşturduğu tehlike nedeniyle eserler Anadolu topraklarına taşınmıştır. Savaş bitiminde ise eserler tekrar İstanbul’a getirilmiştir. O zamanın koşullarının getirdiği durumlar neticesinde eserler Dolmabahçe Camii Külliyesi’ne nakledilmiştir. Çalışmalar neticesinde 27 Eylül 1948’de halkın ziyaretine açılmıştır. 1961’de ise müze bugünkü konumuna taşınmıştır.

Müzenin ana sergi binası 3 katlıdır ve 1500 metrekarelik bir alana sahiptir. Binadaki 4 büyük salon ve 17 oda sergi alanı olacak şekilde ayarlanmış. Yakın zamanda yeniden restore edilen müze, 4 Ekim 2013 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır.

İstanbul Deniz Müzesinde Bulunanlar:

Sergilenen Parçalar: Saltanat kayıkları, el yazmaları, Milli mücadele yıllarında kullanılan bir kayık, tarihi kadırga, tuğralar ve armalar, Ertuğrul Yatına ait bazı parçalar, Bizans’ın Haliç sularını kapatmak için kullandığı demir zincir, Nusret mayın gemisinin parçaları ile maketi, İnebahtı Deniz Muharebe’sine ait bir sancak ve Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Florya’da kullanmış olduğu sandallar, birçok deniz savaşına ait pek çok tablo, silahlar, Rauf Orbay’a ait özel eşyalar, birçok geminin maketi, farklı tarihlere ait denizcilik belge ve bilgileriyle denizcilikte kullanılan birçok materyal ve giysi.

Kitaplar: Atlas ve haritalar, yabancı kitaplar, eski yazı kitaplar, Türkçe kitaplar,

Dergiler: Askeri Mecmua, Askeri Tarih Belgeleri Dergisi, Askeri Tarih Bülteni, Deniz Kuvvetleri Dergisi, Deniz Mecmuası, Donanma Dergisi, Harp Tarihi Vesikaları Dergisi, Ordu Dergisi, Silahlı Kuvvetler Dergisi, Ordu Emirnamesi, Stratejik Etüt Bülteni

Türk Haritaları: 1870-1871 Prusya Fransa Savaşı 452 – 322, Almanya 446 – 399, Amerika 452 –  365, Asya 452 – 385, Asya-ı Osmani Haritası 452 – 399, Basra Körfezinden Bağdat’a 452 – 346, Irak – Musul 452 – 338, Mançurya 452 – 381, Ruscuk Kasabası 452 – 391, Türkiye Adapazarı 452 – 316 Türkiye Edirne İskenderköy 452 – 302, Türkiye Edirne Karayusuf 452 – 308, Türkiye İstanbul Mudarlı 452 – 326, Türkiye İstanbul Şile Ağva 452 – 318, Türkiye İzmit 452 – 313

Ayrıca dinlenebileceğiniz güzel bir kafe bölümü, hediyelik eşya bölümü ve çocuk oyun alanı kısmı da var. Yalnız çocuk oyun alanı beklentileri karşılamaktan biraz uzak. Bu kısım mutlaka geliştirilmeli ve atıl durumdan kurtarılmalı bence!

İstanbul Deniz Müzesi Giriş:

Pazartesi günleri hariç diğer tüm günlerde açık olan müze 09:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.

Yetişkinler için giriş ücreti: 8,5 TL’dir.  — Öğrenciler ve askeri personel için ise giriş: ücretsizdir.

Yolunuzun üzerindeki bu tarih dolu müzeyi gezi listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Adres: Deniz Müzesi Komutanlığı Sinan Paşa Mahallesi Beşiktaş Caddesi 6/1 – Beşiktaş /İstanbul

Telefon: 0(212) 327 43 45

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir