İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Tüm imparatorluk topraklarından ve Cumhuriyet döneminde de çeşitli bölgelerden gelen, bir milyona yakın, eser barındıran ve Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır.

Her ne kadar yurt dışına kaçırılan eserlerin sayısı hiç azımsanacak gibi olmasa da iyi korunabilmiş günümüzde en değerli eserlerin sergilendiği yer İstanbul Arkeoloji Müzeleridir. Eğer daha önce gitmediyseniz, ziyaret ettiğiniz takdirde yanı başınızda ne kadar büyük bir hazinenin olduğunu keşfedeceksiniz. Ben 4,5 senedir İstanbul’da olmama rağmen ancak gidebildim tabi buda benim eksikliğim. Küçücük bir çeşme için nokta yer belirleyip yurt dışına çıkabiliyorken ne yazık ki burnumuzun ucundaki eşsiz eserlerden haberimiz yok. Ama bu eserlerin reklamı ve korunması da ne yazık ki çokta iyi yapılmıyor!

Herkes müzenin adına İstanbul Arkeoloji Müzesi diyor ama aslında müzenin genel adı İstanbul Arkeoloji Müzeleri. Zira müze kendi içinde bir yerine üç müze barındırıyor:

İstanbul Arkeoloji Müzesi Bölümleri

Arkeoloji Müzesi: Ana bina olarak da geçiyor. Mimarı Alexandere Vallaury.(şu an tadilatta ve bir çok eser gösterimde değil)

Çinili Köşk Müzesi: Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı, Selçuklu etkisi gösteren bina, İstanbul Arkeoloji Müzeleri içindeki en eski yapı olma özelliğini taşıyor. Mimarı bilinmemektedir.

Eski Şark Eserleri Müzesi: Osmanlı İmparatorluğu’nda açılmış olan ilk güzel sanatlar okulu olan Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi). Mimarı Alexandere Vallaury.

Atatürk Müzesi hakkındaki yazımı okumak isterseniz tıklaya bilirsiniz Atatürk Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul`un Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı`ndan Topkapı Sarayı`na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır.

ARKEOLOJİ MÜZESİ VE EK BİNA

Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891`deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletmiştir. Şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem`den Roma Dönemi`ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü`nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri görmek mümkündür. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur.

Ek binada bodrum katta 1998 yılında açılmış olan “İstanbul Çevre Kültürleri” bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış eserlerin sergilendiği salondur. “Thrakia-Bithynia ve Bizans” bölümlerine sahiptir. Ek binanın giriş katında ise “Çocuk Müzesi” sergilemesi yer alır.

Ek binanın 1. katında “Çağlar Boyu İstanbul” bölümü, 2. katta “Çağlar Boyu Anadolu ve Troia”, en üst katta ise “Anadolu`nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri” kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.

ESKİ ŞARK ESERLERİ MÜZESİ

Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonları, Anadolu ve Mezopotamya`nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası`nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerinden oluşur. Bu eserlerin çoğunluğu 19. yüzyıl sonunda başlayıp, I. Dünya Savaşı`na kadar süren arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış ve bu ülkelerin o zamanki hakimi olan Osmanlı İmparatorluğu`nun başkenti İstanbul`a getirilmiştir.

ÇİNİLİ KÖŞK MÜZESİ

Çinili Köşk Müzesi koleksiyonlarında 11.- 20.yüzyıl başlarına tarihlenen Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eser bulunmaktadır. Müze`nin koleksiyonlarını 1981 yılında konum olarak yakınlığı nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü`ne bağlandığında mevcut olan eserler ile arkeolojik kazılarda bulunan, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla giren eserler oluşturmaktadır.

TARİHÇE

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalmış bir kurum olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri ülkemizdeki ilk müzecilik çalışmalarını bünyesinde toplar. Aslında Osmanlı’da tarihi eser toplama merakının izleri Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren takip edilebilir.

Fakat sistemli bir şekilde müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışı İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 1869 yılında ‘Müze-i Hümayun’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kuruluşuna denk gelir. Aya İrini kilisesinde o güne değin toplanmış arkeolojik eserlerden oluşan Müze-i Hümayun İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelini oluşturur. Dönemin Maarif Nazırı Saffet Paşa, müze ile yakından ilgilenmiş, müzeye eser kazandırmak için kişisel çabalar sarf etmiştir. Ayrıca Galatasaray Lisesi öğretmenlerinden İngiliz asıllı Edward Goold’un müze müdürü olarak atanmasını sağlamıştır.

1872 yılında Maarif Nazırı Ahmed Vefik Paşa bir dönem kaldırılmış olan Müze-i Hümayun’u Alman Dr. Phillip Anton Dethier’i müdür olarak atayarak tekrar kurar. Dr. Dethier’ın yaptığı çalışmalar sonucunda Aya İrini kilisesindeki mekan yetersiz kalır ve yeni bir inşaatın yapılması gündeme gelir. Maddi imkânsızlıklardan ötürü yeni bir bina yapılamaz fakat Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış olan ‘Çinili Köşk’ müzeye dönüştürülür. Halen İstanbul Arkeoloji Müzelerine bağlı olan Çinili Köşk restore edilerek 1880 yılında açılır.

1881 yılında Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’in müze müdürlüğüne atanması ile birlikte Türk müzeciliğinde yeni bir çığır açılır. Osman Hamdi Bey Nemrud Dağı, Myrina, Kyme ve diğer Aiolia Nekropolleri’nde ve Lagina Hekate Tapınağı’nda kazılar yapmış ve buradan gelen eserleri müzede toplamıştır. 1887-1888 yılları arasında günümüzde Lübnan’da bulunan Sayda’da yaptığı kazılar sonucunda Krallar Nekropolü’ne ulaşmış ve dünyaca ünlü İskender Lahdi başta olmak üzere pek çok lahit ile İstanbul’a dönmüştür.

Yapılış tarihi açısından bakıldığında İstanbul Arkeoloji Müzeleri içerisinde en eski yapı Çinili Köşk’tür. Şu anda Türk çini ve seramik örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da yaptırdığı sivil mimari örneklerinin en eskisidir. Yapıdaki Selçuklu etkisi göze çarpmaktadır. Kapısı üzerindeki çini kitabede inşa tarihinin Miladi 1472 olduğu yazılıdır ancak mimarı bilinmemektedir.

DSCF4318

İstanbul Deniz Müzesi hakkındaki yazımı okumak isterseniz tıklaya bilirsiniz İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Kış açılış ve kapanış saati 3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında 09:00 ile 17:00 saatleri arasında müze ziyaretçilere açıktır.

Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti (2018)

İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 20 TL’dir. Müze kart geçerli mi diye merak edenler için müze kart geçerlidir ve kartınız ile giriş yapabilirsiniz.

Kimler ücretsiz girebiliyor?

18 Yaş altı ve 65 yaş üzeri TC Vatandaşları

0-12 Yaş yabancı uyruklu çocuklar

Er, erbaş, şehit yakınları, gazi ve gazinin refakatindekiler

Engelliler ve refakatçileri

Rehberler, rehberlik eden öğretmenler vs.

Basın kimlik kartı olanlar

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müze, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerinde. Müzeye ulaşım için de bir çok farklı alternatif var.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak Gülhane Durağı’nda indiğinizde müzeye buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi İletişim Bilgileri

Adres : Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sok. 34122, Sultanahmet, İstanbul

E-posta : iktm34@kulturturizm.gov.tr

Tel : +90 (212) 518 10 21

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

KARİYE MÜZESİ BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ ASKERİ MÜZE IHLAMUR KASRI

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir