Galata Mevlevihanesi Müzesi

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ

Galata Mevlevihanesi ya da diğer adıyla Kulekapı Mevlevihane’si, Beyoğlu, İstanbul’da bulunan eski bir Mevlevihane’dir. Beyoğlu’nun karmaşasından kaçmak için bile birebir bir yer, bahçeye adım atar atmaz içinizi huzurla dolduran bir ortama giriş yapacaksınız.

GALATA MEVLEVİHANESİ

Mevlevihane Ne Demek?

Mevlevihane, Mevlana Celaleddin Rumi adına kurulan Mevlevilik tarikatının ibadet ettikleri ve yaşadıkları yerdir.

Türkiye’de en önemli mevlevihanenin Konya’daki olduğu düşünülse de Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Manisa, Kayseri, Karaman, Kastamonu, Kilis, Kütahya, Muğla, Niğde, Şanlıurfa ve Tokat gibi birçok yerde Mevlevihane bulunmaktadır. Bunlardan bazıları müzeye dönüştürülmüştür, bazıları cami olarak kullanılmaktadır, bazıları ise hala mevlevihane görevindedir.

GALATA MEVLEVİHANESİ

Galata Mevlevihanesi Hakkında Bilgi

1491’de Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmed Dede tarafından Galata’da’ki arazi üzerine kurulan Mevlevihane, aynı zamanda İstanbul’un da ilk mevlevihanesi olma özelliğini taşır.1509 Büyük İstanbul Depremi ve sonrasında da bir yangın yüzünden oldukça tahrip olan Mevlevihane, bugünkü halini ise büyük ölçüde 1851 ile 1859 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarına borçludur. Cumhuriyet’in ilanından sonra mektep olarak kullanılmaya başlayan Mevlevihane, 1975 yılından itibarense Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanıma açılır. Bugünkü halini ve görevini ise ancak 2011’de alabilir.

Mevlevihane; semahane, derviş hücreleri (odaları), şeyh dairesi, hünkar mahfili, bacılar dairesi (kadınlar maksuresi), ecnebiler mahfili, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazineden oluşur. Bahçesindeki Şeyh Galip Türbesi ve Halet Efendi Türbeleri de ziyarete açıktır. Eserler semahane’de sergileniyor. Müze olarak kullanılan “Semahane” bölümünün kapısı, Sultan Abdülmecid’in 1853 tarihli tamir kitabesini taşır. Türk musikisi aletleri ve Mevlevi kültürüne ait eserlerin sergilendiği sekizgen planlı ahşap yapı üç kattan oluşur. Girişinde sema alanı, alt katta derviş odaları ve üst katta mahfiller bulunur.

18. yüzyıl Barok üslubunu taşıyan müzenin üst kısmı ahşap kafeslerle ayrılmıştır. Bu bölümde divan şairlerinin divanları kronolojik olarak sıralanmıştır. Mevlevihane’de yetişen Şeyh Galib, İsmail Ankaravî, Esrar ve Fasih Dedeler ile Şair Leylâ Hanım’a ait el yazması eserleri de dikkat çeker. Ayrıca Mevlana’nın eserlerinin sergilendiği bölümlerde oldukça dikkat çekici.

GALATA MEVLEVİHANESİ

Galata Mevlevihanesi Müzesine Nasıl gidilir?

Şişhane veya Taksim metro istasyonundan buraya yürüyebilirsiniz. Aynı şekilde Galata Kulesi’nden de kolaylıkla müzeye yürüyebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Müze, Pazartesi günleri hariç her gün 1 Nisan – 1 Ekim arasında 09:00 – 19:00, 1 Ekim – 1 Nisan arasında ise 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

GALATA MEVLEVİHANESİ

Galata Mevlevihanesi Giriş ücreti

Giriş ücreti 14 Lira’dır. Müze kart sahipleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmekte.

İstanbul ve Mevlevilik hakkında bilgiler almak istiyorsanız bu adresi gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

GALATA MEVLEVİHANESİ

Adres: Şahkulu Mh. Galip Dede Caddesi No : 15 Tünel Beyoğlu, 34420 İstanbul

Telefon: 02122454141

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ TOPKAPI SARAYI KARİYE MÜZESİ IHLAMUR KASRI

Gezi Notları

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir