Evrensel Çocuk Müzesi

IMG_0550

Karşıyaka Belediyesinin hayata geçirdiği çocuklar için Türkiye’de bir ilk olan ‘Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’ 7 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulmuş. İçerisinde çocukların  yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin anlatılacağı sergi alanları, okul gruplarının yararlanacağı piknik alanı, etkinlik tiyatro ve gösteriler için bir sahne, belgeseller için cep sineması, ziyaretçilerin yararlanması için restoran, büfe, hediyelik eşya ve fotoğrafçı dükkanları ve Paleontoloji, entomoloji, bilim adası bulunuyor.

Maceraya atıl, hayal et, soru sor, araştır, öğren bilinciyle sorgulayıp doğruya ulaşan bir nesile ulaşılmasına katkı sağlayan bir proje olmuş

IMG_0496

“Her çocuğun yaşamında öyle anlar vardır ki bilincinde bir ışık yanar ve geleceğe yeni kapılar açılır.” diyor Karşıyaka Belediyesinin Oluşturduğu tanıtım yazısında.

Bence burada çocuklar için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulmuş. Naz o kadar çok sevdi ki içeriden çıkmak istemedi. Düşünün öğretmenle dolaşılan 1. Bölüm müze keşif alanına ilk giren ve en son çıkan çocuk oldu. Çünkü ilgisini çeken bir çok şey vardı.

Kampüsün müze bölümünde çocuklara oyunlarla bazı erdemler verilmeye çalışılmış; şöyle ki;

Bremen Mızıkacılarıyla dostluğu, trafik alanında hoşgörüyü, Pinokyo ile doğruluğu, veterinerlik bölümünde sevgiyi, meyve sebzelerin yolculuğu ile çevremize saygıyı ve vahşi yaşam alanında da vahşi hayvanların yaşamıyla birlikte yardım severliği öğreniyorlar.

Bu bölümleri çocuklar bir eğitmen eşliğinde belirli yaş guruplarına uygun olarak dolaşıyorlar. 4-7 yaş ve 7-12 yaş arası olarak çocuklar gruplandırılıyor.

 1. BÖLÜM (Müze keşif alanımız);
 • Vahşi Yaşam ve Yardımseverlik
 • Bremen Mızıkacıları ve Dostluk
 • Veterinerlik ve Sevgi
 1. BÖLÜM (Müze keşif alanımız);
 • Havaalanı ve Sorumluluk
 • Çevre ve Saygı
 • Trafik ve Hoşgörü
 1. BÖLÜM (Eğitim kampüs alanımız);
 • Paleontoloji ve Kazı Adası(dinozorlar ve fosillerle tarihte bir yolculuk)
 • Entomoloji Adası(küçük böcek dostlarımızı keşfediyorlar)
 • Bilim Adası

Unutmadan bu güzel müzenin danışma kurulunun 3 kadın profesörden oluştuğunu özellikle belirtmek isterim.

Ben bu güzel kampüs için İzmir/Karşıyaka Belediyesini canı gönülden kutluyorum. Bu benzeri projelerin yaygınlaşmasını diliyorum. Olumsuzluk olarak yazmak istemem ama düzenleme eksikliği diyebileceğim bir şey var; içeriye girişte 3 yaşından büyük tüm çocuklardan da yanlarında ki ebeveynleri gibi 10 TL giriş ücreti alınıyor. Orada ki tüm velilerin haliyle tepkisini çekiyor. Ücret alınmama değil de en azından çocuklar için sembolik bir ücret talep edilebilir. Belki yetkililer bu konuyu dikkate alabilirler.

Hem siz hem çocuklarınız için çok iyi bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Açılış Kapanış Saatleri: Hafta İçi ve Hafta Sonu: 10:30-19:00

Adres: Yalı Mahallesi 6500.Sokak No:1 Mavişehir – Karşıyaka/İzmir

Telefon: +90 232 324 63 43

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ÇOCUK GELİŞİMİNDE HAYVAN BESLEMENİN ÖNEMİ ÇOCUKLA SEYAHATİN PÜF NOKTALARI DÜNYAYI ÇOCUK GÖZÜNDEN GÖREBİLMEK ÇOCUKLU HAYAT TÜYOLARI

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir