Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

ERİMTAN MÜZESİ

Ankara müzeler açısından oldukça zengin bir alt yapıya sahip. Atamız daha savaş yıllarındayken sanatsal faaliyetlerin yanı sıra müzeciliğe de oldukça önem vermiş ve geleceği planlamaya başlamıştır.

Bu nadide şehirde bir de özel bir müze meraklılarını beklemekte. Erimtan Müzesi,  mühendis koleksiyoner ve sanatsever Yüksel Erimtan'ın arkeoloji merakıyla, yıllar içinde biriktirdiği eserlerin bir koleksiyon haline gelişi ile ortaya çıkmış.

2015'in ilk çeyreğinde açılan, Ankara Kale meydanında konumlanan müze binası, Ankara'nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanatsal aktivitelerine yeni bir nefes getirmeyi amaçlamamış.

IMG_4423

Erimtan Müzesi Mimari Yapısı

Müze üç tarihi evin birleşimden oluşturulmuş. Evlerin dış yapısı korunurken içerde modern bir müze oluşturulmuş.

Müzeye ana girişten girdiğinizde asma katta yer alan koleksiyon parçalarını görebiliyorsunuz. Bu kat bir balkon gibi tasarlanmış ve kenarlara eserler yerleştirilmiş. Bir alt katta indiğinizde yine duvarda yer alan nişlerde ve ortada sergilenen parçalar sergilenmekte. Bu bölümün arkasında ise sergi alanı yer alıyor.

Erimtan Müzesi için şimdiye kadar gezdiğim müzelerin içinde en hayran kaldığım müze mimarisine ve sergileme alanlarına sahip müze olduğunu söyleyebilirim. Işıklandırma ve sergi alanları gerçek bir tasarımı yansıtıyor.

IMG_4446

Erimtan Müzesi Koleksiyonu

2.000 eserin yer aldığı Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'ndeki eserler, Yüksel Erimtan'ın 55 yıllık çabası sonucunda toplanmış. Kültepe tabletleri, Urartu kemerleri, Roma camları, Bizans damga mühürleri, Roma ve Helenistik döneme ait sikkelerin yanında çeşitli dönemlere ait canlandırmalar bulunmaktadır.

Dünyanın en eski görsel belgesi kabul edilen Fayum Portleri, müzenin en dikkat çekici eserlerinden biri.

Ayrıca benim ziyaret ettiğim tarihte 19 Mayıs 2018 de Mehmet Aksoy’un Şamanlar ve Mitler sergisine ev sahipliği yapıyordu.

Erimtan Müzesi Etkinlikleri

Müze canlı bir organizma olarak ele alınmış yani asıl olması gerektiği gibi. Çünkü müzeler her ne kadar sergiledikleri koleksiyonlarla ilgi odağı olsalar da asında insanlara verdikleri sanatsal deneyimlerin zenginliği ve eğitici yanları da vazgeçilmezleri olmalıdır. Çok amaçlı sergi solanlarında sergilenen geçici sergiler ve düzenlenen toplantı, konserlerle Erimtan Müzesi bu misyonu çok iyi yerine getirmekte.

Örneğin Salı akşamları müze de Salı Konserleri adı altında çeşitli sanatçılarca resitaller verilmekte. Hafta sonları ise atölyeler ve seminerler düzenlenmektedir.

ERİMTAN MÜZESİ

Erimtan Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Müze pazartesi günleri kapalı ve Salı-Pazar günleri arasında 10:00 / 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ayrıca 31 Aralık, 1 Ocak, arife ve dini bayramların ilk günü müze kapalı tarihler.

Erimtan Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Tam: 10 TL

İndirimli (Öğretmen, Öğrenci ve 65 yaş üstü): 5 TL

Müzekart özel müze olduğundan geçerli değildir.

Engellilerden, 12 yaş altında çocuklardan, ICOM ve CIMAM kart sahiplerinden ücret alınmamaktadır.

Erimtan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara Kalesi'nin giriş kısmında bulunmaktadır. Ulus Altındağ'daki müzenin etrafında gezilecek başka önemli yerler de vardır. Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Çengelhan Rahmi Koç Müzesi Erimtan'ın hemen yanında bulunmaktadır.

Erimtan Müzesi'ne gitmek için Ulus Heykel'e ulaşıp, buradan taksiye binebilirsiniz. Taksi ücreti yaklaşık 20 TL tutayor. Ayrıca Kurtuluş Metro İstasyonu'ndan Hamamönü istikameti ve oradan da Altındağ Belediyesi'nin arka tarafından Samanpazarı istikametine doğru yürüyerek de Erimtan'a ulaşabilirsiniz. Ama yokuşlar oldukça fazla ve yorucu bir yol olacaktır. Bence önce taksiyle gidip dönüşte bu güzergâhtan Ankara gezişinizi bu rota ile devam ettirebilirsiniz. Direkt olarak müzenin önüne giden bir toplu taşıma aracı bulunmuyor.

IMG_4451

Ankara Erimtan Cafe ve Giftshop

Erimtan Müzesi'nin Cafe ve Giftshop bölümleri, müze ziyaret saatleri (10:00-17:00) ve müze ziyaret günleri (Salı-Pazar) içerisinde hizmet veriyor. Müze Cafe, etkinlik günlerinde etkinlik saatine kadar açık. Giftshop kısmında ise her yaş grubuna hitap eden çeşitli hediyelik eşyalar satılıyor. Giftshop, müzeye girer girmez sol tarafınızda kalacak küçük bir bölümde yer alıyor..

Adres: Kale Mahallesi, Gözcü Sokak No:10, 06240, Altındağ, Ankara

Telefon: 0 312 311 04 01

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR
ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ
ANKARA'DA ÜÇ MEKAN
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir