Cumhuriyet Müzesi II. T.B.M.M

IMG_4955

Cumhuriyet tarihimizin mihenk taşlarından bir olan II.TBMM meclisi ya da 1981 Yılından beri kullanılan ismiyle Cumhuriyet Müzesi 1924- 1960 yıllarında Atatürk ilke ve devrimlerinin gerçekleştirildiği, Cumhuriyetimizin gelişmesi için çok önemli kararların alındığı, çağdaş yasaların çıkarıldığı, uluslar arası alanda Türkiye’nin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı, çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür.

ANKARA GEZİ NOTLARI

CUMHURİYET MÜZESİ II. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ HAKKINDA BİLGİ

Cumhuriyet Müzesi, II. Türkiye Büyük Millet Meclisinde binasında yer almaktadır. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Mahfeli olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Ancak, I.Türkiye Büyük Millet Meclisi binası yeterli gelmeyince Atatürk’ün talimatıyla bu binanın işlevi değiştirilerek Meclis binası olarak düzenlenmiş ve 18 Ekim 1924’te hizmete açılmıştır. Bina, bodrum üzerine iki kat olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Pencerelerde görülen kemerler, cephelerdeki çini panolar, geniş saçaklar, Osmanlı ve Selçuklu motiflerinin kullanıldığı kalem işi süslemeli ahşap tavanlar  “Cumhuriyet Dönemi” mimarisini yansıtmaktadır.

1961 yılında Meclisin yeni yapılan modern binasına taşınması üzerine bina, Merkezi Antlaşma Teşkilatı (CENTO)’na tahsis edilmiştir.1961- 1979 yıllarında görev yapan CENTO’nun lağvedilmesi ile aynı yıl Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmesi, arka kısmının ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün hizmet binası olarak kullanılması kararlaştırılmıştır.

Müze kısmı, 1981 yılında Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi Müdürlüğü bünyesinde “Cumhuriyet Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Bu düzenleme ile 1985 yılına kadar hizmet vermiştir. Sonrasında yeni düzenlemelr için kapatılmış ve 1992 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. 2001 yılında bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılmış olan müze, 29 Ekim 2008 tarihinde çağdaş bir teşhir anlayışıyla Devlet protokolüyle ziyarete açılmıştır.

Müze teşhirinde ilk üç Cumhurbaşkanımızın dönemlerini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları ve bazı özel eşyaları ile o dönemde Meclis’te alınan kanunlar ve kararlar sergilenmektedir. Sergilemede binanın mimari yapısı da ön planda tutulmuştur.

IMG_E4974

Cumhuriyet(i II. TBMM)Müzesi Bölümleri

Müzeye girdiğinizde sırasıyla;

TBMM ODASI

ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİ ODASI: ki burada bence müzenin kesinlikle görülmesi gereken parçaları olan 10 uncu Yıl Nutku’nda kullanılan mikrofon ile 10 uncu Yıl Nutku’nun kayıtlı olduğu taş plak sergilenmekte.

IMG_E4976
IMG_5021

ATATÜRK DEVRİMLERİ ODASI: bu odada yapılmış olan ekonomi ve sanayi alanındaki devrimler vitrinlerde sergilenen çeşitli objelerle anlatılmakta.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ODASI: bu odada Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyaları ve hayatını anlatan resimler sergilenmekle birlikte görülmeye değer bir diğer ünik bir eser olan ve som altından 1923 yılında yaptırılan “Türkiye Cumhuriyeti Reis-i Cumhuru Mustafa Kemal” baskılı Cumhurbaşkanlığı sembolik mühür bulunmakta. Mühür özel bir alarm sistemi ile korunuyormuş.

İSMET İNÖNÜ ODASI

CELAL BAYAR ODASI

IMG_E5017
DWtuSrvWsAEVU1M

GENEL KURUL TOPLANTI SALONU: Müze girişinin karşısında yer alan bu salon 1924- 1960 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Toplantı Salonu olarak kullanılmış ve zaman zaman 600 milletvekili burada görev yapmıştır. Salonda yüz yıllık ahşap 116 adet sıra bulunmaktadır.

Bu salonun ana giriş kapılarının ortasında Başkanlık kürsüsü, sağ ve sol üst köşelerde sefirler locası, sol tarafta ortada Cumhurbaşkanlığı Şeref Locası, salonun arka tarafında dinleyiciler ve basın locası yer almaktadır.

Genel Kurul Salonu’nun tavanı, ortalarında sekiz kollu yıldızların yer aldığı ahşap panolarla kaplı olup, Selçuklu ve Osmanlı süsleme sanatlarından esinlenerek yapılmıştır.

1924- 1960 yıllarında bu salonda Atatürk İlke ve Devrimleri gerçekleştirilmiş, çağdaş yasalar çıkarılmış, önemli antlaşmalar yapılmış, çok partili sisteme geçiş sağlanmış ve Atatürk 15 - 27 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 gün süre ile 36 saat 33 dakika süren “Büyük Nutuk”u burada okumuştur.

MÜZENİN İKİNCİ KATI : Bu katta sırasıyla Başbakanlık çalışma Odası, Cumhurbaşkanlığı Çalışma Odası, Cumhurbaşkanlığı Kabul Salonu, Meclis Başkanlığı Odası ile İdare Amirleri ve Daire Müdürlüğü Odaları yer almaktadır.

Bu odalar o döneme ait fotoğraflardan yararlanılarak düzenlenmiş.

IMG_E4983

Cumhuriyet Müzesi II.TBMM Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulus meydanında yer alan Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne metro, otobüs veya dolmuşlarla Ankara'nın birçok yerinden ulaşmak mümkündür. Metroyu tercih edenler Ulus durağında inerek beş dakikada, otobüs veya dolmuş seçeneğini tercih edenler ise Ulus meydanında bulunan duraklarda inerek bir kaç dakikada ulaşabilir. Biz Otelden yürümeyi tercih ettik.(Divan Çukurhan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

 Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Giriş Ücreti 2018

Ankara Cumhuriyet Müzesi’nin giriş ücreti kişi başı 5TL dir. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ile erlerin, erbaşların ve engelli vatandaşlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorlar. Ayrıca  Müzekart+ sahipleri de ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Not: Cumhuriyet Bayramında ücretsiz ziyaret edilmekte.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Ziyaret Gün ve Saatleri

Yaz döneminde 09.00-19.00, kış döneminde ise 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup haftanın her günü açıktır. Müze dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalıdır.

Adres: Cumhuriyet Bulvarı  No: 22 II.T.B.M.M. Binası Ulus/ANKARA

Telefon: 0312 3105361

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR
ERİMTAN MÜZESİ
ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
1.MECLİS KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir