Çökertme: Ege’nin Saklı Cenneti

IMG_7090

Tatil planları yapılmaya başlandıysa size çok güzel bir önerim var; Ege’nin saklı koylarından biri Çökertme…

Bu doğa harikası yer size ne mi vaat ediyor? Dantel gibi işlenmiş masmavi bir koy, yeşil tepelerle kucaklaşan berrak bir deniz, ufukta kaybolan tekneler, nesli tükenen dağ keçileri ve kırlangıçlar…  Tam karşınızda ise Datça yarımadasının Kocadağ’ı.

Çökertme Milas’ın bir köyü ve Bodruma yaklaşık olarak 80 km mesafede. Gökova’nın kenarında küçücük bir koyda yer alıyor. Sahildeyse sadece huzur ve sessizlik var. Çünkü burası henüz keşfedilmemiş konumda sahilde yer alan 6-7 tesis dışında bir şey yok. Onlarda lokantalar ve sanırım 3-4 tane pansiyon ve butik otel. Önümüzdeki sene böyle bir tatil mi yapsak diye düşünmüyor değilim doğrusu. Çünkü yüksek sesli müzik yok, birbirini rahatsız edici derecede yüksek sesli konuşan ve kahkaha atanlar yok, çünkü kimse birbirine hava atmaya çalışmıyor. Çünkü insanlar sadece dinlenmeye, denizin ve güneşin tadını çıkarmaya gelmişler. Günübirlikçiler ve otellerde kalanlar dışında teknelerle gelip alışveriş yapanlarda uğruyor, sahildeki iskeleye. Ama sadece denizi sevenler var.

IMG_7089

Çok sakin ve çok huzurlu. Terlikler, şezlong, kitap ve havlunuz başka ne isteyebilir ki insan burada. Unutmadan gerçek deniz balığı yemek için en ideal yerlerden biri burası. Birkaç meze, salata, balık, bir kadehte koyduk mu masaya keyfimize diyecek yok.

Sahilde kum yok küçük taşlar var ama deniz berraklığını görmeniz gerekecek. Adeta bir akvaryum. Balık tutmak için de ideal olduğunu söyleye bilirim.

Ve Çökertme yer alan işletmeler hakkında çok hoşuma giden bir şeyi söylemem gerekiyor. Tüm işletmelerde Atatürk’ümüzün güzel resimleri ve Türk bayrakları asılı. Bu manzara gerçekten çok gurur verici. Tüm işletmeleri bu güzel davranışlarından dolayı tebrik ediyorum.

Peki, Çökerme denince sizin aklınıza gelen ilk şey ne oluyor. Tahmin ediyorum Çökertme türküsü değil mi? Ama ne yazık ki yanılıyorsunuz çünkü türkü de geçen Çökertme ve bizim gittiğimiz Çökertme koyu birbirinden farklı. Türkü de yer alan Çökertme Yalıkavak’ın şu anda basket sahasının olduğu park bölgesi. Yalıkavak’taki belediye kahvesinin olduğu meydandan başlayıp, balıkçı Sait’in de üzerinde bulunduğu sahil boyunca Gerişaltı’na kadar uzayan cadde Çökertme caddesidir. Hikayenin kahramanları bu sahilden kayığa binmişler. İşte tam bu noktada türkünün hatırasına bir heykel yapılmış.

Bu küçük dip nottan sonra Çökertme koyu hakkında şunu söylemek istiyorum. Bu güzel, sakin, temiz koy bozulmadan birkaç günlüğüne uğrayın. Çünkü biz insanoğlu hiçbir şeyi olduğu gibi saklayamıyoruz. Mutlaka bir “akıllı” burayı keşfedip, doğayı yağmalayıp, dımtıs dımtıs bir yer yapacaktır. Ama tabi ki temennimiz güzel Gökova’nın adı gibi kalması…

Bol mavi ve bol yeşil günlere…

Kucak Dolusu Sevgiler…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

GÖZDE ÇEŞME PİLAJLARI İZMİR MEKANLARI 2 ANTALYA KALEİÇİ GEZİSİ AKYAKA CENNET MEKANLAR

a

Gezi Notları

Share This:

  1. Bende Marmaris’te oturuyorum ve gerçekten yoğun iş temposundan bazen gözümüzün önündeki güzelliklerden mahsur kalıyoruz.Aslında hayat kısa ..Böyle bol mavi ve yeşili bulmuşken faydalanmak lazım..Keyifle ve yeniden keşfederek okudum yazınızı..Teşekürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir