Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

1953 yılında ziyarete açılan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sultanahmet Meydanı'nda yer alıyor. Sultanahmet Camii'nin arasta avlusunda bulunan müzede Bizans İmparatorluğu'ndan kalan saray mozaikleri sergilenmektedir.

Dünyaca ünlü ve eşsiz güzellikteki Büyük Saray Mozaikleri M.S. 450-550 yılları arasında işlenmiştir.

90 farklı tema kullanılan mozaiklerde 150 farklı insan ve hayvan figürü var. Çok çeşitli konularda işlenen mozaikler genellikle günlük hayattan sahneleri resmediyor. Bu sahneler arasında dövüşen hayvanlar, av sahneleri, çocuklar, kadınlar, köy ve kır yaşamı var.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne bağlanmıştır. 1979 yılından itibaren ise Ayasofya Müzesi Müdürlüğüne bağlı bir birimdir.

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

SAKLI KALMIŞ BİR MÜZE: BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

Bir çok tarihi eserin bulunduğu Sultanahmet’te  ki bunlar; Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii gibi tarihi mekanlar arasına sıkışmış ama en az onlar kadar değerli bir müzedir, Saray Mozaikleri Müzesi. Bütün bir yıl binlerce kişinin uğrak yeri olan bu alanda ziyaretçilerini bekleyen bu müzenin bizim gibi bir kaç meraklı yerli turist, Bizans sanatıyla ilgili araştırmacılar, arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri dışında pekte ziyaretçisi olmuyor. Oysa 1500 yıl öncesinin Bizans resmine de ışık tutan değerli eserleri barındırıyor. Doğruyu söylemek gerekirse aslında bende tesadüf üzeri böyle bir müzenin varlığından haberdar oldum. Ama gezdiğim içinde çok mutluyum.

Muhteşem bir işçilik ve dönemin sivil hayatını tasvir eden bu mozaiklere paha biçilemiyor.  Müze 1. Konstantin tarafından 4. Yüzyılda yaptırıp 11. Yüzyıla kadar kullanılan Büyük sarayın ortası açık sütünlu avlusunda bulunmakta. 5. ve 6. yüzyıla tarihlenen avlunun bir kısmının üzerine 17. yüzyılda Sultanahmet Külliyesi’nin arastası kurulmuştur. Müzenin giriş bahçesinde saraya ait mimari kalıntıların bazıları sergileniyor.

Yaklaşık olarak 80 milyon parça mozaikten oluşan bu şaheser mozaik topluluğu ziyaretçilerini tarih içinde enfes bir yolculuğa çıkarıyor.

IMG_7692

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ ZİYERET GÜN VE SAATLERİ

Müze her gün ziyarete açıktır.

15 Nisan - 2 Ekim tarihleri arası her gün 09.00–19.00 saatlerinde,

3 Ekim - 14 Nisan tarihleri arası her gün 09.00–17.00 saatlerinde gezilebilir.

IMG_7677

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Giriş Ücreti: 20 TL dir. Ancak Müze Kart sahipleri müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

IMG_7701

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Sultanahmet Arasta Çarşısında yer alan müzeye gelmek için Avrupa Yakasında oturanlar Kabataş-Bağcılar Tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inip ulaşabilir. Anadolu yakasından gelecekler ise Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirler.

Adres: Arasta Çarşısı, Sultanahmet, Fatih / İSTANBUL

Telefon: +90 212 528 45 00

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İZMİR MASK MÜZESİ
TÜRK VE İSLAM MÜZESİ
ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir