Büyükçekmece

BÜYÜKÇEKMECE

İstanbul’un İçinde İstanbul’dan Uzakta Olmak

Hafta sonu olsun da bir kaçayım diyenler için İstanbul’dan çok uzaklaşamadan günü birlik bir gezi için en güzel yerlerden birisi de Büyükçekmece.

Yakın zamana kadar bir sayfiye yeri olan Büyükçekmece bu gün büyük bir yerleşim yeri. Ama hala yaz aylarında nüfusun 3 hatta 4 kat arttığını söyleyebiliriz.

İlk yerleşimin M.Ö. 7. yy’a dayandığı Büyükçekmece Bizans kaynaklarında Atirus veya Atira olarak geçmektedir. Bölge tarih boyunca yolcular için konaklama ve dinlenme işlevi görmüştür. Bu nedenle kervansaray, han ve hamam kalıntıları görülmektedir.

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece Nerededir?

Büyükçekmece, Türkiye’de İstanbul ilinin batısında, Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır. Kuzeyinde Çatalca ve Arnavutköy ilçeleri, doğusuda Esenyurt ilçesi, güneyinde Beylikdüzü ilçesi ile Marmara Denizi, batısında ise Silivri ilçesi bulunmaktadır. 25 km’lik bir sahil şerideine sahip olan ilçe az engebeli bir yapıdadır ve ovalardan meydana gelir.

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece’de Nereleri Gezmeliyim?

Büyükçekmece hem tarihe ışık tutan eserleri hem de güzel sahili ile hafta sonları için çok ideal bir yer. Özellikle Mimar Sinan tarafından yapılan ve halen ayakta olan birçok eser çok fazla mesafe kat etmeden görülebilir. Uzun bir sahil yürüyüşü yapabileceğiniz Büyükçekmece, sahil boyunca yer alan restoran ve kafeleri de günü geçirmek için gayet ideal. Ayrıca yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi Büyükçekmece Belediyesi ve önünde yer alan park ta görülmeye değer. 

Büyükçekmece’de görülmesi gereken yerleri şöyle bir not edecek olursak;

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece Kervansarayı ( Kurşunlu Han)

16.yy’da Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Asya ve Avrupa ticaret yolları üzerinde İstanbul’un Avrupa çıkışındaki büyük bir konaklama yeriymiş burası.

1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. 48 metre uzunluğunda, 22,30 Metre genişliğindeki kervansaray kesme taştan yapılmış. İlk yapıldığında çatının tamamı kurşunla kaplatıldığından diğer adı da “kurşunlu han” olarak bilinmektedir. 1985-1987 yılları arasında restore edilen han bu gün sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor

BÜYÜKÇEKMECE

Sokullu Mehmet Paşa Camii

1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Bu gün kullanılan ahşap olan son cemaat yeri sonradan ilavelerle değiştirilmiştir.

En önemli özelliği dünyada iki tane benzeri bulunan minaresidir. Minare yekpare taştan oyularak yapılmış olup, bu tip minare özelliği bir de Mısır’da bulunmaktadır.

BÜYÜKÇEKMECE

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

Klasik üslupla üç katlı taştan yapılmıştır. 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Seferi’ne çıkarken Kervansaray ve Köprü ile birlikte Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Halan içme ve kullanma suyu olarak faal durumdadır.

BÜYÜKÇEKMECE

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde, Büyükçekmece Gölü’nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Seferi'ne çıkarken buraya köprü yapılmasını emretmiştir. Ancak Kanuni Sultan Süleyman, Zigervar Kuşatması’nda vefat ettiği için köprü, oğlu II. Selim zamanında, 1567 yılında tamamlanmıştır.

Köprünün yapımcısı büyük üstad Mimar Sinan’ın “Köprü eserlerimin içerisinde şaheserimdir.” Dediği bu köprü 636 m. uzunluğunda , 7,17 m. genişliğindedir.

4 ayrı bölümden ve 28 kemerden oluşan köprünün yapımı sırasında, gölün suları büyük tulumbalarla boşaltılarak, 40.000 m3 taş kullanılmıştır. 1986-1989 yılları arasında restore edilen köprü ilçenin sembolüdür.

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece Yeme-İçme Noktaları

Tabi gezerken mutlaka acıkacaksınız aslında sahilde baştanbaşa kafeler var herhangi birinde oturup bir şeyler içip karnınızı doyurabilirsiniz. Hatta bazı çay bahçeleri o kadar güzel ki tamamen kumların üzerine atmışlar masaları benim çok hoşuma gitti. Biz kahvaltı için Atatürk Kordonboyu Caddesinin başında bulunan Albatros Restoranı tercih ettik. Oldukça eski bir restoran denizin ortasında bir köprüyle birleşiyor. Manzara şahane. Sepme kahvaltı fiyatı kişi başı 45 TL ama çok dişe dokunur bir servisleri yok. Doyuyor musunuz evet, ama o kadar çok bir şey beklemeyin derim…

BÜYÜKÇEKMECE

Aslında kahvaltı için parkın başlangıcında yer alan gözleme ve börekçiler çok daha iyi bir seçenek olarak göründü bana.  En popüler kafeleri ise kordonda yanyana olan Chaplin, Geppetto ve Geyikmod.

Denemedim ama 2. Kordon boyunun başında buluna Babacan Bistro Life’ta ilgimi çeken mekanlardan oldu. Ayak üstü sokak lezzetleri de kordonda yerini almış. Midye dolmadan, kestaneye, közde mısırdan pamuk şekerciye, kızarmış patates tezgahlarına kadar bir çok tezgah var.

BÜYÜKÇEKMECE

Dalyan Sanat kafe uğranılacak güzel bir durak, günün her saati için uygun bence geniş bir menüleri var. Manzara olarak karşınızda Kanuni Sultan Süleyman Körüsü var ve gün batımı çok güzel. Bit çayları demleme, mantılarını hazır bekletmiyorlar mesal taze taze yapıyorlar ve servisleri de gayet güzel. Tavsiye edebileceğim bir mekan.

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece’de namı kendinden büyük olan mekanlardan birisi ise “Tarihi Ekmek İçi Köftecisi” küçük samimi bir makan. Dışarıdan görüntüsü çok güzel Truva Atı şeklinde. Köfteler taze ve çok rağbet gören bir yer. Ama üst kata çıkıyorsanız dikkat, her an siparişinizi unutabilirler. Köfteleri ekmek arası yarım veya çeyrek servis ediyorlar. İçinde soğan ve domates ekleyebiliyorsunuz. Küçük küçük köfteler mükemmel olmasa da lezzetli. Eğer oradaysanız deneyebilirsiniz.

Adres: Dizdariye mh. Londra Asfaltı no:1051 Büyükçekmece

Hepinize bol güneşli ve doyasıya gezebileceğiniz günler diliyorum.

16.11.2019

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

KAŞ REHBERİ
ÇIRALI-ANTALYA
BÜYÜKADA REHBERİ
İZMİR'E BİR BAKIŞ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir