Bozburun

BOZBURUN GENEL GÖRÜNTÜ

Ege’nin küçücük saklı kalmış cennetlerinden biridir Bozburun. Muğla il Marmaris ilçesi sınırları arasında yer alır. Kalabalıktan uzak sıcacık bir yer burası. Ne şehrin curcunası var ne de trafiği. Hepitopu 2105 kişi yaşıyor bu şirin kasabada.

BOZBURUN 2

Yolları biraz bozuk ve dolambaçlı ama bence en güzeli de bu çünkü herkes gitmiyor ve şimdilik bakirliğini koruyor.  Tabi çok yoğun tekne ve yat trafiğini saymazsak.

Bozburun’un tarihi taaa 4000 yıl öncesine dayanıyor. Karialılar tarafından milattan önce 2000li yıllarda Larymna olarak adlandırılmış ve burada yaşayan halkada kum halkı denmiş.

Bozburun ismi nereden geliyor derseniz burayı gördüğünüzde hemen anlayacaksınız. Doğal bir burun ve boz dağlar. El değmemiş koylarıyla adeta bir cennet. İrili ufaklı 10 adet antik kent bulunuyor Bozburunda. Ama çoğu günümüze kalamamış.

LORYMA LUXURY BUTİK HOTEL

Şehirde küçük bir tur atıp gezdikten sonra tekne ile kalacağımız otele gidiyoruz. Neden tekne ile derseniz çünkü yol yok… (eğer isterseniz kıyı boyunca kalabileceğiniz çokça butik otel ve pansiyonun yer aldığını notunu da düşemek isterim.)

Otelimiz ismini Bozburun’un eski adından alan Loryma Luxury Boutique Otel oluyor. Sakin ve sessiz bir iskeleden Bozburun manzarası ile denize giriyoruz. Akşam iskele bir restoran oluyor. Lezzetli deniz ürünleri ve egenin mezeleri ile damaklarımız şenleniyor. Özellikle güneşin batışını buradan izlemek çok güzeldi. Sabah erkenden bu akvaryum gibi denizde yüzmekse ayrı bir keyif benden söylemesi.

BOZBURUN MEYDAN BOZBURUN MEYDAN

Bozburun merkezde deniz sonrası size iki önerim olacak birincisi Meydandaki Atatürk heykelinin hemen arkasındaki Lokum Mantı Evi. Zeytin yağlı ev yemekleri ve mantı, çibörek gibi lezzetlerini tadabileceğiniz, kadınlar tarafından işletilen şirin bir dükkan burası. Ayrıca zencefilli limonatası ile de anılıyor.

Bir diğer adres ise Limon Ağacı dondurma dükkanı. Ev yapımı lezzetli dondurmaları var. Ve dondurmanın yanında herkese bir şişe su ikram ediyorlar. Ben bu hizmete şaşırdım doğrusu. Kendilerini tebrik ediyorum.

BOZBURUN 3

Bozburun’a gittiğinizde uğramanız gereken üç koy var. Adaboğazı, Akvaryum ve Üçtaş Koyu. Ayrıca Adaboğazının arkasında yer alan Tavşan Adası da görülecek yerler listenize eklenebilir.

Bozburun köyleri, zeytinyağı ve bal üretimiyle de ünlü. Nane, kekik, adaçayı hem bitki olarak toplanıyor hem de yağı çıkarılıyor.

Bozburun için en güzel sözleri sanırım buraya aşık Bülent Ortaçgil söylemiş:  “En küçük bir ses bile sanki gök gürültüsü / İçim kıpır kıpır deniz kıpırtısız…” Bozburun kimi zaman öyle sessiz… özellikle sabah ve akşam saatlerinde.

KIZKUMU KIZKUMU

Bozburun Yakınlarında Görülecek Yerler

1-Kız Kumu

Bozburun’a kadar gelmişken 50km ilerideki Kız Kumu pilajı ve doğa harikası yolu görmenizi de tavsiye ederim. Efsaneye göre; ”Bybassos Kralı’nın kızı, bölgeye gelen korsanlardan kaçmak için denize doğru ilerler. Yüzme bilmediğinden dolayı da ceplerine doldurduğu kumları, karşı kıyıya ulaşmak için denize serper. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiği ve kumları da bittiği için boğularak ölür. Ertesi sabah denizin ortasında bu kumdan kanalın varlığını görenler hayrete düşer. Tam da bu hikayeden sebep plajın adı Kızkumu olmuş.”

Bu kumdan köprü 600 m uzunluğa sahip.

BAYIR KÖYÜ BAYIR KÖYÜ

2-Bayır Köyü

Syrna Antik Kenti sınırları içerisinde kurulmuş olan Bayır köyünde ne yazık ki nadiren görebileceğiniz ev ve mezar kalıntıları bulunuyor. Köy meydanında çok güzel bir kahve var burada gözleme ve ayran tadabilir. Ayrıca meşhur Marmaris balı ve zeytinyağı satın alabilirsiniz.

3-Turgut Şelalesi

Selimiye yönünden Bozburun’a doğru giderken Turgut Köyünde yer alan Turgut Şelalesi de görülebilir. Bunaltıcı yaz aylarında 4km yükseklikten akan şelale serinlemek için birebir. Ancak araçla değil yürüyerek ulaşılması gerken bir yolu olduğu unutulmamalı.

Söğüt ve Selimiye kasabaları da mutlaka görülmesi gereken cennetten köşler. İlgili yazılarım için; Selimiye yazım için tıklayınız!
Söğüt yazım için tıklayınız!

Bozburun hakkında son olarak size şunu söyleyebilirim. Mutlaka görmeli ve huzuru yaşamalısınız.

07.08.2020

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

OLYMPOS ANTİK KENTİ ÇIRALI-ANTALYA SİDE ANTİK KENT KİMERA HOTEL ÇIRALI

Gezi Notları

Ana Sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir