Bir Günde Bursa Gezisi

BİR GÜNDE BURSA GEZİSİ

Aslında Bursa gezisi bir güne sığdırılabilmesi çok muhtemel bir gezi değil onu en başta söyleyeyim. Özellikle etrafında yer alan yerleri gezmek istiyorsanız en az 4 günlük bir gezi planlamanız gerekecektir. Çünkü şu sıralar instagram da çok popüler olan Gölyazı, Trilye, Cumalıkızık da listenizde ise bu süre size ancak yeter. Ama Bursa merkez de yapacağınız (o da çok hızlandırılmış olarak) gezi için 2 gün yeterli olacaktır.

BURSA GEZİSİ

İSTANBUL’DAN BURSA’YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’un hemen yanı başında yer alan Bursa genelde sadece bir geçiş güzergâhı olarak kullanılıyor oysa o kadar çok gezilecek yeri, tadılacak lezzetleri var ki anlatmakla bitmez. Ama tabi ben bu yazıda size kısaca anlatmaya çalışacağım. İşe önce Bursa’ya nasıl gideceğimizle başlayalım.

Bursa’ya kara yolu ile gitmek için Osmangazi Köprüsünü kullanabilirsiniz. Önceleri ücreti oldukça yüksekti ama şu an feribotla aynıya geliyor gibi. Köprüden sonra Bursa merkez 80km kadar sürüyor.

Bursa’ya deniz yolundan ulaşım içinse İDO’yu kullanabilirsiniz. Yenikapı’dan her gün Güzelyalı’ya arabalı vapur veya deniz otobüsü seferleri var. Bu yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Güzelyalı’dan da merkeze otobüsle geçebilirsiniz.

Deniz yolunu kullanmak isteyenler için Eskihisar-Topçular Vapuru da bir alternatif oluşturabilir.

BURSA GEZİSİ

BURSA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Bursa’ya gitmek için en uygun aylar bence bahar ayları. Çünkü eğer merkezde yapacağınız gezide arabanız yoksa bol bol yürümek gerekecek ki yürüyüş için en uygun aylar bence bahar ayları.

Ama tabi Uludağ’da kayak yapacağım derseniz kış ayında da gidebilirsiniz. Tercih sizin. Yalnız yukarısı çok soğuk. Ayrıca hafta sonları çok kalabalık oluyor. Kayakla ve soğukla pek aram olmadığından 5 sene yaşadığım Bursa’da sadece 1 kere Uludağ’a çıktım.

BURSA GEZİSİ

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER

Ulu Camii

Bursa’nın en meşhur simgelerinden biri Ulu Camii.

Ulu Camii Yıldırım Bayezid zamanında, 1396-1400 yılları arasında yapılmış. Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilki olarak geçiyor. Ulu Cami’nin on iki büyük dört köşeli paye üzerine oturan 20 kubbesi bulunuyor. Caminin içinde kubbenin altında yer alan şadırvanın on altı köşeli havuzu ve üç çanaklı fıskiyesi var. Mimber kapısı üzerindeki kitabe, caminin bitiş tarihini 802 (1399-1400) yılları olarak göstermekte. İki minaresi olan caminin batıdaki minaresi Yıldırım Beyazid zamanında, doğudaki minaresi ise Çelebi Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır (bence bu Ulu Caminin en ilginç özelliği).

BURSA GEZİSİ

Koza Han

Bursa Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapmış olan şehirlerden biri olduğu için şehirde birçok han var. Bunlardan Koza Han, Pirinç Han, İpek Han Ulu Cami civarında görülebilecek hanlardan. Bunların içinde ise Koza Han en meşhur olanı.

1491 yılında Sultan II. Bayezid tarafından Mimar Abdül ula bin Pulat’a, İstanbul’da yine kendi adına yaptırmış olduğu cami ve külliyeye gelir sağlaması için yaptırılan Koza Han’ın yerinde daha önceden ipek böceği kozalarının satışı yapılıyormuş.

Koza Han Orhan camii ile Ulu camii arasındaki geniş bir alana kurulmuş. Han iki kattan oluşuyor, üst katta 50, alt katta 45 olmak üzere toplam 95 odası var. Üst katta bulunan odaların tamamı ipek ve ipek ürünleri satan dükkânlardan oluşuyor. Alt kat ve avlusun ise günümüzde kafe olarak kullanılmakta.

1672 ve 1685 yıllarında  tadilattan geçen yapı en son büyük tadilatını 1950 yılında geçirmiş ve bugün mağazalarla dolu olan son halini almış. Avlunun tam ortasında yer alan mescit ise günümüze ulaşamamıştır.

BURSA GEZİSİ

Yeşil Türbe

Koza handan çıkıp Setbaşı istakametine oradan da Yeşile doğru ilerlerseniz karşınıza semte ismini veren yeşil olmayan Yeşil Türbe çıkacak. Sanırım Bursa’nın Ulu Camiden sonraki en meşhur yeri burası.

Yeşil Türbe Yıldırım Beyazid’in oğlu, Osmanlı padişahlarının beşincisi Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmış. Türbeye yeşil, turkuaz çinilerle kaplı olmasından dolayı Yeşil Türbe ismi halk tarafından verilmiş. İçinde Çelebi Mehmet ve çocuklarının sandukaları bulunuyor. Yeşil Türbe, Yeşil Külliye içerisinde bulunan Yeşil Cami’nden yüksekte bulunuyor. Bu alışıla gelmiş bir durum değildir. Yeşil Türbe’nin Yeşil Cami’den yüksek olmasının sebebi, Osmanlı'nın zor döneminde dosta düşmana karşı “ayaktayız” mesajını vermek içinmiş.

Yeşil Türbe’yi ziyaret ettikten sonra hemen karşısında bulunan Yeşil Camini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Yeşil Külliyesinin bir parçası olan Yeşil Medrese ise günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermekte. Daha önceki yıllarda gezme fırsatı bulduğum ve çok beğendiğim bu müzeyi ne yazık ki bu sene yenileme çalışması dolayısıyla gezemedim.

BURSA GEZİSİ

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü birçok kaynağa göre dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri. Osmanlıların tek arasta köprüsü olan bu taş köprünün, II. Murad devrinde, 1442 yılında, Irgandı Ali oğlu tüccar Hoca Muslihuddin tarafından, Hacı İvaz Paşa’nın vakfiyesinde şahit gösterdiği Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı sanılıyormuş. Bu gün köprünün üzerinde farkı sanat atölyeleri bulunmakta.

BURSA GEZİSİ

Tophane Bölgesi

Tophane Bursa da yer alan en tarihi semtlerden biri. Tophane Parkı ve civarında mutlaka görülemsi gereken birkaç nokta var. Bunlardan birincisi;

  • Saltanat Kapısı: Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı bu kapı şehrin ortasında sizi bekliyor. Ama kalenin kökeni Roma İmparatorluğuna kadar dayanıyor.
BURSA GEZİSİ
  • Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri: Saltanat Kapısı’nı solunuza alıp yukarı doğruyürüyünce Tophane Parkı’na ulaşmış olacaksınız. Tophane Parkı’na girdikten sonra karşınıza çıkacak ilk yerler Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri olacak. Osmanlı Devleti’nin kurucuları olan Osmangazi ve Orhangazi, ilk inşa edilen türbede aynı yere gömülüymüş ancak bu türbenin 1855 depreminde yıkılması sonucu sonradan 2 farklı türbe olarak yapılmış.
  • Tophane Saat Kulesi: Sultan Abdul Aziz döneminde yaptırılan saat kulesi bilinmeyen bir nedenle yıkıldıktan sonra 1905 yılında tekrar yapılmış. Bulunduğu yerden Panoramik Bursa manzarasının görünmesi dolayısıyla, bir süre yangın kulesi olarak da kullanılmıştır. Güney kısmında girişi bulunan kuleye, 89 basamaklı ahşap bir merdivenle çıkılıyor. Kulenin üst katının dört cephesinde, 90 cm çapında yuvarlak saatler var. Kule, 33 metre yüksekliğinde ve 6 katlı.

Bu gezim sırasında ne yazık ki ziyaret etmeye fırsat bulamadığım ama Bursa’da görülmesi gerekenler listenize eklemek isteyeceğiniz ki daha önce birçok defa ziyaret ettiğim yerler buralar, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Kent Müzesi(Heykel), Karagöz Müzesi(Çekirge), Hünkar Köşkü(Yıldırım), Atatürk Köşkü Müzesi(Çekirge)’ ni ve bir bardak çay içmek için Uludağ Yolunda bulunan ve Türkiye’deki en eski ve en büyük ağaçlardan biri olan İnkaya Çınarı’nın mutlaka görülmesini tavsiye ederim.

BURSA GEZİSİ

BURSA’DA NE YENİR?

Bursa’ya has o kadar güzel lezzetler var ki. Hangisinden başlasam. Tabi ilk akla gelenleri İskender, pideli köfte, cantık, tahinli pide, kestane şekeri. Birde pek bilinmeyen ama benim çok sevdiğim bağdat hurma tatlısı var ki tadı efsane. Naz’da ilk kez denedi ama benim gibi çok sevdi. Küçücük bir dükkan da satılıyor ama mutlaka denemelisiniz.(Kayhan Mh. Ünlü Cd. Eğilmez İş Hanı no:8 Osmangazi Bursa)

BURSA GEZİSİ

İskender’i nerde yiyelim?

İskender için ilk önerim; Bursa merkezde Atatürk Caddesi üzerindeki isim babası İskender Efendi’nin oğlu CEVAT İSKENDEROĞLU olan çocukları tarafından devam ettirilen ufacık mavi bir dükkan olan Kebapçı İskender olacaktır. Yalnız erken saatte gitmenizi tavsiye ederim çünkü aksi halde uzun bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No:60 Osmangazi / BURSA

Telefon: 0 (224) 2211076

BURSA GEZİSİ

Pideli Köfte İçin Nokta Atışı!

Bursa Kayhan Çarşısına girdiğinizde bir sürü pideli köfteci göreceksiniz. Hatta hepsi çeşitli kampanyalarla sizi çekmeye çalışacak ama siz yolunuzu direkt Yeşil Pideli Köfte’ye çevirin. Kesin bir Gezen anne tavsiyesi. Aslında iskendere benzeteceğiniz sadece üzerinde köfteler olan bu yemeği mutlaka deneyin.

Adres: Kayhan Mh. Kayhan Cd. No:43 Osmangazi Bursa

Telefon: 0 (224) 2228444

BİR GÜNDE BURSA GEZİSİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

KAŞ REHBERİ
ÇIRALI-ANTALYA
BÜYÜKADA REHBERİ
İZMİR'E BİR BAKIŞ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir