Barış Manço Müzesi

IMG_5005

Bizim yaşımızda ki herkesin ezbere bildiği tek adres Barış Manço Moda 81300 İstanbul. Ve bahçesinde hala domates, biber, patlıcan var!

Tek kanallı televizyonun en güzel Pazar programıydı 7’den 77’ye. Neler neler yoktu ki içinde. Ekvatordan Kutuplara kadar, 5 kıtayı dolaşarak izleyicilere Dünya’yı tanıttığı “Dönence”, yaşlı dedelerle, ninelerle kahve içip sohbet ettiği “İkinci kahvaltı” ve bütün çocukların 10 üzerinden 10 puan aldığı “Adam Olacak Çocuk”.

Şimdi olsa şimdi izlerim hala o programı, hatta bazen kızım da öğrensin diye internetten bölümlerini seyrediyoruz. Çünkü Barış Ağabeyimiz bu programın her bölümünde ayrı bir şey kazandırdı bize. Adam olacak çocukla da aslında küçücük çocukların hayallerinin ne kadar büyük olduğunu, birbirinden farklı yeteneklerin, büyük fikirlerin büyük hayaller kurmaktan geçtiğini gösterdi bize. Çünkü hayali olmayanın hedefi olmaz. Hedefi olmayanın da sonuçları olmaz. O günün adam olacak çocukları bugün hepsi adam oldu mu bilmem ama onun hayali yarınlara umutlu adam olmuş çocuklar miras bırakmaktı.

Dönence de yine çocukların ufkunu genişletmek, başka kültürleri öğretmek için dolaştı. 100 den fazla ülke gezdi. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Türk uluslarını tanıttı. Çünkü Türk Milleti sadece Türkiye değildi. Dünyanın dört bir yanında yaşayan kocaman bir ulustu. Bize onları tanıttı. Birlik olmanın gücünü göstermek istedi. Ondan sonra ise bir daha hiç bu konuyu anlatan olmadı zaten çocuklara…

İkinci kahvaltı da çocuklara anlatmak istediği değerler eğitimi ise ders kitaplarında verilemeyenlerdi. Büyüklere saygı ve değer vermeyi gösteriyordu genç kuşaklara. Yani şimdi ki gençlikten biraz uzak olan saygı…

Atatürk Müzesi hakkındaki yazımı okumak isterseniz tıklaya bilirsiniz Atatürk Müzesi

Bir adam düşünün şarkı söylüyor ama şarkıları Yunanca, Bulgarca, Arapça, Fransızca, Farsça, Japonca, İbranice ve Felemenkçeye çevrilip tekrar seslendiriliyor. Barış ve sevgiyi anlatıyor. Japonya da konser veriyor konsere 20 bin Japon geliyor. Yetmiyor Japon başbakanı “kara sevda” diye şarkı söyleyip, dans ediyor.(şimdi konserin görüntüleri geldi aklıma ve gülümsedim.)Kongo da konserine 14 bin kişi katılıyor, Mısır devlet televizyonunda “Dağlar Dağlar” söylüyor. Yok böyle bir adam.

İşte bu güzel insanın yıllarca yaşadığı, şarkılarını bestelediği, programını çektiği evi şimdilerde bir müze. Pazartesi günleri hariç her gün 09:00-17:00 saatleri arası ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 10TL indirimli ise 5TL. Bu arda müze kart burada geçerli değil. İçeriye girince gülümseyen bir heykeli karşılıyor sizi ve kalpleri yumuşatan sesiyle Barış Manço şarkıları. İster istemez dolaşırken şarkıları mırıldanır buluyor kendini insan. Yüzünde bir gülümseme hissediyor. Kadıköy Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda 2010’da ziyaretçilere kapılarını açan Barış Manço Müzesi, 19. Yüzyıldan kalma tarihi bir köşk. Müze ev hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

Giriş Katı: Evin giriş katında salon, yemek odası, ödüllerin yer aldığı bölüm ve kıyafet odası bulunmaktadır. Salonda sergilenen eserlerden en dikkat çekici olanı Manço’nun Avusturya’dan aldığı ve “o benim rüyam” dediği piyanosu yer alıyor. Yine kıyafet odasında ünlü sanatçının kendine has kıyafetleri sergilenmektedir. Şu gün bile o kıyafetleri giyecek ve yakışacak bir insan yoktur bence

Birinci Kat: Evin bir üst katında yatak odası ve misafir odası bulunmaktadır. Yine Barış Manço tarafından kullanılan diş fırçası ve traş takımı da sergilenmektedir. Yatak odasında yatak, tuvalet masası, sandalye ve armut ağacından yapılmış olan gardrop sergilenmektedir.

İkinci Kat: İkinci katta sadece çocuklar için ayrılan bir bölüm bulunmaktadır. Doğukan ve Batıkan Manço’nun odaları yer alıyor. Doğukan Manço’nun odası sanatçının Belçika Kraliyet Akademisi’nde eğitim aldığı yıllarda üzerinde çalıştığı grafik ve resim çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Batıkan Manço’nun odası ise “Adam Olacak Çocuk” teması ile döşenmiş ve sanatçının çekimlerde kullandığı ekipman buraya yerleştirilmiş. Odayı gezerken programı yeniden izleme şansı yakalayabilirsiniz.

En Alt Bölüm: Girişin alt katı ise arşiv ve Şövalye Odası olarak düzenlenmiş. Döneme ait eşyaların bulunduğu odada Belçika Kraliyet Ailesi tarafından şövalyelik unvanı verilen Manço’nun resim yaparken kullandığı malzemeleri görebilirsiniz.

Ayrıca evin yazlık ve kışlık olmak üzere 2 bahçesi bulunuyor. Özellikle yazlık bahçedeki plak şeklindeki masalar ve nota şeklindeki sandalyeler, oldukça ilgi çekici bir görünüm sergiliyor. Bu gün kafe olan bu alanda çayınızı kahvenizi içebilirsiniz.

Barış Manço Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi hakkındaki yazımı okumak isterseniz tıklaya bilirsiniz İstanbul Deniz Müzesi

Ne kadar güzel değil mi bir insan hakkında bu kadar güzel şey söyleyebilmek. Ardında kocaman kocaman iyilikler bırakmak herkese nasip olmaz. Bu sadece ülkesini, insanlarını çok seven ve Atatürk’ün izinde çalışan, üreten insanlara has bir güzellik olsa gerek. Bu gün en son söz olarak sadece şunu söyleye bilirim; İyi ki bu ülkeden bir Barış Manço geçmiş ve bize güzellikler bırakmış. Anıları yaşamak ve bu güzel insanı çocuklarınıza anlatmak, içeride ki güzel müziği dinlemek için Moda 81300 adresine bir uğrayın bence.

Adres: Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5 Moda İstanbul

Telefon: 0216 337 94 13

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ
KARİYE MÜZESİ
ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ
BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir