Aspendos(Belkıs)

ASPENDOS(BELKIS) - GEZİ NOTLARI

Aspendos veya Belkıs, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Aspendos, sadece Anadolu'nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi koruna gelmiş Roma Dönemi tiyatrosuna sahip olmasıyla ünlüdür. Aspendos bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biridir.

Antalya’nın doğusuna gidilirken 39 km. sonra Serik İlçesi’ne, oradan 7 km sonra da Eurymedon(Köprüçay) nehrine varılır. Aspendos, Köprüçay (Eurymedon) nehrinin yanında kurulmuştur. Yunan efsanesine göre, şehir Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur.

Aspendos Tiyatrosu, gerek mimari özellikleri gerekse iyi koruna gelmişliği ile Roma Devri tiyatrolarının günümüzdeki en seçkin temsilcilerinden biridir. İçeriye girdiğinizde yapının ihtişamı gerçekten göz kamaştırıcı. Bence Roma’nın Colesseum’undan çok daha iyi durumda. Ancak biz her şeyde olduğu gibi buranın tanıtımında da çok yetersiz kalıyoruz. Tanrılara ve devrin imparatorlarına adanan yapı, Roma tiyatro mimarisinin ve yapım tekniğinin son çizgilerini sergiler.

IMG_5414 1111

Üst galerilerdeki, girişteki ve sahne binasındaki onarım izlerinden Selçuklular devrinde de onarıldığı ve kervansaray olarak kullanıldığı anlaşılan tiyatro günümüzde de kullanılır haldedir. Ulu Önder Atatürk'ün 1930 yılında ziyaret edip "onarılıp yeniden kullanılması" için direktifler verdiği Aspendos Tiyatrosu, Kültür ve Turizm Bakanlığının organizatörlüğünde, kendi adıyla anılan "Opera ve Bale Festivali"ne her yılın yaz aylarında ev sahipliği yapmaktadır.

IMG_5484

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun Öyküsü

Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları birçok zorluğu geçerek, su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: “Kral kızını bana vermeli.” Akustiğe hayran kalan kral sonunda güzel kızı tiyatronun mimarna ve düverir ve düğün töreni de bu tiyatroda yapılır.

Aspendos Su Kemerleri

Tiyatronun yanında şehrin ziyaret edilebilir en önemli kalıntıları kemerleridir. Kuzeydeki dağlardan şehre su getiren bir kilometre uzunluğundaki bu kemerler dizisi olağanüstü bir mühendislik becerisini ortaya koyar ve eski çağlardan günümüze kalan nadir örneklerdendir. Su, kaynağından 15 metre yüksekliğindeki kemerlerin üzerinde, oyulmuş taş bloklardan oluşan bir kanal aracılığıyla şehre getirilirdi. Su, kemerin bitim noktasının her iki tarafında bulunan 30 metre yüksekliğindeki kulelerde biriktirilir ve buralardan şehre dağıtılırdı. Aspendos’ta bulunan bir yazıt, su kemerinin Tiberius Claudius Italicus tarafından yaptırıldığını ve şehrin hizmetine sunulduğunu anlatır. Mimari özellikleri ve yapılış teknikleri, su kemerinin M.S.II.yüzyılın ortalarına ait olduğunu göstermektedir.

Tiyatronun etrafında bulunan agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası ile anıtsal tak, cadde ve Hellenistik tapınak, antik kentte görülmesi gereken diğer yapılardandır.

Aspendos’a Nasıl Gidilir

Aspendos Antalya merkezden yaklaşık 50 km mesafede konumlanıyor. Serik beldesinde bulunan antik kente gitmek için Antalya Otogarı’ndan sürekli kalkan otobüsler bulunuyor. Bu otobüslerle Serik’e ulaşabiliyorsunuz. Serik’e geldikten sonra ise Aspendos’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Bu minibüs de sizi Aspendos Tiyatorsu’nun önünde indiriyor. Bunun yanında antik kente araba ile ulaşmak da mümkün. Antik kent Belek’e 18 km, Side’ye 36 km, Alanya’ya 94 km mesafede bulunuyor.

Aspendos’u ziyaret

Antik dönemden kalma en önemli kentlerden biri olan Aspendos, dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır bunun dışında her gün ziyarete açık. Antik kent Nisan-Ekim aylarında 08.00-19.00 arasındaki, Kasım-Mart aylarında 08.00-17.00 arasındaki saatlerde ziyaret edilebiliyor. Müzekart sahiplerinin ücretsiz ziyaret edebildiği antik kente kart sahibi olmayanlar 25 TL karşılığında bilet alarak girebiliyor.

IMG_5527

Tarihi Aspendos Köprüsü

Aspendos Tiyatrosu ve Antik Kentini ziyaret edeceğiniz zaman Aspendos Köprüsüne uğramayı ihmal etmeyiniz. Köprüçay nehri üzerinde, tarihte kendinden çokça bahsettirmiş olan tarihi köprülerden birisidir. Antalya-Alanya güzergâhında, Serik İlçesi yakınlarında Aspendos Antik Kenti yol ayrımından çok rahat görülmektedir. Köprü, Belkıs ya da Eski Köprü olarak da anılmaktadır.

Aspendos Köprüsü ilk olarak Roma döneminde inşa edilmiştir. Köprünün Roma dönemindeki hâli depremler sonucu yıkılmış ve daha sonra 13. yüzyılda Selçuklular tarafından eski köprünün kalıntıları üzerine yeni bir köprü yapılmıştır. Köprü, (1219-1236) tarihleri arasında, Antalya'nın Selçuklular için önemli olduğu dönemlerde Alaeddin Keykubat zamanında kıyıda ulaşımı sağlamak için tekrar yapılmıştır. Köprünün yapımında yakında bulunan Aspendos antik şehrinin yapılarına ait taşlar da kullanılmıştır. Tarihi köprü; 225 metre uzunluğunda bulunmakta araç trafiğine kapalı olarak yerli ve yabancı ziyaretçinin gezip gördüğü harika bir eser olarak ayakta durmaktadır.

Adres: Aspendos Örenyeri-Serik - ANTAL YA

Antalya Müzesi Telefon: 0242 2385688-89

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir