Antalya Kaleiçi Gezisi

ANTALYA KALE İÇİ GEZİSİ

Antalya doğası ve tarihi güzellikleriyle gerçekten çok güzel bir kent. Ama inanın yazın o sıcaklarda nemden gerçekten yaşaması zor bir şehir oluyor. Ve tabi birde her şey dahil otellerin o kocaman insan kalabalığı. Aslında bahar ayları bu şehrin güzelliklerini yaşamak için en uygun zaman. Hala vaktiniz varken bu fırsatı iyi değerlendirin bence.

Antalya kale içi geziniz için size birkaç aydınlatıcı öneri sunmak isterim:

Antalya Kaleiçi semti antik çağ kalıntıları içeren önemli bir turizm noktası. Bu kalıntılar bölgeyi çevreleyen surlar ve iç limanda yer alan liman mendireğinin bir kısmından oluşuyor. Bölgeyi içten ve dıştan saran Surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait ortak eseri gibi. Birbiri ardına yaşayan bu medeniyetlerin tümü kendine özgü yaşam tarzlarını yansıtmışlar şehre.

Surların Atatürk Caddesi üstünde yer alan ve restorasyonu yapılmış olan Hadrian Kapısı Antalya’nın en güzel antik eserlerinden birisi. Bu kapıdan girdikten sonra surlar içinde sizleri Yivli Minare, Keyhüsrev Medresesi, Karatay Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii gibi önemli tarihi eserler karşılayacak. Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare Camii, Zincirlıran Türbesi, Nigar Hatun Türbesi, İskele Camii diğer önemli tarihi eserlerdir.

IMG_5997

Aspendos(Belkıs) yazımı okumak için tıklayınız.

Hadrian (Hadrianus) Kapısı: Antalya’daki tarihi yapılardan en iyi korunmuşlarından birisidir. Bir Roma eseri olan yapı, M.S.130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmıştır. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapatmış ve kapı uzun yıllar kullanılmamıştır. Eserin günümüze değin yıkılmadan gelebilmesinin bir nedeni belki de budur. Sur kalıntılarının yıkılması ile kapı ortaya çıkarılmıştır. Pamfilya’nın en güzel kapısı olarak kabul edilmektedir.

Bu kapıda durup önde modern Antalya‘yı, arkada ise geçmiş Antalya ve tarihi evleri gözlemleyebilirsiniz. Ben en çok bu evleri sevdim. Sokaklar, cumbalı, çiçekli evler ve dar sokaklar. Bu sokaklarda gezmek gerçekten çok zevkli ve büyüleyiciydi.

Antalya’nın deniz fenerleri- HIDIRLIK

Hıdırlık Kulesi : Kara surlarının en güneydeki başlangıç noktasında bulunan alt kısmı kare, üst kısmı silindir şeklinde olan bir kuledir. Antik çağdan kalma bir yapı olup, içinde kare şeklinde büyük bir kütle vardır. Kulenin yapısı son derece sağlamdır. İçyapısının özelliği nedeni ile savunma amacıyla kullanılan ya da işaret ateşi yakılan bir yer olduğu sanılmaktadır.

Bu kulenin tam yanında çok güzel bir mekan önerim var sizler için karşınızda Beydağlar ve Antalya’nın falezleri, masanızda soğuk bira ve uçsuz denizi ve huzuru bulacağınız bir mekan. Castle cafe&bistro yorgunluk atmak ve gölgede serinleyip bir şeyler içmek için gayet güzel bir yer. İçeriye girerken pek bu manzarayla karşılaşacağınızı düşünmeyebilirsiniz ama bu sizi yanıltmasın. Buraya girdiğimde oldukça şaşırdım ama hiç pişman olmadım. Yolunuz düşerse bir uğrayın derim.

Adres: Kılıçaslan Mahallesi, Hıdırlık Sokak, No 48/1, Muratpaşa, Antalya

Telefon: 0242 2486594

IMG_5944

Side Antik Kenti yazımı okumak için yıklayınız.

Yivli Minare: Antik şehrin simgesi haline gelen bu minareyi meydanda ki seyir terasından görebilirisiniz. Yivli Minare özgün mimari tarzı ile bir Selçuklu mirasıdır. Aynı şekilde Karatay Medresesi de taş işçiliği çok üstün olan bir Selçuklu eseridir.

Bu noktada size harika bir lezzet önerim var. Yivli Minare ve Saat Kulesini arkanıza aldığınızda gördüğünüz çarşının içinde 1885 yılından beri var olan Topçu Kebap’ı göreceksiniz. Antalya’nın şiş köftesini ve tahinli piyazını mutlaka burada denemelisiniz. Antalya’da 2 yerde şiş köfte denedim buranın ki gerçekten çok güzeldi. Ayrıca piyaza yumurta ve tahin çok yakışmış. Bunun dışında döner servisleri de var ama diğer lezzetleri kadar iyi olduğunu söyleyemem.

Adres: Şarampol cad.(kapalıyol), No: 21,Muratpaşa, Antalya

Telefon: 0242 2411616

Kırkmerdiven: Kale içinde denize doğru inmek için Venedikliler tarafından limana bağlanmak için yapılan bu antik merdivenler inişte sorun çıkarmasa da çıkışta soluğunuzu kesebilir, aman dikkat!

ANTALYA KALEİÇİ GEZİSİ

Liman: Tarihte çok işlek bir liman olan Antalya limanı şuan genelde günlük tur düzenleyen teknelerin yeri konumunda. Bu güzel manzarayı yukarıdan görmek için gezerken büyük çay bahçesine oturup soluklanabilir ve manzarayı doyasıya içinize çekebilirsiniz. Burada bulanan liman camisinin yapılış yılı bilinmemekte olup onarım çalışmaları sırasında yeniden düzenlenmiştir.

Ayrıca şehre gittiğinizde arkeoloji müzesi, Kale içinde ki Suna-İnan Kıraç Müzesini, Atatürk Evi Müzesini ve Sunay Akın’ın oyuncak Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Kale içinde yapacağınız bu tur neden binlerce yıldır insanların buraya yerleşmeyi seçtiğinin cevabını size verecektir. Antalya’yı sadece büyük otel için değil de tanımak için gitmeyi ve Akdeniz’in müthiş doğasını doyasıya yaşamayı ihmal etmeyin.

30.04.2018

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

SAKLIKENT KANYONU FETHİYE OLYMPOS ANTİK KENTİ PHASELİS ANTİK KENTİ KURŞUNLU ŞELALESİ

Gezi Notları

Ana sayfa

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir