Ankara Gezi Notları

Güzel Türkiye’min güzel başkenti Ankara. Ankara hakkında genelde ön yargılar vardır herkesin kafasında. Gri şehir, soğuk şehir, bürokrat şehri gibi. Bunların hepsi doğru bir açıdan ama sizin ziyaret amacınıza göre bu görüşler tamamen değişebilir.

Bir Gizli İnci Ankara

Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık 2. Şehri olan Ankara, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış adeta bir merkez konumunda yer alıyor. İç Anadolu’nun güzel bir çiçeği gibi temiz ve aydınlık insanlarıyla dolu dolu yaşayan bir şehir Ankara.

Ankara’ya ilk gidişim sanırım 2004 yılı idi. Sınav için gidip gelmiştim. Sonrasında ise işe başlamadan bir eğitim için gittim ve bana çok sıkıcı gelmişti gerçekten. Ama dediğim gibi buraya geliş amacı çok fark ediyor. Kendinizi eğer işe odaklamış olarak gelirseniz çok boğucu gelecektir ama gezmek ve tarihimizi öğrenmek için bir gezi istiyorsanız Ankara işte o zaman bir değerli taş olacaktır.

Ayrıca değinmeden geçmeyeceğim Türkiye’nin köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan Ankara azımsanmayacak sayıda öğrenci nüfusu ile de oldukça genç ve dinamik bir şehir.

Haydi, Ankara’da 2 günlük keşif yolculuğuna çıkalım.

ANKARA KALESİ

2 Günde Ankara Gezisi

Ankara da ilk gün

Sabah uçaktan indiniz kahvaltı zamanı Ankara’nın yakın zamanda restore edilen evlerinden oluşan Hamam Önü kahvaltı için doğru adreslerden olabilir. Sokağa yayılmış şekilde veya içeride güzel ve uygun fiyatlı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Benim gibi kalacak yer konusunda tarihi bir mekan seçmek isterseniz de size güzel bir butik otel önerim olacak. Divan Çukur Han Otel. Çünkü gezi rotamıza ekleyeceğimiz Ankara kalesi karşısında ve birkaç müzeye yakınlığı ile sizin için kolaylık yaratacaktır.(Otel hakkındaki detaylar için burayı tıklayabilirsiniz.)  Otele yerleştikten sonra Ankara Kalesini gezerek ilk keşfimize başlayabiliriz.

DİVAN ÇUKURHAN

Ankara Kalesi

Tarihi Ankara kadar eski olan kalenin hangi dönemde yapıldığı bilinmemekle birlikte Galatlardan beri var olduğu ve özellikle M.Ö. 2.yüzyılda Roma hakimiyetine geçtikten sonra önem kazandığı biliniyormuş. Kalenin içi kadar sokakları da sizin için güzel fotoğraflar verecektir. Bu arada kalenin bir özelliği de Atatürk tarafından Akkale’nin Eti Müzesi olarak restore edilmesidir. Kaleyi herhangi bir ücret ödemeden 8.30-17.30 saatleri arası ziyaret edilebilirsiniz.

Erimtan Müzesi

Ankara kalesinden sonra 2. adres kalenin tam karşısında yer alan Erimtan Müzesi olabilir. Mühendis, koleksiyoner ve sanatsever Yüksel Erimtan’ın arkeoloji merakıyla ortaya çıkan bu müze barındırdığı eserler ve mimari yapısıyla görülmeye değer bir müze. Daha detaylı yazı ve görseller için Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi yazımı okuyabilirsiniz. Müze ücreti 10 TL.

Adres: Kale Mahallesi, Gözcü Sokak No:10, 06240, Altındağ, Ankara

ERİMTAN MÜZESİ

Rahmi Koç Müzesi

Yemek sonrasında çok eğlenceli ve detaylı bir müze olan ve aynı zamanda Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan “Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi”ni ziyeret edebilirsiniz.  1522 yılında yapılmış Çengel  Han’ın içinde bulunan müze 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Toplam 32 odaya sahip ve denizcilik, karayolu taşımacılığı, havacılık gibi pek çok sanayi kolunun geçmişini anlatan 3000’den fazla objeyle ziyaretçilerini karşılıyor. Müze’de Vehbi Koç’un iş yaşantısının ilk yıllarında kullandığı bir dükkan da bulunmakta. Bu müze hakkında ayrıntılı bir yazıyı yakın bir zamanda paylaşıyor olacağım. Eğer Divan Çukurhan da konaklayacaksanız bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Normal giriş ücreti ise 10TL. Detaylı Ankara Rahmi M. Koç Müzesi yazısı için tıklayınız.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Sıra öğle yemeğine geldi ise Ankara dönerini hakkı ile yapan hem de yine kale meydanında yer alan Meydan Piknik güzel bir tercih olacaktır. Detaylar için tıklayınız.

MEYDAN PİKNİK

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Koç müzesini gezmek bizim oldukça vaktimizi aldı ama hızlı hareket ettiğiniz takdirde Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezmek için de yeterli vaktiniz kalacaktır. Divan otelin hemen yanında ki yokuştan aşağıya yürüdüğünüzde müze karşınıza çıkacaktır. Bugün kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar olan eserler kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Müze 8.30-17.30 saatleri arası ziyaret edilebiliyor ve giriş ücreti 30 TL. Detaylı yazı için lütfen tıklayınız.

Adres: Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Bu kadar müze ziyaretinden sonra biraz sokağa inmeye hak kazandık. Akşam yemeği için Ankara’nın kalbi Kızılay da gençlerin çok rağbet ettiği ve yeni açılan Kajun Bring More güzel bir tercih olacaktır. Kajun hem güzel lezzetleri ile damağınıza iyi gelecek hem de uygun fiyatlarıyla kesenize iyi gelecektir. Detaylı yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

Adres: Kızılay Mahallesi, Selanik Cd No:61, 06420 Çankaya/Ankara

KAJUN BRING MORE

Ankara da 2. Gün

Otelimizde güzel bir kahvaltıdan sonra Ankara sokaklarında ki turumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Kale den aşağıya doğru nostaljik sokakları yürüyerek inebilirsiniz. Burada karşınıza iki nostaljik han çıkacak bunlardan bir tanesi tarihi Pilavoğlu Hanı içinde, kafe, atölye ve birkaç el emeği dükkanı bulunuyor. 16. Veya 17. Yy da yapıldığı düşünülen bu yapı hiç restore edilmediği için misafirlerini oldukça yorgun karşılayan bir ev sahibi. İlk başlarda konaklama amacıyla yapılan han, daha sonraları çocuk ve kadın cezaevi, ticaretle uğraşanlar için depo ve son olarak da evsiz ve yoksulların konakladığı bir otel olarak hizmet vermiş. Şu anda burada ki Borges Cafe de bir şeyler içip bu tarihi binayı görebilirsiniz.

Bir diğer han ise Pirinç Han. 18. yüzyılda şehre gelen tüccar ve yolcuların soygunculardan korunması ve geceleri konaklayabilmeleri için inşa edilen bu 3 katlı yapıda bu gün 40 dükkan bulunuyor, antikalar, halılar, kilimler, minyatürler, taş baskılar, antika porselenler, gazlı ispirtolu lambalar, bez işlemeler, ahşap mobilyalar, gümüş, bakır, pirinç, cam eşyalar satılmaktadır.

Adres: Necatibey, Pirinç Sk. No:1, 06250 Altındağ/Ankara

Mehmet Akif Ersoy Evi

Yolumuzu yokuş aşağı devam ettirelim karşımıza ilk gün kahvaltı da ettiğimiz Hamam Önü çıkacak. Caddenin karşısına geçerseniz İstiklal Marşımızın yazarı, usta şair Mehmet Akif Ersoy’un evi ile karşılaşacaksınız.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşımız sırasında I. T.B.M.M. Burdur Mebusu iken, kendisine büyük hayranlık duyan Tacettin Şeyhi tarafından selamlık bölümü kendisine tahsis edilen bu evde yaşamış ve İstiklâl Marşı’mızı bu evde yazmıştır.

Bu ev 30 Ekim 1949 tarihinde Şehir Meclisi kararı ile Mehmet Akif Ersoy Evi adını almış ve müzeye dönüştürülmüş. Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbih, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen manevi değeri yüksek eserlerdir. Pazartesi hariç 10.00-17.00 saatleri arası ziyaret edilebilir.

Adres: Hacettepe Üni. Merkez Kampüsü Sıhhıye/Ankara

MEHMET AKİF ERSOY EVİ MEHMET AKİF ERSOY EVİ

Etnografya Müzesi

Bu noktadan sonra ister yürüyerek isterseniz taksi ile(ki biz zaman kaybetmemek için taksiyi tercih ettik.) Etnografya Müzesi ne geçebilirsiniz. Bu müze hakkın da ayrıntılı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Burası Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanıp yapılan ilk devlet müzesidir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı ile ilk istirahatgahı olmuştur.  

Not: Aynı bahçede yer alan Resim Heykel Müzesi tadilat nedeniyle 2018 yılında kapalı idi.

Adres: Hacettepe Mahallesi Türkocağı Sokak No:4 Opera / Sıhhiye / ANKARA

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.Meclis)

Yürüyerek  Ulus Meydanın da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi de yine Ankara da mutlaka görülmesi gereken duraklardan biri.

1915 yılında inşa edilen 1. Meclis binası bu gün içinde ki tarihe tanıklık eden eşya ve belgelerle bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze hakkında ki detaylı bilgiye ilgili yazımdan buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilen müzeye giriş ücreti 6 TL

Adres: Doğanbey Mah. Cumhuriyet Blv. No: 14 Ulus/Ankara

TBMM 1. MECLİS

Cumhuriyet Müzesi (2. Meclis)

Hemen 1. Meclise çok yakın olan bu bina da yine Cumhuriyetimizin mihenk taşlarından. İçerisinde Atamıza ve cumhurbaşkanlarımıza ait eşyalar ve o döneme ait materyaller sergilenmekte. Detaylar için tıklayınız. Müze haftanın her günü açık giriş ücreti 5 TL dir.

 Anıtkabir

Ankara’ya gidip de mutlaka görülmesi gereken tek yer bence Anıtkabir. Eski adıyla Rasat Tepe bu gün ki adıyla Anıt Tepe de yer alan Anıtkabir; Türk Ulusunun Atasına karşı duyduğu büyük saygı ve minnettarlığının bir ifadesi ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin en anlamlı eseridir.

Atatürk’ün mezarı ve Kurtuluş Savaşı Müzesinin yer aldığı Anıtkabir hakkında detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Tek tek her ayrıntısının incelenmesi gereken bu müze de en çok ilgiyi Atamızın mezar odasının üzerinde bulunan mozele çekmektedir. Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir 365 gün boyunca gezilebilmekte.

Evet, 2 günlük Ankara turumuzu biz Anıtkabir ile noktaladık ama sizin birkaç gününüz daha varsa; Kuğulu Park’ı, şuan müze olarak hizmet veren Ulucanlar Ceza Evi’ni, Gençlik Parkını, Atatürk Orman Çiftliğini, Eymir Gölünü, Beypazarı ilçesini ziyaret etmeyi ve yeniden açılan Atakule’den Ankara manzarasını seyretmeyi ihmal etmeyin.

ANITKABİR – GEZİ NOTLARI

Ankara’ya ne zaman gidilir ?

İpek iyi güzel hoş ta biz Ankara’yı ne zaman görelim derseniz?

Ben de size ilkbahar veya sonbahar derim. Çünkü Ankara konumundan dolayı yazları sıcak ve yağışsız, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçen kara iklimine sahip. Kışın sıcaklık ortalama -6 dereceleri buluyor. Dolayısı ile Ankara’ya gelmek için en uygun mevsimler hafif yağışlı ve ılık geçen ilkbahar ve sonbahar aylarıdır derim…

Herkese güzel bir Ankara gezisi diliyorum.

Sevgiler

Aralık 2018

Gezi Notları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ ERİMTAN MÜZESİ ANKARA’DA ÜÇ MEKAN İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir