Ankara Etnografya Müzesi

IMG_4877

Etnografya Müzesi Türk Milli karakterini, tarihini ve kültürünü yansıtır. Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanıp yapılan ilk devlet müzesidir.

Atatürk 1925 yılında temelleri atılan etnografya Müzesini 1930 yılında çökmüş bir ülkenin külleri arasında ve bir çok imkânsızlık ve aşılması gereken güçlükler olmasına rağmen açmıştır. Peki, nedir bu müzenin önemi?

Etnografya Milletlerin yaşayış şekillerinin tasvir edilmesi ve onları tanıma ilmidir. Yani burası bir halk sanatları müzesidir.

Atatürk 1930 yılında kurulan Etnografya müzesi ile zamanından çok ileri bir adım atmıştır.

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ

ETNOGRAFYA MÜZESİ TARİHİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi Ankara’nın Namazgâh adı ile anılan tepede kurulmuştur. Söz konusu tepenin, kimi kaynaklarda “kayalık bir maşatlık” olarak adlandırılması bize Selçuklu öncesinde bu tepenin mezarlık olarak kullanıldığını anlaşılmaktadır. Daha sonra İzzeddin Keykavus’un bu tepede, Etnografya Müzesinin bulunduğu yerde bir medrese yaptırmış olduğu kaynaklardan öğrenilmektedir. Bu tepede halkın eskiden, kalker kayaların üstünde üç sıra halinde taşla örülmüş bir namazgâhta bayram namazı kıldıkları ve yağmur duasına çıktıkları edinilen bilgiler arasındadır. Tepe Osmanlılar döneminde Müslüman mezarlığı olarak ta bilinmektedir. Oldukça kutsal olan bu tepe üzerinde, özellikle milli mücadele yıllarında Namazgâh Tepesi, önemli milli ve dini toplantılara, ayrıca törenlere sahne olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında da değişik kutsal törenler, yağmur duaları, askere uğurlama törenleri gibi olayların burada yapıldığı bilinmektedir. 

Müze kurulması için çalışmalara 1924 yılında başlanıp 1925 yılında temeller atılmıştır. 1926 da binanın inşaatı bitirilmiş ve 1927 de Etnografya Müzesi olarak düzenlenmeye başlamıştır. Binanın mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu Anadolu’nun geçmiş tarihinden örnekler vermiştir. Müze binası 854 m2 ve tek katlıdır. Binaya 24 basamaklı bir merdivenle çıkılan anıtsal bir platform ve  4 sütunlu, üçlü bir giriş sistemi ile girilmektedir.

 Müzenin önünde Pietro Canonica’ya yaptırılan Atatürk’ün at üzerinde heykeli bulunmaktadır.

Müze 18 temmuz1930 da halka açılmış ve 1938 Kasım ayında müzenin iç avlusu, geçici kabir olarak ayrılıncaya kadar açık kalmıştır. Atatürk’ün naaşı, 1953’te Anıtkabir’e nakline kadar burada kalmıştır. Bu kısım halen Atatürk’ün anısına hürmeten sembolik bir kabir şeklinde korunmaktadır. Üzerinde beyaz mermere yazılmış şu kitabe bulunmaktadır: “Burası, 10/11/1938’de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21/11/1938’den 10/11/1953’e kadar yattığı yerdir.”

15 yıl süreyle Etnografya Müzesi Anıtkabir işlevi görmüştür. Devlet başkanlarının, elçilerin, yabancı heyetlerin ve halkın ziyaret yeri olmuştur. Bu süre içinde müzede çalışmalar sürdürülmüş; 1956 yılında tekrar müze olarak halka açılmıştır.

IMG_4886

Etnografya Müzesi Koleksiyonu

Ankara Etnografya Müzesi’nin 11 sergi salonunda Türk sanatının detayları, Selçuklu devrinden başlayarak kategorilere ayrılmış bir şekilde sunuluyor.

Müze koleksiyonunda geleneksel Türk kıyafetleri, işleme seksiyonu, el dokumaları, madeni eserler, Türk kahvesi bölümü, sünnet odası, cam ve çini bölümü, silahlar, el yazmaları, ahşap eserler, taş eserler, takılar yer almakta.

Müzede ayrıca zaman zaman geçici seriler de yer almaktadır. Bizim ziyaretimiz esnasında (19 Mayıs 2018) "Peygamber Efendimizin Mukaddes Hatıraları Sergisi" yer almaktaydı.

IMG_4896
IMG_4895

Ankara Etnografya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Etnografya müzesi Ankara’da oldukça kalabalık bir noktası olan Sıhhiye’de yer alıyor. Buraya Ulus ve Kızılay’dan(yaklaşık 2-2,5 km) yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer Kızılay’dan yürüyecekseniz; Kızılay Meydanı’ndan Gençlik Parkı istikametine doğru yürümeniz gerekecek. Parka varmadan Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan TRT Ankara Radyosu’nun hemen arkasında Etnografya Müzesi vardır.

IMG_4898

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücretleri

Müzenin yetişkinler için giriş ücreti, kişi başı 12 TL olarak belirlenmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı her ören yeri ve müzede olduğu gibi burada da Müzekart Plus geçerli.

IMG_4887

Ankara Etnografya Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Müze pazartesileri de dahil olmak üzere haftanın 7 günü ziyaret edilebilmektedir.

Kış aylarında 31 Ekim – 14 Nisan: 08:30 – 17:00 saatleri arası

Yaz aylarında 15 Nisan – 30 Ekim: 08:30 – 19:00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Dini bayramları 1. Günü saat 13:00 de ziyarete açılıyor.

Adres: Hacettepe Mahallesi Türkocağı Sokak No:4 Opera / Sıhhiye / ANKARA

Telefo: (312) 311 30 07 - 310 87 95

Kasım 2018

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR
ERİMTAN MÜZESİ
ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
ASKERİ MÜZE (HARBİYE)

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir