Anıtkabir

ANITKABİR

Büyük ve kurucu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi, istirahatgahı Anıtkabir, Ankara’nın en büyük simgesi ve kente gelenlerin ilk ziyaret ettikleri yer olma özelliğini korurken, hem mimarisi hem ayrıntılarda saklı sırlarıyla dikkat çekiyor. Anıtkabir her karesi doyumsuz ve gurur verici fotoğraflar çıkarıyor ortaya.

Türkiye Cumhuriyetinin büyük kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK,  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 15’nci yılında ve ne yazık ki daha bu ülke için yapacağı çok şeyler varken, hayatını savaş alanlarında ve zor koşullarda geçirmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalığı ve bu hastalığının ağırlaşmasıyla, 10 Kasım 1938 ' de Dolmabahçe Sarayı'nda ebediyete intikal etti. Atatürk kendisi için bir mezar yaptırmadığı gibi, gömüleceği yer içinde vasiyette bulunmamıştı.

1923 yılında bir sohbet sırasında Atatürk; "Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya' ya gömer, hatıramı yaşatırsınız" demiş ve "Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır" diye eklemiştir.

Türk Ulusunun O'na karşı duyulan büyük saygı ve minnettarlığının bir ifadesi olan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti'nin en anlamlı eseridir.

ANITKABİR - GEZİ NOTLARI

Anıtkabir Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Bölümleri Hakkında Kısa Bilgi

Tören alanından Anıt Bloğuna doğru bakıldığında, sağda yer alan Misak-ı Milli kulesinin kapısından girilen müze, 21 Haziran 1960 tarihinde Anıtkabir Atatürk Müzesi adıyla açılmıştır. 26 Ağustos 2002 tarihinde yeni eklenen bölümler ile birlikte tekrardan açılmıştır. Bu tarihten itibaren müze, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır.

Müze 4 bölümden oluşmaktadır:

1.Bölümde, Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar yer alır. Ayrıca; bu bölümde Atatürk’ün manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar da bulunmaktadır. Ayrıca Atamızın balmumu heykelleri de bu bölümde yer alıyor ama ne yazık ki burada fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

2. Bölümde, Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz ’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tablolar yer alır. Bu bölümde ziyaretçilere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmaktadır.

3. Bölümde, Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bu bölümde 1919-1938 yılları arasında, Atatürk dönemine ilişkin olaylar Türkçe ve İngilizce açıklamalarla anlatılmaktadır.

4. Bölümde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 adet kitabın sergilendiği Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Ayrıca; bu bölümde Anıtkabir’in inşası, Atatürk’ün hayatı ve Anıtkabir’de icra edilen törenlerin yer aldığı dokunmatik bilgisayarlar da bulunmaktadır.

ESKİ ANITKABİR

RASATTEPE (ANITTEPE)

Anıtkabir yapılmadan önce rasat istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe'nin ismi Rasattepe idi.

Bu tepede, M.Ö 12. yüzyılda Anadolu'da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir'in Rasattepe'de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

ANITKABİR'İN İNŞAASI

Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, inşaatın başlayabilmesi için ilk aşamada kamulaştırılma çalışmalarına başlandı. Anıtkabir'in inşaatı ise 9 Ekim 1944'de görkemli bir temel atma töreni ile başladı. Anıtkabir'in inşası 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak yapılmıştır. Anıt, 1953 yılında tamamlandı. 9 Kasım 1953’te de Ata’nın naaşı Etnoğrafya müzesinden buraya nakledildi.

ANITKABİR'İN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Anıtkabir "II. Ulusal Mimarlık Dönemi" olarak adlandırılan dönemin özelliklerini taşımakla birlikte Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğeleriyle de süslenmiştir. Bütün bu özellikleriyle yapıldığı dönemin en iyi örneklerinden biri olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısımdan oluşuyor

 A- BARIŞ PARKI ve 50 BİNE YAKIN BİTKİ

Anıtkabir; Atatürk'ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" özdeyişinden ilham alınarak, çeşitli yabancı ülkelerden ve Türkiye'nin bazı bölgelerinden getirilen fidanlarla oluşturulan Uluslararası Barış Parkı içinde yer alıyor.

Afganistan, A.B.D., Almanya, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Kıbrıs, Mısır, Norveç, Portekiz, Yugoslavya ve Yunanistan'dan çeşitli ağaç ve fidanlar getirilmiştir. Bugün Barış Parkı'nda 104 ayrı türden yaklaşık 48.500 adet süs ağacı, ağaççık ve süs bitkisi bulunmaktadır.

Mustafa Kemal’in en büyük keyiflerinden biri Çankaya Köşkü’nün terasında oturup, ağaçların hışırtısını dinlemekti.

Anıtkabir’e gittiğinizde, şöyle bir gözlerinizi kapatıp, rüzgarın sesini dinleyin lütfen…

Mustafa Kemal’i sarıp sarmalayan Barış Ormanı’nın hışırtısını duyacağınızdan eminim.

(alıntı: M. Kemal, Yılmaz ÖZDİL, 2018, sf;394)

B- ANIT BLOKU

Anıtkabir Anıt Bloku üç bölümden oluşmaktadır.

1- Aslanlı Yol

2- Tören Meydanı

3- Mozole

ASLANLI YOL

ASLANLI YOL

Ziyaretçileri Atatürk'ün yüce huzuruna hazırlamak için yapılmış olan 262 m. uzunluğundaki yolun iki yanında oturmuş pozisyonda 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Bu sayı 24 Oğuz Boyu’nu temsil eder. Çift çift sıralanmış aslanlar, Türk milletinin birlik ve beraberliğini simgeler. Atatürk'ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği önem sebebiyle, Anadolu'da uygarlık kuran Hititlerin sanat üslubu ile yapılan aslan heykelleri kuvvet ve sükuneti temsil etmektedir. Heykeller Hüseyin Özkan'ın eseridir. Yol traverten taşları ile döşelidir. Taşların aralıklı dizilmesi sebebiyle yürüyenler, yere bakarak ilerlemek zorunda kalır ki bu da Anıtkabir’e yaklaşan kişinin başını eğik tutmasını sağlar.

ANITKABİR’DE YER ALAN 10 KULE, 10 ANLAMLI İSİM

Anıtkabir'e Tandoğan kapısından girildiğinde Barış Parkı içerisinde uzanan yoldan Aslanlı Yol başındaki 26 basamaklı geniş merdivenlere ulaşılır. Merdivenin hemen başında karşılıklı olarak istiklal ve hürriyet kuleleri yer alır.

Anıtkabir’de, simetri gözetilerek yerleştirilmiş 10 tane kule var. Bu kulelere Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumunda etkisi olan önemli kavramları temsil eden isimler verilmiştir. Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Cumhuriyet Kulesi. Kareye yakın dikdörtgen kulelerin üzeri piramit biçiminde çatıyla örtülüdür. Çatıların tepesinde ise eski Türk çadırlarında görülen tunç mızrak ucu vardır. Eski Türk kilim desenlerinden alınmış geometrik süslemeler, fresk tekniğinde uygulanmıştır.

Ayrıca kulelerin iç duvarlarında, o kulenin ismiyle ilgili bir kompozisyon ve Atatürk'ün özlü sözleri bulunmaktadır.

TÖREN MEYDANI

Aslanlı yolun sonunda yer alan 15 bin kişilik tören meydanı 129 x84,25 m. boyutlarındadır. Tören Meydanı’nın zemininde siyah, kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan 373 adet halı ve kilim deseni vardır. Anıtkabir’in 28 basamaklı tören meydanına giriş merdivenlerinin ortasında, tek parçalı yüksek bir direk üzerinde Türk bayrağı dalgalanır. 33.53 metre yüksekliğindeki bu direk, Avrupa’daki tek parça çelik bayrak direklerinin en yükseğidir. Bayrak direğinin kaidesinde yer alan kabartmada, meşale Türk medeniyetini, kılıç taarruz gücünü, miğfer savunma gücünü, meşe dalı zaferi, zeytin dalı ise barışı simgelemektedir.

ANITKABİR

MOZOLENİN DETAYLARI

Anıtkabir’in en önemli bölümü olan mozoleye çıkan 42 basamaklı merdivenlerin ortasında ‘Hitabet Kürsüsü’ yer almaktadır. Mermer kürsünün ortasında Atatürk’ün ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözü yazılıdır. Mozole’nin, ön ve arkası sekiz, yan cepheleri on dört kolonla çevrelenmiştir. Mozole cephesinde, solda Atatürk’ün Türk gençliğine hitabesi, sağda ise Cumhuriyet’in kuruluşunun 10. yıldönümünde söylediği Onuncu Yıl Nutku yer almaktadır. Harfler taş kabartma üzerine altın yaldızla yazılmıştır.

IMG_5160

ŞEREF HOLÜ VE 40 TONLUK LAHİT

Şeref holüne bronz kapılardan giriliyor. Girişte sağda Atatürk'ün 29 Ekim 1938 tarihli Türk ordusuna son mesajı, solda ise 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Atatürk'ün ölümü üzerine yayınladığı 21 Kasım 1938 tarihli Türk milletine taziye mesajı var. Bu iki yazıt Atatürk'ün doğumunun 100. yılı olan 1981'de yazılmış.

Girişin tam karşısında büyük pencerenin yer aldığı nişin içinde, Atatürk'ün sembolik lahdi yer alıyor. Lahit taşı tek parça kırmızı mermerden oluşuyor ve 40 ton ağırlığında. Lahit taşının yer aldığı bölüm ise beyaz Afyon mermeri ile kaplı. Şeref holünün zemini Adana ve Hatay'dan, yan duvarları ise Afyon ve Bilecik'ten getirilen kırmızı, siyah, yeşil ve kaplan postu mermerlerle kaplanmış.

Şeref holünün 27 kirişten oluşan tavanı ile yan galeri tavanları mozaik ile süslenmiş. Şeref holünün yüksekliği 17 m. ve yan duvarlarında 12 adet bronz meşale var. Mozole yapısının üstü, düz kurşun çatı ile örtülmüş.

İSMET İNÖNÜ'NÜN LAHTİ

Barış ve Zafer Kuleleri arasında yanları açık sütunların oluşturduğu galerinin ortasında 25 Aralık 1973 yılında vefat eden Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı, Türk Milli Mücadelesinin Batı Cephesi komutanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün sembolik lahdi bulunmaktadır. Mezar odası alt kattadır.

İsmet İnönü, Anıtkabir'e 28 Aralık 1973'te Bakanlar Kurulu Kararı ile defnedilmiştir.

Çocuklarımızın ellerinden tutup onları Atamıza götürelim ve anlatalım nasıl bu günlere geldik. Yarınların ışığı çocuklarımız. Umarım ben de bu yazı ile bir nebze olsun aydınlanmalarına yardımcı olurum.

Anıtkabir Ziyaret saatleri:

Haftanın tüm günleri ziyarete açık olan Anıtkabir aşağıdaki saatlerde ziyaret edilebiliyor. Bu saatlerin dışında resmi bayramlarda ayrıca http://www.anitkabir.tsk.tr/05_etkinlikler_duyurular/duyurular.html adresinden ilgili gün için özel ziyaret saatlerine bakabilirsiniz.

01 Şubat - 14 Mayıs: 09:00 - 16:30

15 Mayıs - 31 Ekim: 09:00 - 17:00

01 Kasım - 31 Ocak: 09:00 - 16:00

Adres: Anıt Caddesi Tandoğan/Ankara

Tel: (312) 231 79 75

30.10.2018

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ
ERİMTAN MÜZESİ
ANKARA'DA ÜÇ MEKAN
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir