Anadolu Medeniyetleri Müzesi

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Ankara’ya gittiğimde asıl ziyaret etmek istediği müze itiraf ediyorum, kesinlikle “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” idi. Çünkü nedendir bilmiyorum ama Eti’ler hakkında ayrı merak içerisinde hissediyorum kendimi. Belki de bu merakın sebebi Atatürk’ün de bu konu üzerinde dikkatle eğilmesinden ve ilk olarak Eti müzesi kurmak istemesi fikrinden geliyor olabilir.

Bugün kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar olan eserler kronolojik bir sırayla sergileniyor.

Müze hakkında belki de bilinmesi gereken en önemli özellik ise tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiş olması bence.

GÜNEŞ KURSU; BM Mezarı. Törensel Sembol. Alacahöyük. MÖ. 2500 – MÖ. 2250
GÜNEŞ KURSU; BM Mezarı. Törensel Sembol. Alacahöyük. MÖ. 2500 – MÖ. 2250

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Kuruluşu Hakkında Bilgi

Aslına Atatürk Ankara merkezde bir Eti Müzesi kurulma fikrini benimsemiştir. Bu nedenle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda çıkan eserler bu amaçla Ankara’ya sevk edilmeye başlamıştır.

Müze ilk başta Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Ancak daha sonra yukarıda bahsettiğim eserlerin yoğunluğundan daha büyük bir yere ihtiyaç duyulmuş ve Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölümde müze ziyarete açılmıştır.

1968 yılında müzeye son şekli verilerek Mahmut Paşa Bedesteni teşhir salonu olarak, Kurşunlu Han ise idari bina olarak kullanılmaktadır.

GÜNEŞ KURSU; Törensel Sembol. Alacahöyük. MÖ. 2500 – MÖ. 2250
GÜNEŞ KURSU; Törensel Sembol. Alacahöyük. MÖ. 2500 – MÖ. 2250

Tarihi Binalarda Tarih Sergileniyor

Anadolu Medeniyetleri Müzesinin kullanmakta olduğu binalarda Osmanlı döneminin oldukça güzel mimari eserleridir.

Mahmut Paşa Bedesten’i Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 15. Yüzyılda 10 kubbe ile örtülü dikdörtgen planlı kapalı mekandır ve 102 dükkandan oluşmaktadır.

Kurşunlu Han ise yine Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar semtindeki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır. Han Osmanlı devri hanlarının tipik plan karakterinde, orta avlu ve revak sırası ve bunları çeviren iki katlı odalardan oluşmuştur.

Bugün, müzeyi oluşturan bu iki yapı, 1881 yılındaki son yangından sonra terk edilmiştir.

SERVİS SEHPALARI; MM Tümülüsü, Servis sehpaları, Orta Frig Dönemi, yaklaşık MÖ 740
SERVİS SEHPALARI; MM Tümülüsü, Servis sehpaları, Orta Frig Dönemi, yaklaşık MÖ 740

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Sergilenen Eserler

Müzede bulunan koleksiyonlar; Paleolitik Çağ, Neolitik (Yeni / Cilalı Taş) Çağ, Kalkolitik (Bakır-Taş) Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya Dönemi, M.Ö 1200'lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları, Çağlar Boyu Ankara olarak sınıflandırılmıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti(2018)

Müze giriş ücreti 30 TL dir.

Ancak Müze Kart sahibi iseniz müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

BOĞA SAHNESİ; Sıva üzeri boya bezek, MÖ. 6000
BOĞA SAHNESİ; Sıva üzeri boya bezek, MÖ. 6000

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyaret Gün ve saatleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi dini bayramların birinci günleri hariç yıl boyunca 08.30’dan 17.30’a kadar ziyarete edilebiliyor. Ancak gişelerde bilet satışı 17.15’te sonlandırılıyor. Kültürel tesis, bayramların birinci gününde ise 13.00’dan itibaren gezilebilir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerde Nasıl Gidilir?

Müze, Ankara’nın merkez Altındağ İlçesi’nin Atpazarı Semtinde yer alıyor. Müzeye bağlı ören yerlerinin büyük kısmıysa Ulus Meydanı yakınında bulunuyor. Kentin tüm noktalarından toplu taşıma ile Ulus Meydanı’na ulaşabilirsiniz.  Ulus Atatürk heykelinden Ankara Kalesine doğru hiç sapmadan devam ettiğinizde ise yol sizi Müze girişine çıkaracaktır.(bu cümleyi müzenin resmi sitesinde aynen bulacaksınız. Ama ben ters yönden geldim müzeye. Ankara Kalesine taksi ile gelip, önce Erimtan ve Rahmi Koç Müzelerini gezdim ve sonrasında Erimtan Müzesinin hemen yanından aşağıya inip Anadolu Medeniyetleri Müzesini ziyaret ettim. Benim için daha kolay oldu belki sizde tek gün içinde 3 müzeyi birden dolaşacaksanız bu yolu kullanabilirsiniz çünkü Ulus’tan müzeye doğru yokuş yukarı çıkmak gerekiyor ama inmek her zaman daha kolay)

Adres: Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA

Telefon: +90 (312) 324 31 60 – 61 – 65

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ANITKABİR
ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ
ANKARA'DA ÜÇ MEKAN
ERİMTAN MÜZESİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir