Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

AHMET HAMDİ TANPINAR

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi 12 Kasım 2011 yılında açılmış. İsminden de anlaşılacağı üzere hem bir halk kütüphanesi hem de bir müze olarak hizmet veren Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, çeşitli yazarların şahsi eşyalarının olduğunu da hatırlatmak isterim. Müze de birçok yazarın kendi el yazısı mektupları, notları, bilinmeyen fotoğrafları bulunmakta.

Köşk üç kattan oluşuyor. Duvarlarda Ahmet Hamdi Tanpınar’a ve daha birçok isime ait çeşitli el yazmaları, notlar küçük çerçevelerle sergilenmekte. Müze kısmı gezildikten sonra eğer ders çalışmak veya kitap okumak için geldiyseniz gerçekten çok geniş çalışma alanlarına sahip bir kütüphane. İçeriden saatlerce çıkamayabilirsiniz.

Mekan tarihçesi: Alay Köşkü:

Alemdar caddesi üzerinde bulunan Alay Köşkü Osmanlı padişahlarının; Devlet-i Aliyye’nin gücünü ve zenginliğini dosta düşmana göstermek amacıyla düzenlenen muhteşem alayları seyrettikleri bir köşk ve 17. YY da yapılmış. Cumhuriyet’in ilk yıllarında ise Güzel Sanatlar Birliğinin merkez binası olarak kullanılmış, bu birliğin edebiyat şubesi de faaliyetlerini buradan yürütmüş.

DSCF4291

İstanbul Arkeoloji Müzeleri hakkındaki yazımı okumak isterseniz tıklaya bilirsiniz İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Kütüphanede Neler Var?

Kütüphanede 1000’i aşkın yazar, 9000 kitap mevcut. Bunlar; Kent kitapları, Bölge Yazarları kitapları(Marmara Bölgesi), Kuram ve Estetik kitapları, Ödüllü Türkçe kitapları, Ödüllü Nobel kitapları, TEDA(Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatı ile ilgili Eserlerin Türkçe Dışındaki Dillerde Yayımlanmasına Destek Projesi) kitapları, Tıpkı Basımlardan seçki kitaplarıdır.

9000 kitap KOHA Kütüphane otomasyon sistemine kayıtlıdır. Ayrıca İstanbul’un dışında Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde yaşamış yazarların yapıtları da yer almaktadır. 69 adet edebiyat alanında süreli yayın gelmektedir. Okuyucu bu kitaplardan ve dergilerden kütüphane içinde faydalanabilmektedir. Edebiyat müze kütüphanesinde 33 ayrı yazarın 100’ü aşkın ayrı eşyası-belgesi vardır. Edebiyat Müze-Kütüphane bünyesinde edebiyat kafe bulunmakta, burada okuyucu çay– kahve içerek abone olunan 100’e yakın güncel sanat-edebiyat dergisini okuyabilmekte veya sohbet edebilmektedir. Edebiyat Müze – Kütüphane ‘de GES Kitap Satış yerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları kitaplarının %20 indirimli satışı vardır.  Etkinlikler periyodik olarak devam etmektedir. Etkinlikleri sosyal medyadan ve web sayfasından takip edebilirsiniz.

ADINA MÜZE AÇILAN EDEBİYATÇI AHMET HAMDİ TANPINAR KİMDİR?:

23 Haziran 1901 yılında İstanbul Şehzadebaşı’nda doğmuş. 1919’da girdiği Edebiyat Fakültesinde onu etkileyen Yahya Kemal Beyatlı ve onun çevresinde yer almış. 1933’te Güzel Sanatlar Akademisi Sanat tarihi hocası oluyor. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat  Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünde açılan kürsüye Yeni Türk Edebiyatı profesörü olarak atanır. 1942-1946 arasında Maraş Milletvekili olarak T.B.M.M. bulunur. 24 Ocak 1962’de hayata veda eder. Mezarı Rumeli Hisarındadır. Eserleri: Tevfik Fikret ve Namık Kemal Antolojileri, Yahya Kemal biyografisi, şiirler, Abdullah Efendi’nin rüyaları, Yaz yağmuru, İki Ateş arasında, Kayıp, Beş Şehir, 19. asır Türk edebiyatı, Huzur, Saatleri ayarlama Enstitüsü, Sahnenin dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki kadın.

DSCF4292

Ziyaret Saatleri ve Günleri Nelerdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi resmi tatil ve pazar günleri hariç diğer günler 10.00-19.00 saatleri arası ücretsiz herkese açıktır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’ne Nasıl Gidilir?

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi İstanbul Avrupa Yakasında Tarihi Yarımada olarak tabir edilen turistik bölgede, Gülhane Parkı içerisinde yer almaktadır.

TRAMVAY ile ulaşım için Bağcılar-Kabataş tramvay hattının Gülhane Durağında inebilirsiniz.

DENİZ YOLU ile ulaşım için ise Eminönü veya Sirkeci iskelelerinden Tramvay yolunu takip ederek Gülhane Parkı’na kadar yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Müze İletişim:

Adres: Alemdar Mah. Gülhane Parkı içi, Alay Köşkü, 34112 Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 520 20 81

E-Posta: kutuphane3438@kultur.gov.tr

Internet Adresi: https://ahtedebiyatmuzekut.wixsite.com/ahtemkutuphane

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

IHLAMUR KASRI
SİDE ANTİK KENTİ VE ASPENDOS
SABANCI MÜZESİ
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Share This:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir